Preparace lihového materiálu

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Vindobon
Příspěvky: 1546
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Vindobon »

Nevím odkud, ale v hlavě mám 1 g pepsinu na 1000 ml 0,1 N roztoku HCl, nicméně v článku, který mám uložený, píše Händel (1993) 1 g pepsinu, 100 ml vody, 1 ml koncentrované HCl. Možná bych zkusil nejdřív variantu s menším množstvím pepsinu, a až když to nepůjde, tu koncentrovanější (1 g pepsinu, píše autor, rozloží 3 kg bílkovin). Brouky vložíme přímo do roztoku a počkáme jeden den nebo několik málo dnů. Optimální reakční teplota je 37 °C, funguje to ale i v pokojové teplotě. Princip spočívá v tom, že pepsin v kyselém prostředí a při teplotě (zhruba) lidského žaludku štěpí bílkoviny (možná výše zmíněný neuspokojivý účinek hyadázy byl zapříčiněn nevhodnou teplotou nebo nevhodným pH — Hali+ nepíše nic o tom, že by přidával kyselinu).

Varování pro náhodné kolemjdoucí bez chemických znalostí:
Kyselinu ředíme tak, že ji v malém množství pomalu a opatrně necháme stékat po skleněné tyčince do studené vody. Ředěním se roztok samovolně zahřívá. Nikdy nelejeme vodu do kyseliny, hrozí potom stříkání, prskání, bolestivě rozleptaná kůže, popáleniny a díry v oděvu. Ochranné brýle jsou samozřejmostí. Koncentrovaná ("kouřící") kyselina solná je silná žíravina, její výpary poleptají i dýchací cesty, pozor na to, podle množství kyseliny resp. intenzity poleptání může být poleptání dýchacích cest i smrtelné. Koncentrace 0,1 N HCl je hodně zředěná, odpovídá zhruba žaludečním šťávám člověka a kdo si vzpomíná, jak se naposledy poblil, tak si možná vzpomíná též na to, že i taková slabá koncentrace kyseliny solné dokáže nepříjemně podráždit dýchací cesty, jestliže člověk jen malinko zvratků vdechne.

Jako alternativu jsem někde četl, že prý na rozvlhčení cvičících brouků funguje i obyčejný prací prášek ve vodě. Ten taky obsahuje nějaké enzymy, štěpící bílkoviny (kdyby tomu tak nebylo, flek od guláše by nešel vyprat...).

Händel J. 1993: Aufweichverfahren für Insekten. PDF
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1477
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Radomír »

Podobný návod je:
WOLF J. 1944: Mikroskopická technika. Vesmír, Praha.
Přílohy
pepsin = roztok P2260258 n.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4504
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Hali+ »

Hledal jsem doma toho Wolfa, ale jak opravuju byt, tak se k části knihovny nedostanu, je někde v zarovnaných bednách. Ale koukám, že už jsi ho Rado dohledal. :nod :yes Podle něj jsem to kdysi míchal a fungovalo to. Jen je potřeba toho rozpouštět maličko, protože roztok velmi brzy přestává být účinný a je lepší si to míchat po nějaké době znovu.
V PC jsem dohledal aspoň ten článek, co sem už dával jako odkaz Vindobon:
Praparation.pdf
(1.59 MiB) Staženo 24 x
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Pavel L. »

Na preparaci lebek savců kostrováním existuje přípravek Bělotrofix,na preparaci trofejí ho používám,do vody se nasype určené množství přípravku podle návodu,vloží se lebka a zahřívá se na 80-90 °C,nesmí se vařit.Po 15-30 minutách to zcela rozloží svalovinu.Na brouky jsem to nezkoušel.Funguje to na bázi enzymů,které rozkládají bílkoviny.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4504
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Hali+ »

Vindobon píše: 26 úno 2024, 16:18 ...Hali+ nepíše nic o tom, že by přidával kyselinu).
Bez kyseliny by to bohužel nefungovalo, pepsin pracuje pouze při nízkém pH. Pamatuji se, že jsem to kdysi na výšce přeléval v nějaké digestoři a pak ještě jednou opatrně doma na dvorku... Pak jsem od Pepsinu raději upustil, přesně z důvodu nebezpečnosti jak píšeš. I když hlavní důvod byl možná ten, že už nešel volně sehnat v lékárně.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1477
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Radomír »

Hali+ & Vindobon píše: 27 úno 2024, 08:48... Praparation.pdf
Překlad pro lenivé.

Hmyz se umístí do kapaliny. Menší druhy můžeme preparovat po třech až čtyřech dnech. Zvýšení teploty na 37 °C značně urychlí proces měknutí. Delší setrvání v roztoku broukům neškodí a pěkně se očistí. Tato kapalina je účinná a velmi ekonomická. Roztok lze použít několikrát a lze jej dlouhodobě skladovat v chladničce. Pokud se však velmi zakalí nebo zhnědne, je třeba ji zlikvidovat.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1477
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Radomír »

Brouky máčím v roztoku pepsinu přesně podle návodu. I po 14 dnech při teplotě cca 35 °C (na radiátoru) - nic moc. Jsou o poznání méně lomiví, ale pružnost zůstává. Nezkoušel někdo trypsin a nebo prací prášky, jak je výše uvedeno?
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“