Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Ja jsem zhejckanej Arabii, kde v poustich a na okraji pralesa nebylo dne, ze by se nejak clovek u svetla nudil. Ale to je jina bajka... U nas svitim hodně, ale veceru, kdy něco leta je jako šafránu.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3381
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

kormik píše: 16 črc 2023, 12:10Ja jsem zhejckanej Arabii, kde v poustich a na okraji pralesa nebylo dne, ze by se nejak clovek u svetla nudil.
Jsem netušil, že v Arábii je nějakej prales - z leteckých snímků to tak vůbec nevypadá. :shock:
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cmelik »

Hali+ píše: 15 črc 2023, 23:45
Můr bylo dnes skutečně méně, namátkou třeba tyhle dvě.
Nahoře bourovec trávový (Euthrix potatoria), samička, dole přástevník bezový (Spilosoma lutea)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Díky! Asi šunti, že?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

aphodius píše: 16 črc 2023, 12:28
kormik píše: 16 črc 2023, 12:10Ja jsem zhejckanej Arabii, kde v poustich a na okraji pralesa nebylo dne, ze by se nejak clovek u svetla nudil.
Jsem netušil, že v Arábii je nějakej prales - z leteckých snímků to tak vůbec nevypadá. :shock:
Jsou, rozsahle... v Omanu, Dhofaru...
Přílohy
FB_IMG_1689546059848.jpg
FB_IMG_1689546036690.jpg
FB_IMG_1689546022173.jpg
FB_IMG_1689546015370.jpg
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Hali+ píše: 15 črc 2023, 23:45 Nakonec jsem musel zůstat doma (tátovi nebylo dobře), takže jsem svítil zase jen na balkoně.
Svítil jsem 21:00-23:00, zítra musím brzo vstávat, teplota postupně padala 27-23°C. Testoval jsem různé druhy světel (zleva doprava: zářivky 2x15W, kupované UV světlo z LED pásků 14,5W, BLB zářivka 8W a dvě katodové trubičky cca 12W). Celkem jsem svítil na cca 65W.
Po setmění to hned začalo létat, hlavně jsem bral všemožnou droboť.
Převažovali drabčíci a klešťanky, ale bylo v tom kde co. Tady u mě ale začalo hodně foukat a spadla teplota, tak jsem to v 23:00 vypnul. Ale jinak jo, těším se až si to někdy v týdnu prohlédnu, co jsem vlastně všechno nasál do exhaustoru, teď je to v pilinách a nemám čas to přebírat... :)
Podíval jsem se do první ampule a koukám, doletěli mi i Elmidae! Dokonce dva druhy. Rod Elmis určím později, ale hlavně - doletěl mi Macronychus quadrituberculatus! To je tedy pecka. Druh znám, lovil jsem ho v ČR na několika místech a tak vím dobře jak žije. Ale tady na Vysokomýtsku, kde to mám tak prolovené vůbec netuším, kde by na něj mohla být nějaká lokalita. Takže se přikláním k názoru, že v sobotu, v tom šíleném pařáku co padaly teplotní rekordy v ČR, byla po dlouhé době zase noc, kdy létali "dálkoví letci"!! :nod Utvrzuje mě v tom i to, že už jsem na stejném místě (=balkón!) už dva roky po sobě v tu nejteplejší noc roku chytal i Dryopida - Pomatinus substriatus. Který mimochodem také nikde v nejbližším okolí nežije, ani na něj nejsou vhodné lokality. Nejbližší řeka - Loučná - je vzdušnou čarou 3 km, ale mám to tam fakt hodně dobře prolovené a biotopy na tyhle dva druhy co mají rády hnijící dřevo ve vodě tam fakt moc nejsou. Alespoň ne v takové míře, aby se tam dlouhodobě udržela nějaká smysluplná populace. Fakt záhada...
Pomatinus substriatus má nejbližší lokalitu o které vím u Hradce Králové, vzdušnou čarou cca 50 km...
Ovšem kde má nejbližší lokalitu Macronychus quadrituberculatus, to teda fakt nevím. V roce 1917 (!) byl naposledy chytán panem A. Procházkou v mnoha kusech v Pardubicích (=45 km vzdušnou čarou)... Od té doby už ne. Tak na Vás mám dotaz, kdepak jste ho - v Čechách(!) - chytali Vy...?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Macronycha jsem tu sbiral hodnekrat. Hojny je na Labi u Bukoviny nad Labem, Nemcic, Kunetic, jednotlive kusy z Vysoke nad Labem a Hradce Kralove. Pomatinus je na Labi a Orlici vsude velmi hojny. Leta mi obcas take na svetlo. Stejne tak je tu plosne rozsiren Elmis obscura. Chce to jen lod a odhodlani...
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Děkuji, o Tvých úspěších vím. :nod :yes Toho Pomatinus jsme tam dokonce jednou sbírali i spolu.
Ale to je od místa svícení stále zhruba stejná nebo spíš větší vzdálenost jako ty Pardubice. Takže buď je Macronychus quadrituberculatus také dálkový letec (za extrémních podmínek), nebo je někde poblíž fungující maličkatá populace (ale kde??? o žádném takovém místě v okolí nevím. Loučná je úplně jiný typ toku než Orlice a Labe... :S ).
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3381
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

kormik píše: 16 črc 2023, 23:22Jsou, rozsahle... v Omanu, Dhofaru...
Tak to je úžasné - moc díky za ty fotky! Někdy v příštím životě se tam možná podívám jen tak kvůli té přírodě... :)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3381
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Hali+ píše: 17 črc 2023, 09:33Takže buď je Macronychus quadrituberculatus také dálkový letec (za extrémních podmínek), nebo je někde poblíž fungující maličkatá populace...
Přikláněl bych se k tomu prvnímu. Jezdil jsem s kolegou mnoho let (od r. 2008) svítit na dnes již totálně profláklou lokalitu Ječmeniště u Znojma a NIKDY nám tenhle druh nepřiletěl. Až jednou, kdy nebylo ani moc teplo (asi 16°C) jsme jednu jedinou plachtu z pěti měli posypanou stovkami Macronychů jako mákem! Nikdy jsem nic podobného nezažil a dodnes si to neumím vysvětlit, protože jinak ta noc nebyla ničím výjimečná. Ostatní hmyz létal jako obvykle. Zajímavé bylo, že ti Macronychové byli pouze na jedné z teras, na plachtách umístěných na jiných terasách vůbec nebyli. Později se toto již více neopakovalo.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

aphodius píše: 17 črc 2023, 09:44
Hali+ píše: 17 črc 2023, 09:33Takže buď je Macronychus quadrituberculatus také dálkový letec (za extrémních podmínek), nebo je někde poblíž fungující maličkatá populace...
Přikláněl bych se k tomu prvnímu. Jezdil jsem s kolegou mnoho let (od r. 2008) svítit na dnes již totálně profláklou lokalitu Ječmeniště u Znojma a NIKDY nám tenhle druh nepřiletěl. Až jednou, kdy nebylo ani moc teplo (asi 16°C) jsme jednu jedinou plachtu z pěti měli posypanou stovkami Macronychů jako mákem! Nikdy jsem nic podobného nezažil a dodnes si to neumím vysvětlit, protože jinak ta noc nebyla ničím výjimečná. Ostatní hmyz létal jako obvykle. Zajímavé bylo, že ti Macronychové byli pouze na jedné z teras, na plachtách umístěných na jiných terasách vůbec nebyli. Později se toto již více neopakovalo.
Pěkné. :) Ale tam bych to i očekával, žijí hned vedle v Dyji a vcelku masově (v nerevitalizovaných úsecích, tisíce na kmenech ve vodě). U mého případu mě prostě zaráží vzdálenosti nejbližších známých lokalit, v kombinaci s absencí vhodných biotopů v okolí. Také mě nenapadá jiné vysvětlení, než že je (čas od času) dálkový letec. :nod
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3381
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Ano, myslím, že každý létající druh má občas dálkové přelety např. kvůli nalezení ostrůvků s geneticky odlišnými populacemi téhož druhu, aby nedocházelo k ochuzování genomu a s tím spojené degeneraci vlivem opakovaného rozmnožování v rámci jedné územně omezené populace. Dálkové přelety jsem zaznamenal např. i u Bolbelasma unicornise:

"...Only occasional specimens which may be long-distance flyers come to the light later in the night. ..."

"...During flights, most beetles show light-aversion and avoid light sources; the individuals that were attracted to light were single cases only. These were mostly long-distance flights that occurred later in the night. ..."
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Zajímavé. Ten můj kus Macronychus quadrituberculatus přiletěl ještě za soumraku, 21:00-21:30 (při chytání na UV si pečlivě odděluji přílety podle hodin, lezou z toho pak někdy zajímavé výsledky).
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3381
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Hali+ píše: 17 črc 2023, 10:58Ale tam bych to i očekával, žijí hned vedle v Dyji a vcelku masově (v nerevitalizovaných úsecích, tisíce na kmenech ve vodě).
Otázka je, co znamená "hned vedle". Dyje je od těch teras vzdušnou čarou skoro 7 km na severovýchod, ale ty terasy jsou skloněny přesně opačným směrem: na jihozápad. Je těžko představitelné, že by ti brouci přiletěli od Dyje, která je schovaná několik kilometrů za horizontem, na plátno s malou UV trubicí, sotva viditelnou na 100 m. Museli přiletět odněkud z Rakouska, to je jisté. Díval jsem se, a hned pod těmi terasami je rakouský potok Schatzgraben, který kousíček směrem na východ vytváří stojaté močály a tůně. Takže v tomto případě možná o "long-distance flights" nešlo.

U Bolba se dá s trochou nadsázky považovat za "long-distance flight" už přelet na 100 m, protože jednotlivé lety v době "rojení" bývají jen několik metrů dlouhé. Někdy se brouk po startu doslova vznášel na místě a klesl jen několik dm od místa, z něhož vystartoval, aby se opět zahrabal. Těžko říct, proč to tak dělají.
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cmelik »

Hali+ píše: 16 črc 2023, 16:29 Díky! Asi šunti, že?

No, od roku 2015 (to byl rok "Velkého zlomu") šli motýli tak děsně do prdele (hlavně noční, čehož si všimnou jen kriminálníci-sběratelé), že šunt dnes už není vlastně žádný druh. Tož asi tak.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Cmelik píše: 17 črc 2023, 12:27 No, od roku 2015 (to byl rok "Velkého zlomu") šli motýli tak děsně do prdele (hlavně noční, čehož si všimnou jen kriminálníci-sběratelé), že šunt dnes už není vlastně žádný druh. Tož asi tak.
Pokles počtu druhů můr na pláně sice už nějakou dobu registruji, ale protože se můrám nijak nevěnuji, tak jsem tomu zas až takovou váhu nepřikládal. Že by to bylo tak špatné mě ani nenapadlo...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Hali+ píše: 17 črc 2023, 09:33 Děkuji, o Tvých úspěších vím. :nod :yes Toho Pomatinus jsme tam dokonce jednou sbírali i spolu.
Ale to je od místa svícení stále zhruba stejná nebo spíš větší vzdálenost jako ty Pardubice. Takže buď je Macronychus quadrituberculatus také dálkový letec (za extrémních podmínek), nebo je někde poblíž fungující maličkatá populace (ale kde??? o žádném takovém místě v okolí nevím. Loučná je úplně jiný typ toku než Orlice a Labe... :S ).
Ten Macronychus v Loucne bude uplne v poho, na podobnych rickach jsem ho sbiral na Slovaci a i na Morave. Navic je znam recentne z Chrudimky (Chrudim leg. Hron). Neni jen v tech "line" tekoucich rekach typu Labe. Naopak jsem ho vcelku casto sbiral na sterkovych rekach v proudu. Tam je nejen na ponořeném dreve, ale i na vodnich korenech vrb.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Jj, já vím jak žije. Ale zrovna Loučnou v dosahu od baráku mám vcelku prochozenou a nikde bych ho tam ani nepředpokládal, nepasuje mi to na něj. Proto mě vrtá hlavou, kde případně může být nějaký ten pidikousek řeky, kde by se mohla držet nějaká stabilní populace...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Hali+ píše: 17 črc 2023, 14:16 Jj, já vím jak žije. Ale zrovna Loučnou v dosahu od baráku mám vcelku prochozenou a nikde bych ho tam ani nepředpokládal, nepasuje mi to na něj. Proto mě vrtá hlavou, kde případně může být nějaký ten pidikousek řeky, kde by se mohla držet nějaká stabilní populace...
Chce to lod, hledat lokality z brehu je vyrazne narocnejsi a nekdy dost kontraproduktivni. Navic se u toho sberu clovek i odreaguje sportovni aktivitou.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

:rofl Jo, potřebuje to tam prosvětlit, zrobím si vor! :mrk
A navíc ho tam pak nějak ukotvím v proudu a bude biotop pro Macronychus quadrituberculatus jako malovaný. :chuckle
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“