Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Ajaj, elektroodpad je hnus - obsahuje jedovaté kovy, které když se dostanou do ovduší, nadělají pěknou paseku v organismech...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Ale buďme rádi, že to tentokrát nebylo něco v Semtíně, ten je hned vedle...

-----------------------------------------------------------------
Požár elektroopadu v Rybitví ohrožuje kouřem pardubické městské části
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpr ... tske-casti
"...hoří 190 tun elektroodpadu..."
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož další dobrý večer na svícení by mohl být ze soboty na neděli. :nod Samozřejmě pokud nezačne pršet. Teplotu hlásí vysokou a dokonce i tlak prudce klesne. Tak už jen vybrat nějaké smysluplné místo, kde by mohla být vyšší vzdušná vlhkost...
VM.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Zítra to bude masakr - nejtepleji klasicky ve středních a severních Čechách (i historické teplotní rekordy jsou tuším z Mostu, Prahy a Teplic). Ani na Slovensku nebude tak teplo.

sobotní teploty ČR+SR.png
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Ovšem nejtepleji na této planetě je klasicky na severu Perského zálivu (íránský Ahváz je dlouhodobě nejteplejším místem na Zemi, dokonce ani Mauretánie nemá 50°C):
Přílohy
sobotní teploty Írán+Mauretánie.png
Naposledy upravil(a) aphodius dne 14 črc 2023, 07:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

A v arizonském hlavním městě to taky docela vře:

sobotní Arizona.png
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

aphodius píše: 14 črc 2023, 07:01 Zítra to bude masakr - nejtepleji klasicky ve středních a severních Čechách (i historické teplotní rekordy jsou tuším z Mostu, Prahy a Teplic). Ani na Slovensku nebude tak teplo.
sobotní teploty ČR+SR.png
Jj, západní část Polabí... O tom si tady u nás ve východním Polabí můžeme nechat zdát. :chuckle Na druhou stranu, aspoň tu bude snesitelněji. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Já měl ráno v pokoji 28°C, spát se v tom nedá, hnus, a to byla všechna okna celou noc otevřená.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Irácká Basra taky masakr: :sun :sweat

teploty v Perském zálivu.png
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Rušný život na ulicích Ahvázu, když tam bylo 54°C ve stínu - ženy kompletně navlečeny v těch kaftanech nebo co to je, ani nevypadají, že by jim bylo horko:

https://www.youtube.com/watch?v=EDU2MZits1Y&t=131s
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Lov na světlo

Příspěvek od karlos »

aphodius píše: 14 črc 2023, 17:22 Rušný život na ulicích Ahvázu, když tam bylo 54°C ve stínu - ženy kompletně navlečeny v těch kaftanech nebo co to je, ani nevypadají, že by jim bylo horko:

https://www.youtube.com/watch?v=EDU2MZits1Y&t=131s
Koukám, že v Ahvázu to vypadá stále stejně. Venku se tam ani nedalo spát. Tam, kde nebyly stopy po povodních, tak řádily menší požáry rýžových polí. Nakonec jsme museli vzít zavděk hotýlkem s tradičním perským ubytováním, kde nás kolem půlnoci v družné zábavě navlíkli do místních perských krojů :D :D :D
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Včera jsem testoval jednu novou sestavu a porovnával ji se svou stávající, čistě jen ze zvědavosti, teplota nebyla nic moc (23-20°C). Nikam jsem nešel, jen tak narychlo na zahradě. Přílet průměrný, ale nic co by mě překvapilo. Létalo ale vcelku dost síťokřídlých, tak jsem to Liborovi samozřejmě zatknul. :nod Dneska mám v plánu zajít posvítit do lesa za barákem, mám tam vytipované jedno místečko kousek od loňské paseky, poblíž mnoha uskladněných klád, abych se nenudil ani s čelovkou... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

U nás v Prostějově aktuálně (22:22 hod.) 27°C venku. Uvnitř domu 29,5°C. Pod lampami na naší ulici jsem viděl kvanta hmyzu, ale jelikož jsem poněkud podroušen ze společenské akce, ani jsem to neprohlížel. :party
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Bude půlnoc a venku jasno, bez větru, 27°C. Mám venku obě světla a konečně to letos létá hojně. Diptery, blanokřídlý, kobylky i sarančata, hodně tiplic, mraky křísů. Motýlů vcelku méně, před chvílí proletěli 2 lišajové. Z ploštic zatím Pentatoma rufipes a Halyomorpha halys. Z brouků klasicky chroustek letní, Serica brunnea, hrobaříci, dost střevlíčků, více druhů tesaříků, středně velcí vodomilové, mraky žlutých páteříčků, pár druhů kovaříků. Nejzajímavější prozatím asi samec mlynaříka a ta barevná tiplice pro Libora
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Nakonec jsem musel zůstat doma (tátovi nebylo dobře), takže jsem svítil zase jen na balkoně:
lokalita.JPG
Svítil jsem 21:00-23:00, zítra musím brzo vstávat, teplota postupně padala 27-23°C. Testoval jsem různé druhy světel (zleva doprava: zářivky 2x15W, kupované UV světlo z LED pásků 14,5W, BLB zářivka 8W a dvě katodové trubičky cca 12W). Celkem jsem svítil na cca 65W.
testování světel.JPG
Po setmění to hned začalo létat, hlavně jsem bral všemožnou droboť.
začíná masakr.JPG
Můr bylo dnes skutečně méně, namátkou třeba tyhle dvě.
sp A.jpg
cca 4 cm, poznáváte někdo druh?
sp B.jpg
cca 2 cm, poznáváte někdo druh?
Převažovali drabčíci a klešťanky, ale bylo v tom kde co. Tady u mě ale začalo hodně foukat a spadla teplota, tak jsem to v 23:00 vypnul. Ale jinak jo, těším se až si to někdy v týdnu prohlédnu, co jsem vlastně všechno nasál do exhaustoru, teď je to v pilinách a nemám čas to přebírat... :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

V Hradci foukalo jak svin, prilet minimalni, skoro zadny.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
bozapetr
Příspěvky: 1406
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

Zajel jsem svít na kraj Olomouce do Černovírského lesa. V městě foukal vítr 6m/s. Na malé louce poblíž stromů byl klid. Přílet jen vodní brouci, drabčíci, střevlíčci. Jeden páteříček, jeden hrobařík, jeden kovařík. Asi deset můr. Teplota z 27 st v 21.15 k 24 st k 22.30 kdy jsem to zabalil abych stihnul posledni autobus domů. Kdyby byl přílet suprový klidně zůstanu. Ta hodina šlapání pěšky domů by za to stála...Takhle jsem jen dělal krevní konzervu komárům 😅
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Na to jak bylo vedro, toho zas tolik vcera neletalo. Uz to kape teplem a suchem a urcite i vitr nepomohl, sice jsem svitil na kraji louky mezi stromy v zavetri, takže u platna nefoukalo, ale uz nekolik desitek metru vedle ano a dost. Hlavne byl vecer fytofagu, povětšinou s beznymi mandelinkami (Psylliodes chrysocephala, Phyllotreta a Longitarsus vice druhu, Oulema) a nosatci (Orchestes, Curculio, Hypera) bylo pokryte platno. Ze zajimavejsich druhu Zeugophora scutellaris, ta mi prilitla na platno prvne, stejne tak Pyrrhalta, ta je ale na louce na kerich Viburnum normalni, dale pak Chlaenius tristis (ten tu moc hojny neni) a vice ks Velleiusu. Z drevnich veci a jinych strevliku prakticky nic.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Máš pravdu :nod , je děsivé sucho a všechna ta droboť nejspíš zkrátka usychá... :S
A jak už jsem psal, začaly létat piluny, takže teď bude minimálné tři týdny v nížinách plonkovní UV sezóna...
A taky už jsme asi dost zmlsaní a očekáváme na plátně stále nové a nové druhy a ty bohužel přilétají jen jednotlivě. Toho ostatního (byť třeba i vzácnějšího) jsme už za ta léta svícení přesycení. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“