Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Hali+ píše: 17 črc 2023, 15:32 :rofl Jo, potřebuje to tam prosvětlit, zrobím si vor! :mrk
A navíc ho tam pak nějak ukotvím v proudu a bude biotop pro Macronychus quadrituberculatus jako malovaný. :chuckle
Ja je na Labi chytam ve vrbickach, kde se zachycuji klacky pri povodni, spis klaciky, staci jim tloustka nekolik cm, zadne klady
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
marion
Příspěvky: 4699
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Pokud vím jak kormik chytá vodní brouky, tak to by si každý netroufnul a v tom to asi bude, když chodí do kalné neznámé vody k potopeným kládám, já to zkouším tak maximálně kam dosáhnu a s tou lodí to není sranda. Kolega mně dovedl na lokalitu Agnatha, kam vysekal několik desítek metrů cestičku kopřivama, netýkavkama a vším možným sajrajtem k břehu Odry a tam jsme sbírali a kolem jezdili vodáci na člunech, na člunu by to bylo tak tisíckrát jednodušší.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Kormik je prostě Pan sběratel - vždycky když čtu jeho letmé poznámky o sběrech na nejrůznějších typech biotopů v nejrůznějších zemích, nevycházím z úžasu: z největších vzácností dělá šunty s takovou lehkostí jako kdyby šel na procházku se psem do parku... Klobouk dolů před jeho terénními výsledky - a to vím určitě tak o jedné tisícině. :)
(předpokládám, že si ani neumíme představit, jaké oběti v terénu už musel přinést, jen o nich prostě nemluví... namátkou vzpomínám na nějaké podkožní parazity ze stojaté vody, o nichž se tu kdysi zmínil)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cassida »

Nevíte - dokáže někdo určit Elmidae z Arménie?
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Dr. Manfred A. Jäch
Naturhistorisches Museum
Burgring 7, A – 1010 Wien, Austria
E-mail: manfred.jaech@nhm-wien.ac.at
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4699
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

možná dokáže, možná má o Armenii zájem, ale mně po cca 3 letech vrátil materiál ze středomoří neurčený, protože nemá čas
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Já ale nepsal, že bude ten materiál chtít vidět. :chuckle
Otázka zněla, zda někdo dokáže určit Elmidae z Arménie...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož ještě by asi šlo obrátit se na:

doc. RNDr. Ján Kodada, CSc.
Katedra zoológie, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave; Mlynská dolina B1; 842 15 Bratislava
Tel. +421290149519; E-mail: jan.kodada@uniba.sk

Ale jak na tom je se zaneprázdněností netuším...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4699
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Hali+ píše: 19 črc 2023, 08:30 Já ale nepsal, že bude ten materiál chtít vidět. :chuckle
Otázka zněla, zda někdo dokáže určit Elmidae z Arménie...
:yes já jsem to pochopil
Jáno měl zájem o Elmidy z Bornea, jestli ho zajímá i Evropa nevím, ale v týmu není sám, možná by to dokázal realizovat
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

marion píše: 18 črc 2023, 13:03 Pokud vím jak kormik chytá vodní brouky, tak to by si každý netroufnul a v tom to asi bude, když chodí do kalné neznámé vody k potopeným kládám, já to zkouším tak maximálně kam dosáhnu a s tou lodí to není sranda. Kolega mně dovedl na lokalitu Agnatha, kam vysekal několik desítek metrů cestičku kopřivama, netýkavkama a vším možným sajrajtem k břehu Odry a tam jsme sbírali a kolem jezdili vodáci na člunech, na člunu by to bylo tak tisíckrát jednodušší.
Kormik vodni brouky chyta uplne normalne, s respektem k rece. Momentalne využívám velkeho poklesu vodni hladiny, kdy je normalne v hlubokych tunich po kolena a není tam takovy proud. Nicmene jdu s dobou a na klidnejsi vode mam k dispozici paddleboard, pruzkum je z něho luxusni.... Rychle jede a pomerne brzo je nafouknut a vyfouknut, prenosny v baglu. Takže muzu byt velmi mobilni. Vcera jsem zkusil takovy drobny experiment. Umistit narazovou past na sterkovy breh. Co kdyz tam treba spadne nejaka zajimavost, co nejsem normalne schopen zaznamenat.
Přílohy
IMG_20230718_143010.jpg
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 256
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

Úplně mimo téma světlo (nic takového mi nikdy nikde nepřiletělo) ale ten Macronychus mě zaujal - kdy na něj - teď, v září, rán, večer? On po tom dřevě leze nad vodou, jestli vás správně chápu? Pardon za plevelení vlákna.
Anthaxiini W
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Dřevo ve vodě, obvykle nejlépe když ho kousek kouká nad hladinu. No a brouk je pod vodou, je vidět jako taková "jakoby" žlutá pochodující bublinka. Na některých dřevech jich bývají i desítky, možná stovky. Ale je jen někde, je vzácný. Rozhodně ho nenajdeš na každém dřevě ve vodě. :mrk
Denní doba nerozhoduje, i když večer asi budou k hladině blíž minimálně ti co se chystají ten večer letět. :) Jsou defacto asi celý rok, i když v zimě jsem je nikdy nechytal.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Zvlastni je, ze jsem ho ještě nezaznamenal na Orlici. Kde ma super podminky. Tam po nem porad, zatim marne patram, stejne jako po Potamophilus acuminatus a Stenelmis sp. Pouze mam kus ze svetla z PP Na Plachte, ktera je od Orlice cca 3 km. Chyceny Macronychus byl jednoznacne cestovatel mezi Labem a Orlici. Mel to tak napul cesty. Na Plachte je pouze nekolik lesnich potoku a to by bylo hodne velky sci-fi, kdyby tam mela byt mala populace. Tak snad jsem chycenim toho kusu nezmaril brouci plan na osidleni nove reky. :D
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

aphodius píše: 18 črc 2023, 13:20...namátkou vzpomínám na nějaké podkožní parazity ze stojaté vody, o nichž se tu kdysi zmínil)
Teď jsem na to náhodně narazil, když jsem hledal něco v historii entofóra:

viewtopic.php?p=69045#p69045
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

aphodius píše: 19 črc 2023, 20:28
aphodius píše: 18 črc 2023, 13:20...namátkou vzpomínám na nějaké podkožní parazity ze stojaté vody, o nichž se tu kdysi zmínil)
Teď jsem na to náhodně narazil, když jsem hledal něco v historii entofóra:

viewtopic.php?p=69045#p69045
No jo, na to dnes vzpominam jako uz jen na takové kravinky. :D S cestovanim do arabskych pousti jsme resili jine pikantnosti. Všichni jsme nastesti prezili...
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

kormik píše: 19 črc 2023, 23:12...S cestovanim do arabskych pousti jsme resili jine pikantnosti. Všichni jsme nastesti prezili...
No to mě zajímá - snad jste nechytli blechu písečnou nebo vlasovce medinského?

Odstraňování blech písečných (Tunga penetrans) z nohy:
https://www.youtube.com/watch?v=q8wGCLKBCU4

Tahání vlasovců medinských (Dracunculus medinensis) z nohy:
https://www.youtube.com/watch?v=oCB1A2gFvuU
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

At se zase trochu drzime tematu... :D U sviceni je tam castym jevem bodnuti tamni vcelku vzrostlou zakernici, takze krom urputne bolesti, ktera trva klidne i dele nez deset minut, je to nastesti bez následků. Jestli mi je dobre znamo, v Arabii nic zakernice neprenasi. No a mne to nestacilo, tak jsem dostal za ucho pozdrav od mistni vcely a kdyz jsem si to sel ochladil do more, trnuse bylo lito, ze nikoho ten den nebodla, tak me jebla do nohy. To clovek na nejake cerkarie a pupinky z nich, vcelku rychle zapomene. :D
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3397
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Taky dobrý! :O
pachylister
Příspěvky: 78
Registrován: 01 kvě 2010, 10:23
Bydliště: Hranice na Moravě

Re: Lov na světlo

Příspěvek od pachylister »

Hali+ píše: 15 črc 2023, 23:45
sp B.jpgcca 2 cm, poznáváte někdo druh?
Převažovali drabčíci a klešťanky, ale bylo v tom kde co. Tady u mě ale začalo hodně foukat a spadla teplota, tak jsem to v 23:00 vypnul. Ale jinak jo, těším se až si to někdy v týdnu prohlédnu, co jsem vlastně všechno nasál do exhaustoru, teď je to v pilinách a nemám čas to přebírat... :)
mohl by to být přástevník mátový nebo vzácnější přástevník kopřivový
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cassida »

Díky za kontakty. Asi vyzkouším nejdřív to Slovensko.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“