Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Zajímalo mě, co ještě může létat takhle na podzim. Ale je to velice slabé, letní vedra a sucho přežili opravdu jen ti největší tvrďáci...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4694
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Nevím nesvítím, letos ani jednou, to bych se pak z toho materiálu zbláznil :-)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Letos bylo UV celkově slabé, myslím že bys s tím asi mnoho práce neměl...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1545
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

Přechod do diapauzy je v podmínkách mírného pásma řízený kombinací teplot a délky dne, např. Ips typographus jde u krátkého dne do diapauzy, ale když je hodně teplo (tuším víc než 23 °C), tak krátký den ignoruje a do diapauzy nejde. U jiných druhů to může být jiné, podobné nebo stejné, málo o tom víme, ale chci tím říct, že pokud teď nic nelétá, ač je teplo, tak to nemusí nutně souviset jen s nedostatkem vlhkosti. Před 2-3 dny jsem ve Vídni zkoušel hledat brouky s čelovkou v noci na dřevě a ač bylo teplo, bylo jich asi 10-20 % v porovnání s výsledky na přelomu července a srpna. Napadlo mě, zda by to nemohlo souviset s tím, že už pomalu přestávají aktivovat a začínají se chystat na zimu. Různé druhy v tomto ohledu pochopitelně jsou nastavené různě a jsou i druhy, které mají aktivitu imág pouze v zimě (např. Phloiophilus aj.).
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Další večer, kdy možná půjde vyzkoušet přílet na UV...
A jelikož včera spadlo pár kapek, mohlo by být možná i trochu vlhčeji.
Vzhledem k roční době je extrémně zajímavé dozvědět se, co ještě teď je schopno přiletět. :nod
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Hali+ píše: 01 říj 2023, 11:23 ...... Vzhledem k roční době je extrémně zajímavé dozvědět se, co ještě teď je schopno přiletět. :nod
Pce.jpg
V posledních 10ti dnech jsem to ´´cvičně´´ zkusil 3x a bylo to naprosto zbytečné. Naposledy mi za dvě a půl hodiny přiletělo jen 10ks hmyzu (1 motýl, 1 střechatka, 3 křískové ......... 0 brouků a 0 ploštic). Světlo jsem už sbalil a uklidil. Příští rok to bude nejspíš zajímavější, protože tu budou za měsíc kácet ten lesík před okny a tím vznikne krásný letecký koridor přímo proti těm 2 velikým sloupům s reflektory, které sem nejspíš hmyz lákají z větších vzdáleností :D .
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

To já to ještě narychlo vybalím a zkusím jedno své oblíbené místečko (kde tak mám možnost porovnávat). :)
Je mi jasné, že asi žádný špek nedoletí, ale je zajímavé vědět, co touhle dobou ještě létá. Ještě se o tom mnoho neví.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Takže když zesumarizuji svůj poslední letošní lov na UV:
CZ; Boh., Džbánov (6062d), 49°55.280'N 16°09.723'E, 295 m n.m., balkon, před mezofilní loukou, UV: 18:00-20:00, 22-19,5°C, před deštěm, 3.X.2023, M. Boukal leg.
Svíceno bylo dvěma zářivkami (2×15W) a UV LED diodami (cca 9W), dohromady tedy sestava necelých 40W.
Pce.jpg
.
A tohle jsou všichni brouci, kteří za ty dvě hodiny doletěli. Není to samozřejmě žádný zázrak, ale bylo zajímavé zjistit, co přiletí v říjnu. :mrk
Jinak plátno bylo skoro černé mšicemi a nějakými malými dipterami, což mě fakt překvapilo (a brouci se v tom mumraji špatně hledali). Můrka jen nějaká jediná, totálně olétaná. Klešťanka žádná(!).
(VŠECHNO JEN DOKUMENTAČNÍ JEDNOCVAKY!)
1.jpg
2.jpg
někteří v detailu:
3.jpg
4.jpg
.
A ještě mi na plátno přiletěl nějaký trubec (v říjnu? co na to včelaři?). Takový chundelatý medvídek. :)
Nejdřív asi 10 minut fakt zběsile naletoval hned na jedno, hned na druhé světlo, jak kdyby byl "naspídovaný". :chuckle Po 10 minutách zvadl, sedl na zem chvíli se klepal a pak už na nic nereagoval... Nejspíš vypotřeboval energii co měl k dispozici. Tak jsem ho zatknul, i když jsem původně nechtěl a doufal, že si odletí.
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1399
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

Sitona lineatus, běžný druh nosatce
Přílohy
Sitona lineatus
Sitona lineatus
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Díky. Jasný, všechno to jsou nejspíš běžné věci, nedělám si iluze, že by v tom bylo něco speciálního.
Ale vzhledem k tomu, že nosatců za rok zrovna moc nepřiletí, tak je zajímavé, že teď na podzim jeden doletěl. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Vašek píše: 01 říj 2023, 14:28 ....... Příští rok to bude nejspíš zajímavější, protože tu budou za měsíc kácet ten lesík před okny a tím vznikne krásný letecký koridor přímo proti těm 2 velikým sloupům s reflektory, které sem nejspíš hmyz lákají z větších vzdáleností :D .
Tak ať chceme nebo ne, změny se dějí :think . Lesík ještě nekácejí, ale snad budou. Bohužel ale během 14ti dnů vyměnily všechny lampy na všech 6ti sloupech (36 svítidel), kterým jsem přisuzoval hojný a rozmanitý přílet druhů na mé UV světlo. Do teď tam byly silné výbojky (možná ještě rťuťové) a vyměnili je za jakási LED světla. Dříve to svítilo tak hodinu v noci, teď cca 14 dnů prozatím nonstop od soumraku do světla. Svítí to jak ´´prase´´ a oproti minulým i velmi silně do stran - osvětlené jsou domy v naší ulici i několik dalších ulic za námi. Kamarád ty světla viděl i cca. 10km od nich v dost vzdálené obci. Takže to pravděpodobně svítí o hoooodně silněji a do větší vzdálenosti. To by mohlo být na přílet pozitivní, bohužel to jsou ale LED svítidla a trochu se bojím, že ty na přílet až tak moc fungovat nebudou ( :think možná vůbec).
Takže o to víc jsem zvědavý na další sezonu, jak tyto 2 změny (vykácený les a jiná světla) budou fungovat. Do teď jsem byl velmi spokojený .......
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Absolutně neumím fotit v noci proti světlům, ale takhle nějak to vypadá dnes i přes ještě olistěný lesík, který má zmizet. Do teď jsem viděl světla jen ze 2 sloupů před domem, dnes vidím světlo z pěti.
První 3 fotky jsou zhruba z místa, kde mám své UV.
Přílohy
světla-18.11.2023.1.JPG
světla-18.11.2023.2.JPG
světla-18.11.2023.3.JPG
světla-18.11.2023.4.JPG
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Powerkick Elektrocentrála Generator 800 +1l oleje zdarma
8,5 kg, dlouhodobě 700W (krátkodobě 800W)
https://www.chytapust.cz/Powerbanky-Ele ... eje-Zdarma
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“