Lov v mraveništích

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od mee »

:muscle

:kiss
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Hali+ »

kormik píše:Tak to čumím, už i tesaříci... No když můžou mandelinky, tak proč ne brouci s opratěma. Stejně to jsou zparchantělý mandelinky. :P
Stejně si myslím, že možná nebudeš daleko od pravdy... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Vindobon »

Spíš naopak, pokud vím, tesaříci jsou fylogeneticky starší než mandelinky. :mrk

Když už jsme u těch "netradičních" skupin, přihodím myrmekofilního krasce, který klade vajíčka do listů, ze kterých mají mravenci spředené mraveniště. :)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Greenhorn »

Tak jsem včera neodolal a zkusil jsem letos první mraveniště. Měl jsem zálusk na tři velká na kraji čerstvé paseky, kde jsem loni vyhrábl i larvy P. cuprea. Už v té době byla mraveniště lehce poškozená po těžbě, ale když jsem tam včera došel, mraveniště byla totálně zničena lesákama. Pravděpodobně přes ně tahaly klády. :angry No nic, tak jsem vzal za vděk jedním menším asi 100 metrů opodál. Chvátal jsem, takže jsem ani nedával pozor, co do pytle házím. Až doma jsem zjistil, že jsem nabral i velké množství mravenců. Jelikož nebyly ještě žádné dlouhodobé mrazy, mravenci byli ještě mělce v kupce. Takže v pracovně jsem měl hotovou pohromu. Mravenci téměř všude. Ale díky tomu jsem v substrátu objevil i parazitujícího mravence Formicoxenus nitidulus a vylezlo i pár broučků. Tady je jeden. Snad mi pomůžete s určením. Nová Ves u Světlé, CZ- Boh., 6358, Rod O. Leg., Velikost cca 2 - 2,5 mm, Mraveniště rodu Formica
myrmekofil.jpg
Substrát mám od včera, tak doufám, že ještě něco vyleze. :mrk
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Renno »

jen zkusím...Monotoma conicicollis...u nás žije devět druhů
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Greenhorn »

Díky, vypadá to tak. :hand V mraveništi by přicházel v úvahu ještě Monotoma angusticollis, ten nemá ale podle fotek na googlu, tak hrbolatý okraj štítu.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Renno »

a hlavně ne tak dopředu zúženej ..to má právě conicicollis...ale třeba mě někdo doplní
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od marion »

dopředu zúžený se špičatějšími předními rohy, ale jsou často společně a někdy mnoho kusů
http://www.coleo-net.de/coleo/texte/monotoma.htm
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Greenhorn »

Poradí někdo, co je to za larvu? V úterý jsem vyrazil na mraveniště a v jednom ze dvou, které jsem prohledal byla spousta těhle larev. Je pravda, že jsem sáhl asi až na úroveň země, ale v nabraném materiálu jich byly desítky. Je to něco z dvoukřídlých, nebo blanokřídlých a na co konkrétně by jste to typli? Nemá to žádné panožky, larvy jsou velké asi 1cm. Také nevím, jestli bylo mraveniště ještě funkční...
DSC07911.JPG
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od marion »

larvu-housenku nepoznám, připomíná mi to ale mola, a ti myslím v mraveništích žijí.
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Pepa L »

Taky mám za barákem nějaké to mravenisko, zatím jsem se v žádném v zimě nehrabal a v létě jen pozoroval okolí abych ho zbytečně nezničil, jak na to teď?
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od marion »

V mraveništích-kupy Formica sp.- nejlépe v zimě za velkých mrazů, snažíms e vybírat povrchovější vrstvy kde je méně mravenců, teď už je teplo, jde to taky, ale mravenců tam budou mryk.
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Pepa L »

Díky Marione, vzhledem k nedostatku meho času a pozdní doby to nechám na další zimu, alespoň napáchám méně škod :)
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od marion »

Škody nejsou problém, když se vezme pár hrstí, tak se nic nestane, proséval jsem opakovaně stejná mraveniště a nikdy se kolonie nezlikvidovala, v zimě je jen třeba dobře zahrabat, stejně je většina mraveniště v zimě rozhrabána pravděpodobně Žluvama ? Problém je spíše to množství mravenců.
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Pepa L »

A jak by měla být velká oka? Já mám něco čemuž se ani nedá zatím říkat prosívadlo s okama cca 1cm.
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
karelbenes
Příspěvky: 125
Registrován: 09 lis 2013, 07:54
Bydliště: Severní Čechy

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od karelbenes »

Oka 10 x 10 mm jsou moc velká, asi tak 5 x 5 až 7 x 7 mm.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od marion »

Používám prosívadlo vyrobené z dětského soft tenisu, řekl bych že to bude spíš 1 cm a více
karelbenes
Příspěvky: 125
Registrován: 09 lis 2013, 07:54
Bydliště: Severní Čechy

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od karelbenes »

To ti tam pak propadne úplně všechno. Já pak doma prosev upravuju ještě jemnějšími síty - cedníky s oky 3 x 3 nebo 2 x 2 a prohlížím zvlášť.
Teď když mravenci lezou, je vhodné už venku hodit hrubý prosev na plachtu a nechat mravence odlézt, a pak teprve prosev do pytle.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od marion »

Jo propadne toho spousta, ale nevidím v tom problém, prosev visí doma v eklektoru a postupně to vyleze. Když už jsou mravenci venku, tak to často prohlížím rovnou na místě, ti brouci-snad kromě Monotom- jsou docela aktivní. Odstranění jemného prachu z prosevu používám na stepních prosevech - třeba při sběru Baris picturata, to se pak zredukuje na podstatně menší objem (používám sítko na prosev mouky).
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Pepa L »

Myslím, že něco doma najdu a zaimprovizuji jako vždy. Já jsem prosevy zatím probíral doma pod světlem ručně, pomocí selekcí různých sítek co jsem doma našel ale žádná kvanta prosevu to nebyla, jen tak do mikrotenu či malé igelitky, takže se to dalo zvládnout ale jak už to tak u nás bývá, začne toho přibývat, docházet místo a čas, a bude potřeba sehnat eklektory apod....
Ještě jeden dotaz ohledně mravenišť, z jaké hloubky mám vybírat materál na prosev?
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“