Slunéčka

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
procerus
Příspěvky: 4
Registrován: 01 kvě 2010, 17:48

Slunéčka

Příspěvek od procerus »

Nemá někdo zkušenost s preparací slunéček? Já s tím mám problém.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Slunéčka

Příspěvek od Vašek »

Chce to trochu cviku, trpělovosti a dobře vláčný materiál.
Do podložky překryté papírem (polystyren) si hlavičkou od špendlíků udělám různě velké vtlaky (dolíčky), položím do vtlaku slunéčko, přidržím plastovám trojúhelníkem a špendlíkem vytáhnu nohy a tykadla. Brouka nepřenáším na štítek ale naopak štítek s lepidlem přiložím na bříško a pak teprve otočím a urovnám.
Dnes už je dělám stejně rychle jako ostatní skupiny.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Slunéčka

Příspěvek od Cmelik »

V čem máš problém? Vytáhnout nohy zpod těla? To, že je na zádech hezky zaoblený a nejde pořádně přidržet? Já mám preparační podložku z poreténu pokrytého bílým papírem, do ní si násadkou štětečku vyhloubím jamku a tam strčím bábrdlinku v poloze "kokotom hore". Pak to jde v pohodě. Počkej, až budeš preparovat hrotaře, to je teprve maso (pokud je ovšem nebudeš dávat na trojúhelníky na bok).
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Slunéčka

Příspěvek od Cmelik »

Sakra, Vašek byl rychlejší :) .
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Slunéčka

Příspěvek od Vašek »

:D Přesně, hrotaře radši lepím na bok.....
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
procerus
Příspěvky: 4
Registrován: 01 kvě 2010, 17:48

Re: Slunéčka

Příspěvek od procerus »

Budu to zkoušet, zatím děkuji.
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Slunéčka

Příspěvek od Cmelik »

Hlavně trpělivost, vše se jednou zlomí. Taky si pamatuji, jak jsem u prvních slunéček děsně nadával (a kvůli hrotařům se se mnou málem manželka rozvedla se slovy, že s takovým sprosťákem nebude žít :D ), a pak jsem najednou zjistil, že je vlastně už preparuji stejně v pohodě jako jiné skupiny. To samé se týká velikosti brouků. Dnes už v pohodě preparuji malé brouky, které jsem před několika lety prostě vzdal s tím, že se preparovat nedají.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Slunéčka

Příspěvek od Vašek »

Při prvních pokusech o preparaci jsem beruny neustále hledal po podlaze. Několik prvních nalepených skončilo s nohama pod tělem, poloroztaženými krovkami a s komentářem: vidíš a přece jsem tě nalepil :whew .... :rofl
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Kristian94
Příspěvky: 2
Registrován: 12 lis 2014, 17:13

Re: Slunéčka

Příspěvek od Kristian94 »

no asi som debil alebo som debil ale ja tomu vyšmu vysvetleniu ako napinať vobec nerozumiem, dobre date lienku do tej jamky ( hore k*k*tom) a dalej co? aky je tam dalej postup?
Ferda
Příspěvky: 167
Registrován: 11 kvě 2010, 18:42

Re: Slunéčka

Příspěvek od Ferda »

Jednou jsem to tady psal, že to takhle dělám a bylo mi řečeno, proč tak složitě ? Když mám brouka na hrbu v ďůlku, štětečkem srovnám nohy a tykadla. Preparační jehlou nanesu trochu lepidla, přiložím štítek. Otočím, píchnu špendlík a je hotovo.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Slunéčka

Příspěvek od míra z. »

Slunéčka jsou paráda, až se Kristiane propracuješ např. k mršníkům r. Abraeus, tak to budeš absolvovat navíc pod binokulárem, protože na rozdíl od slunéček tam svýma očima nožičky neuvidíš............Já takové broučky normálně přilepím na záda, pod binokulárem vytáhnu nohy a tykadla, odlepím, a překlopím na štítek. Pak případně očistím . S hladkými brouky není problém, samozřejmě s brouky ochlupenými se to nedá praktikovat.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Slunéčka

Příspěvek od marion »

Stejně jsou jedničky na preparaci z našich brouků Clambidae, nejen že jsou kulatí, nejsou ani moc chitinovaní a nejlépe se určují podle aedeagů.

Jinak přes víkend jsem preparoval asi tři druhy z této skupiny - Hybosoridae - Ceratocanthinae -viz foto z netu, ti jsou ale alespoň velcí tak cca 3-6 mm.
Ceratocanthinae sp..jpg
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Slunéčka

Příspěvek od Yohaness »

Jé...:-), ale ti mě zajímají, nemáš jich víc?
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Slunéčka

Příspěvek od Cmelik »

Tý brďo, Marione, to je fakt brouk?
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Slunéčka

Příspěvek od Radomír »

Tý brďo :D - zbalený.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunéčka

Příspěvek od DejF »

marion píše:...Hybosoridae - Ceratocanthinae -viz foto z netu, ti jsou ale alespoň velcí tak cca 3-6 mm...
moc nevím, jak si mám tu fotku natočit :nech
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
tveverka
Příspěvky: 260
Registrován: 30 dub 2010, 06:02
Bydliště: Kutná Hora

Re: Slunéčka

Příspěvek od tveverka »

Tady je rozložený...
ph_2.jpg
ph_3.jpg
Tomáš Veverka
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Slunéčka

Příspěvek od Hali+ »

V zabaleném stavu moc pěkný Byrrhid... :mrk
A není škoda je preparovat? V zabaleném stavu jsou mnohem zajímavější. :)
Naposledy upravil(a) Hali+ dne 18 bře 2015, 16:08, celkem upraveno 1 x.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Slunéčka

Příspěvek od Hali+ »

marion píše:Stejně jsou jedničky na preparaci z našich brouků Clambidae, nejen že jsou kulatí, nejsou ani moc chitinovaní a nejlépe se určují podle aedeagů. ...
Jj, nejlepší je jim opatrně odtrhnout celý zadeček. Ale i s tou největší možnou opatrností se ty méně chitinizované kusy rozpadají na prvočinitele už jen při špatném pohledu, natož doteku... :S
http://zpcse.cz/entolisty/dokumenty/201 ... l-Rebl.pdf
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Slunéčka

Příspěvek od marion »

Yohaness píše:Jé...:-), ale ti mě zajímají, nemáš jich víc?
zatím dva druhy po jednom kuse a jeden druh kusy tři, ten je podstatně menší, až to dodělám podám zprávu ev.foto, ale není to úplně můj materiál.
Kdyý jsem dlal prvního, myslel jsem, že se jedná o břišní články až posléze jsem zjistil, že jsou to nohy-moc hezké rozbalení na fotkách tveverky
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“