Ochrana sama sebe v přírodě

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od matej »

Honza:: Říká se, že 1 z pěti lidí je Číňan, ale já znám stovky lidí a žádný z nich Číňan není..
??
Honzoo, nespetl jsi se? Právě jsem zastavil na červenou na Praze 4 a pouštím lidi, Jde nějaká babka, pak jeden, dva , deset, patnáct číňanů.. KOukám napravo, plakát éj may bay, nějaká letecká společnost zve,, koukám nalevo, tam se z bilbordu směje náš budoucí president Tomijaki Kukumůra, nebo jak se to čte:-))))
není to spíše teorie chaosu?
Henri
Příspěvky: 15
Registrován: 06 srp 2010, 18:34

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Henri »

Proti přisátí klíštěte mám dobrou zkušenost s tabletami Pangamin, jsou to sušené pivní kvasnice, odpařuje se puch kůží, ale při častějším užívání vyvolávají chuť k jídlu, takže střídám s B-komplexem nebo stačí v předvečer kvasnicová pomazánka, potom ale spát sám či s entomoložkou nebo alespoň s houbařkou. Dávám přednost krátkým kalhotám i rukávům a pravidelně se v terénu prohlížím a ev. roztoče ještě za pochodu odstraňuji. Lesáci spíš dávají přednost vysokým botám a uzavřeným nohavicím. Staré borelie musím 1x ročně utlumit antibiotiky, zřejmě mi je nabodli komáři, neb jsem nikdy typický erytém kolem klíštěte neměl. V čekárně se setkáte s lidmi, co chodili maximálně vysypávat odpadky a přírodu znají jenom z cestopisů nebo paní, co dostala boreliózu v prosinci. Na odpuzující vakcíně se údajně pracuje. Po několik desetiletí pozoruju, jak se klíšťata posouvají do vyšších nadmořských výšek. Lidová zkušenost, možná mýtus, říká, že komáři a klíšťata útočí víc na lidi s vyšší sexuální apetencí. V entomologických příručkách postrádám kapitolu o hygienickém riziku "lovů se sebezapřením" či v norách hlodavců.
Uživatelský avatar
Standa02
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2012, 22:21
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Standa02 »

Tady je článek Benjamina Kurase, který onehdá vyšel v MF Dnes a inspiroval mě k užívání vitaminu B proti klíšťatům:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/b ... emid=13704
A v diskusi pod článkem jsou zkušenosti několika dalších lidí.
tomak

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od tomak »

Včera jsem skypoval a mailoval s Dr. Carrollem z USDA Animal Parasitic Diseases Laboratory, Beltsville, se kterým můj dvorní ranhojič konzultoval moje problémy. Carrol se dlouhodobě zabývá repelentama a poslal mi v mailu nějaké poznatky kolem jejich účiňosti, vybírám jen to pro nás v Česku důležité:
- vitamíny skupiny B - jediným účinným je thiamin (B1), aktivní jsou potem vylučované produkty oxidativní dekarboxylace α-ketokyselin, hlavně α-ketoglutarové kyseliny (α-ketoglutar acid) - opravdu netuším o co se jedná - účinnost pod 10% a účinkuje jen u asi 30% bělochů (až u více než 50% afroameričanů a více než u 80% inuitů - eskymáků) - 4 - 10 hodin po požití na bodavé Diptera, na klíšťata neúčinkuje
- mono- až oligoterpeny - terpinol, eukalyptol, geraniol, salvinol, limonen (citronová tráva - podle google), Tea Tree Oil, aliin (česnek), elveol (nevim) ... (prostě rostlinné oleje) - nejlepší je směs 10% eukalyptolu a 10% geraniolu (aspoň mě strašně smrdí) v lihu nebo glycerolu pro kosmetiku natřený na kůži - účinnost až 80% po dobu 2 hodin na všechno
- elemol and amyris oil (vůbec netušim, co to je, ale je to z nějakejch kytek) - 5% roztok v tělovém mléku - účinnost až 75% na klíšťata, na bodavý hmyz do 50%
- DEET - v jakékoliv podobě nad 20% vysoká účinnost na komáry, méně na muchničky, na klíšťata jen MINIMÁLNÍ ÚČINNOST! Zvyšování koncentrace má vliv pouze na dobu odpaření, koncentrace 20% - účinnost 1.5hod, 50% - 2-3 hod, >60% - 5-6 hod, vyší koncentrace než 70% nemá smysl, jen zvyšuje sensitivitu kůže ke slunci, koncentrace >50% je vhodné používat jen na oblečení
- AI3-37220 nebo DEET+AI3-37220 - na Diptera - AI3... ve směsi zvyšuje repelentní účinnost DEET a sám je vysoce účinný proti muchničkám, na klíšťata skoro neúčinkuje
- permethrin, deltamethrin a deriváty a analogony - vysoce účinné kontaktní akaricidy - v koncentracích 0.01 - 0.025% kolem 90% na klíšťata. Na hmyz jen nízká účinnost. Klíšťata kontaktně odpuzuje a po 15 minutách pobytu klíštěte na kůži v používané koncentraci zabíjí
- 2-bromo-2- nitropropane-1,3-diol - vysoce účinný akaricid - v repelentech v koncentracích kolem 0.1%, používá se většinou jako dplněk permethrinu (některá americká klíšťata na něj už nereagujou)
- + hodně dalších látek, mail obsahuje 81 látek a v příloze mi poslal 5 separátů
Nakonec mi napsal, proč se shánim po něčem speciálním, když v Česku se vyrábí jedny z nejlepších a nejúčinějších repelentů na světě - Diffusil repelent Plus, Diffusil repelent Plus na oděvy a Biolit Extra Power repelentní mléko (http://www.biolit.cz/produkty-detail.asp?KatID=4). Diffusil repelent Plus má při labtestech účinnost na klíšťata >90% a po třech hodinách >81%, na Diptera >80%, po třech hodinách >65%
PS: omlouvám se za překlady některých odborných termínů, líp to neumím, protože tomu nerozumím
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Dobrá práce, Tomaku, takže je to jasný: českej Diffusil repelent Plus bere všechno! :yes
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Fčelda »

docela by mě zajímalo, jestli existuje nějaký repelent proti klošům. Tihle otravní zmetkové už mě z několika lokalit doslova vyhnali... Někdy fakt přistávají skutečně v hejnech.
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Michal »

Fakt je, že již delší čas používám Difuzil Repelent na oděvy a doposud jsem neměl klíště ... (ťuk, ťuk, ťuk) ... a to fakt hodně smýkám ve vysoké trávě, vždy jsem to považoval spíše za štěstí ... teď to má i vědecké opodstatnění. :clap
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Všetečka Josef
Příspěvky: 265
Registrován: 30 dub 2010, 16:04
Bydliště: Česká Lípa

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Všetečka Josef »

Taktéž ho používám,několik let žádný klíště. JV
tomak

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od tomak »

Fčelda: na kloše nefunguje ani svěcená voda. V Jeseníkách jich je spousta. Mažu se a stříkám na sebe leccos, ale tyhle šmejdi si z toho nic nedělaj. Hajnej mi na ně poradil nechodit do lesa :((
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ZdenekH »

http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ZdenekH »

klíšťata jsou letos všude a o mnoho dříve, jezdí i na ještěrkách, včera jsem si dvou všimnul, až když jsem koukal na zvětšenou fotku
Přílohy
zv IMG_0977xnS.jpg
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od marion »

To je jejich obvyklé místo, v Maroku byly hojně i na želvách.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ivo »

Nevím,jestli jsem to tady již psal.ze Slovinka jsem si přivez 22 klíštat,z z toho 18 v zákulisí.(partie mezi řití a šourkem).
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Skutečně impozantní skóre! :tmi
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Ivoš M. »

Já mám z minulého týdne od Lanškrouna jen tři, cítím se jako srab. :D
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Polaban
Příspěvky: 18
Registrován: 16 úno 2011, 14:41
Bydliště: Neratovice

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Polaban »

Klíšťata na psu chovaném venku pozoruju celoročně, každý rok na něm najdu čerstvé klíště i po čtrnácti dnech mrazů - tedy krom letošní zimy - to mrazy nebyly. :)
Ferda
Příspěvky: 168
Registrován: 11 kvě 2010, 18:42

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Ferda »

Jak se říká " borec na konec". V kaštance pod zříceninou hradu Gíméš na Slovensku jsem jich na sobě našel přisátých 36. Při bouřce jsem se tam schoval v nějaké chatrči pro hlídače a jako bonus jsem tam chytil svrab.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Ferdo, tak tomu se říká pech... :doh
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Honza H. »

Ferda píše:Jak se říká " borec na konec". V kaštance pod zříceninou hradu Gíméš na Slovensku jsem jich na sobě našel přisátých 36. Při bouřce jsem se tam schoval v nějaké chatrči pro hlídače a jako bonus jsem tam chytil svrab.
Tak ses k tomu hlídači neměl tak tulit.. Ale byla ti asi zima, že? :rock
Ferda
Příspěvky: 168
Registrován: 11 kvě 2010, 18:42

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Ferda »

Tahle souvislost mě nenapadla, ale dost dobrý :D . Byl jsem tam se synem a ten nic. Zřejmě jiné DNA.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“