Ručně psané lokaliťáky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od krep »

:yes :hand
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od míra z. »

V první řadě jsem moc vděčný, že mě kolegové materiál určí, to je to zásadní. Je ale zajímavé, že někteří z nich opravdu považují kus neopatřený svým det. štítkem za neurčený (jednou jsme o tom debatovali pomocí mailu) a zásadně dávají svůj det. štítek každému kusu. Z hlediska praktického to je samozřejmě zdržovačka, a pokud onen kolega určuje velké množství materiálu, musí to být na čase znát. Beru to na vědomí a je to otázka přístupu každého determinátora k jeho způsobu determinace.
Ale to pro mě nejdůležitější jsem uvedl v první větě, a děkuji všem, kdo mi materiál určují, bez ohledu na to, zda je štítek pod každým, nebo jen prvním broukem. :hand
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
anonymus

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od anonymus »

Sledoval jsem vývoj tohoto tématu a přidám také jeden příspěvek s tímto problémem.V poslední době dostávám velmi často ze zahraničí material na determinaci ,více brouků na jednom špendlíku.Je to velmi pro mě nevhodný způsob ukládání brouků před determinaci.Chápu je to úspora místa i špendlíků, ale je s tím spousty práce.Jsou zde zastánci dávat determinační lístek pod každého brouka ,ale co s tímto jsou li na špendlíku 4 štítky s brouky (dát 4 determinační lístky?) já dávám jeden :blush .Další problém nastává když těch kusů od druhu je 100 ex. Dát 100 determinačních lístků? (v ukázce je např. 120 ks Pselaphostomus globiventris (Reitter, 1904).........z časových důvodů dávám determinační lístek většinou u běžných druhů jenom pod první ex.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od krep »

Také jsem to řešil tak jako jmenovaný kolega z maďarska, leč již jsem s tím skončil (až na světlé výjimky). Ještě bych zkousnul, pokud na štítku budou brouci jednoho druhu, bohužel často je to spíše tak, že tam jsou brouci více druhů, či rodů, nejlépe třeba ve dvou řadách. :ne
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
tomak

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od tomak »

Honza píše:Sledoval jsem vývoj tohoto tématu a přidám také jeden příspěvek s tímto problémem.V poslední době dostávám velmi často ze zahraničí material na determinaci ,více brouků na jednom špendlíku....
Já mám podobný problém u brabenců. Zvlášť u tzv. otrokářů je to pak lahůdka, zvlášť když jsou 4 na jednom obdélníkovém štítku. To pak vracím k přepreparování. On ani zvyk dávat několik štítků s nalepenými breberami na jeden špendlík není to pravé ořechové. Co určuju, první, druhý nebo třetí štítek.
Karel Janků
Příspěvky: 5
Registrován: 01 kvě 2010, 07:46

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Karel Janků »

Zdravím,co znamená to (as) před jménem na det.štítku,jak psal Krep. A ještě bych rád poprosil o vysvětlení zkratky na lok. štítku (env.),např.Praha env. Předem díky moc. :think
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od krep »

as by mohlo být v jazyce anglickém - jak, jako, tzn.: as det. Franta Vomáčka znamená jak určil Franta Vomáčka, šlo by to asi použít i ve verzi německé: nach det. F.V. - podle determinace F.V.

env. na lokalitních štítcích znamená okolí ( v tomto případě tedy okolí Prahy).
Naposledy upravil(a) krep dne 02 dub 2011, 09:29, celkem upraveno 1 x.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Senex »

Environs z francouzštiny okolí.
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Haci »

Materiálu určuji docela dost a i když je stříhání štítků opravdu opruz, tak dávám štítek pod každý exemplář, co mi projde pod rukama. Je to hlavně pro mě - každý brouk je označený a tak při případném přeurčování vím, co jsem viděl a co ne. Nemám zrovna dvakrát dobrou zkušenost s dáváním štítku pouze pod prvního brouka; lidé materiál pošlou dál a pak by se ke mě dostával znovu atd. Navíc jak psal Marion, člověk se občas sekne při přepichování aniž by chtěl. Pokud je vícero brouků na jednom špendlíku a jsou stejného druhu, tak dávám většinou štíků, kolik je brouků. V připadě, že je to mix vícero druhů, tak materiál neurčuju a vracím a to z čistě praktického důvodu - občas se mi stalo, že lidé pak materiál rozvlhčili a přepreparovali, leč determiňáky už nedali jak měli být. Stejně tak si radši opíšu veškerý materiál sám, případné chyby jsou pak moje vina. Sice se jedná zdánlivě o spoustu práce navíc, ale předcházím tak zbytečnému zpětnému ověrování v budoucnu či zdvojení údajů.

Co mě však může dožrat je fakt, že někteří sběratelé mají tendenci originální determinační štítky vyměnit za své aby nekazili "jednotný ráz sbírky" nebo co, což mi přijde jako naprostá volovina. Nejenže se mi vrátil materiál, který byl druhotně špatně přeštítkován, ale někteří jsou shcopni zajít i tak daleko, že přepíší jméno determinátora na své. To bych trestal snad useknutím ruky :devil.

Jedním z dalších nešvarů je sundávání starých determinační štítků, když se zjistí, že exemplář byl určen chybně. I když štítek není již platný, tak exemplář mohl být publikován (nebo jej má někdo zaevidovaný v databázi a připadně bude publikován) pod tím původním jménem a sundáním štítku se tato informace vytrácí. Následné dohledání publikovaných exemplářů je pak velmi komplikované až nemožné.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Haci »

Nebria píše:Co se týče determinačních lístků, je docela chybou že hodně odborníků je celé tiskne, vím že při množství brouků které projdou jejich rukama je takřka nemožné vše psát ručně, ale alespoň u lepších či hůře determinovatelných druhů by měla být alespoň část psaná rukou (jméno brouka či determinátora). Ono lístek se jménem dokáže vytisknout každý, ale rukopis se těžko napodobuje, tím by chránili i sami sebe před případným podvodníkem, který pod kusy naháže tištěné determináky a bude tvrdit že mu to určil odborník. Samozřejmě žádný i chybný štítek nesundávat, opravit na jiný a přiložit, zastávám též názor že vše co kdy, kdo k brouku přiložil je nedílnou součástí daného kusu.
To psaní je vize dobrá, ale naprosto nerealizovatelná. Jednak to po mě nikdo nepřečte :blush a pak za posledních pět let jsem spotřeboval balík papíru o 500 ks na determiňáky 15x7
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Cassida »

Přikládám jednu pěknou ukázku starého lokaliťáku psaného částečně rukou (asi nějakým inkoustovým perem). Je to vybledlé, ale pořád čitelné. Co se týká lokality, vidíte tam také to, co já? Tedy Turna n/Bodv. okr? Tedy asi myšleno Turňa nad Bodvou - okres (je to lokaliťák od Cassida azurea).
Cassida_azurea-loc-Turna_n_Bodvou-20130312_CZ_0001.jpg
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Nebria »

Spíš bych se příkláněl k OK. -okolí.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Přesně tak, dnes by se napsalo "Turňa nad Bodvou env." Mimochodem, chybí mu tam háček nad "n". Maďarsky je to pouze "Torna".
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od DejF »

Pomůže mi někdo, prosím, s lokalizací této lokality :hand . Nahoře bude asi Persia, ale to druhé netuším :oops:. Semenova už si přečtu :).
Přílohy
IMG_1769.JPG
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od DejF »

Díky, sice se nemohu dopočítat bukev, ale jistá podoba tam je :)
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Hali+ »

Vím, ale nebyl by to první ani poslední překlep na lokaliťáku... Píše se tam o provincii v Persii. Přijde mi to spíš jako nějaký fonetický přepis ("Tiurbet"?)
http://encyclopedia.jrank.org/TUM_VAN/T ... IDARI.html
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od DejF »

Jj, to bude asi ono - kdo ví, jak se to pa rusky jmenovalo. Překlep nevím, Semenov tam jezdil poměrně často, spíš se to tak rusky dřív jmenovalo. Ještě jednou dík.
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od JAKUB »

ne že bych byl příliš zdatnej v zeměpise ale byla tohle v 27 roce Persie?
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od J.P. »

Jakub: Pokud jsem to dobře vygoolglil, tak až do roku 1935 se pro dnešní Írán používal název Persie.
DejF: Bukvy sedí přesně. Jen to písmo na lokaliťáku je takové polopsací, takže to počáteční T ve slově Turbet má ty tři "nožičky", nad posledním t je ta vodorovná čára nad písmenem (kvůli odlišení od š). Takže po přepisu do tiskacího písma:
Персия
Турбет
19.V.27
Семенов
Více zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Torbat-e_Heydarieh
Teď mi ještě prozraď, k jakému krasci ten lokaliťák patří. Tipnul bych si nějaký Julodis, na Aaatu je to asi moc na severu.
Přílohy
azbuka.jpg
Naposledy upravil(a) J.P. dne 19 zář 2013, 21:52, celkem upraveno 6 x.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“