Rybenky

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
kamil_novacek
Příspěvky: 4
Registrován: 11 zář 2024, 11:22

Rybenky

Příspěvek od kamil_novacek »

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu týkající se rybenek.

Bydlíme s rodinou ve starém domě, kde je poměrně hodně rybenek a ty nám lehce znepříjemňují život. Nejedná se o nic dramatického, ale už nám poničily několik knížek nebo alespoň jejich přebalů. Sem tam také najdu ohryzaný nějaký dokument. Obecně, není moc příjemná představa, že nám můžou rybenky lézt po jídle, po oblečení atd.

Můj dotaz se ale netýká pokusu o likvidaci. Budeme se brzy stěhovat a tak by mě zajímalo, zda je pravděpodobné, že rybenky zůstanou v původním domě nebo zda si je "odneseme s sebou" (např. v knížkách). Pokud si myslíte, že by rybenky šly s námi a vesele se množily v novém bydlení, máte prosím nějaký nápad, jak to mu zabránit?
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 198
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Rybenky

Příspěvek od Ian »

Asi bych ty knihy přemrazil v mrazáku. Záleží kolik jich je. Po více kusech do mikroténového sáčku, pokud to nejsou nějaké vzácné tisky.
Anebo do něčeho tmavého a prodyšného na slunce, rybenky nemají rády přímý sluneční svit.
Pokud ale v novém bydlení bude vlhko a nevětráno, budou zase zpátky.
kamil_novacek
Příspěvky: 4
Registrován: 11 zář 2024, 11:22

Re: Rybenky

Příspěvek od kamil_novacek »

Děkuji velice za radu. Bohužel je těch knížek docela dost (500+), čili by to bylo hrozně moc práce. Nicméně mi tato rada potvrzuje úvahu, že by asi pomohl mráz, tedy možná by se dalo knihy (a další věci) v krabicích nechat v zimě v nějakém přístřešku na mrazu.
míra
Příspěvky: 2075
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Rybenky

Příspěvek od míra »

půjde zřejmě o rybenku knižní. já mám v bytě rybenky furt, jdu ráno na záchod a po noci tam stále pobíhají. je to takový kolorit života.
jinak bych to také řešil, možná i s ohledem na stav l knih razantním vysušením místnosti, třeba si na víkend vypůjčit vysoušeč .
také jsem.slysel že na ně funguje rozsypana křemelina, nebo specielní nástrahy na rybenky.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4691
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Rybenky

Příspěvek od Hali+ »

Rybenky jsou citlivé na vysokou vzdušnou vlhkost. Takže až se ze starého vlhkého domu přestěhujete do nového kde budou jistě moderní izolace, tak i kdybyste si náhodou nějaké sebou převezli v materiálu (knihy, nábytek apod.), tak hned jak ten materiál vyschne, tak samy vymizí. Nejprve se tedy začnou stahovat do koupelny, kde nějaká vlhkost ve vzduchu je, ale to jim pro životaschopnou populaci dlouhodobě stačit samozřejmě nebude.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
kamil_novacek
Příspěvky: 4
Registrován: 11 zář 2024, 11:22

Re: Rybenky

Příspěvek od kamil_novacek »

míra píše: 13 zář 2024, 06:22 půjde zřejmě o rybenku knižní. já mám v bytě rybenky furt, jdu ráno na záchod a po noci tam stále pobíhají. je to takový kolorit života.
jinak bych to také řešil, možná i s ohledem na stav l knih razantním vysušením místnosti, třeba si na víkend vypůjčit vysoušeč .
také jsem.slysel že na ně funguje rozsypana křemelina, nebo specielní nástrahy na rybenky.
Děkuji za odpověď. Pro nás se rybenky už také staly takovým koloritem :) , nicméně na jednu stranu, kdyby ten kolorit nepokračoval v novém domě, tak by mi to opravdu nevadilo. Na druhou stranu se mi nechce přijímat nějaká drastická opatření, abych rybenky vyhubil.
kamil_novacek
Příspěvky: 4
Registrován: 11 zář 2024, 11:22

Re: Rybenky

Příspěvek od kamil_novacek »

Hali+ píše: 13 zář 2024, 09:18 Rybenky jsou citlivé na vysokou vzdušnou vlhkost. Takže až se ze starého vlhkého domu přestěhujete do nového kde budou jistě moderní izolace, tak i kdybyste si náhodou nějaké sebou převezli v materiálu (knihy, nábytek apod.), tak hned jak ten materiál vyschne, tak samy vymizí. Nejprve se tedy začnou stahovat do koupelny, kde nějaká vlhkost ve vzduchu je, ale to jim pro životaschopnou populaci dlouhodobě stačit samozřejmě nebude.
Moc vám děkuji za odpověď! Chtěl bych věřit, že to přesně takhle bude a vaší odpovědí se moje naděje zvýšily. Díky moc!
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“