Odborné výrazy

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od DejF »

Narazil jsem na tenhle článek https://www.biotaxa.org/fnz/article/view/fnz.60/3108 od strany 149 jsou docela dobře popsány všechny možné (i nemožné) části broučího těla v angličtině... třeba by mohlo někomu pomoci
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Hali+ »

Vyříznul jsem to z toho pro zjednodušení.
SLOVNÍČEK POJMŮ A POPISKY.pdf
(754.97 KiB) Staženo 566 x
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renno »

to je dost dobrá pomůcka...díky moc chlapi :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od marion »

ale stejně pokud to člověk nevidí tak nepochopí, třeba co znamená výraz scape clavate x scape capitate jsem pochopil až jsem si prostudoval popis druhu a determinoval druhy z obou skupin - clavate kyjovitý capitate překládač neumí (scape clavate postupně rozšířený první tykadlový článek, scape capitate rozšířený náhle v poslední čtvrtině až pětině)
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od J.P. »

capitate - hlavovitý, hlavatý?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od J.P. »

J.P. píše: 11 úno 2020, 06:12 capitate - hlavovitý, hlavatý (od caput - hlava)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od marion »

vzhledem k utrpení v latině před mnoha lety je mi překlad jasný, ale nijak to nepřiblíží význam jaký je rozdíl mezi hlavatý a kyjovitý :D
Přílohy
capitate x clavate.jpg
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od bozapetr »

ted nevim,marione jestli si delas srandu nebo to myslis vazne... protoze treba prave na obrazcich je to jasne videt ...
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Vindobon »

Možná by lépe odpovídalo paličkovitý (místo hlavatý), tedy rozšířený náhle až u konce, versus kyjovitý, tedy rozšířený pozvolna a plynule. To by potom capitate bylo paličkovitý, a dávalo by to smysl i z lingvistického hlediska, protože české "palice" může - přinejmenším v hovorové řeči - znamenat i "hlava".
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od marion »

bozapetr píše: 11 úno 2020, 14:00 ted nevim,marione jestli si delas srandu nebo to myslis vazne... protoze treba prave na obrazcich je to jasne videt ...
Ach jo, nevím kdo si dělá srandu, ale právě proto jsem vybral dva obrázky kde je to jasně vidět, ono opravdu když je máš vedle sebe, tak to jasně vidět je, když ale určuješ konkrétní kusy, a konkrétně z tohoto ostrova je 13 druhů capitate a 18 druhů clavate a já bohužel nemám tvé schopnosti a zkušenosti a musím určovat podle klíče a když vezmu jeden konkrétní kus, který na obrázku není tak to na 100 nepoznám, když jich určuju 100 v 10 druzích, tak to jde. Omlouvám se ti, ale jen jsem chtěl naznačit, že cizojazyčný text (ale někdy i český) používá výrazy pod kterými si nevím co představit
Třeba ti bude jasné i toto a pomůžeš mi
3. Élitros ovales, anchos y cortos, con la superficie anormalmente aplanada a 10 largo de
todo el declive de la mitad posterior .. . . . . . . . . . . . . . .. C. gomerensis (p. 322)
Élitros oblongos o elípticos, con la superficie de convexidad normal o acusada en su
tercio apical (nunca aplastada) ..................................... 4

mám totiž kusy s podobně oválnýma krovakama ale rozdílnými vrcholy aedeagu a paramery - evidentně různé druhy a rád bych k nim přiřadil samice, třeba z textu rozdíl poznáš.

přikládám obrázek možností ABC a EF je jasné, ale co D není 1/4 ani 1/5 a přesto patří ke capitate, těch druhů 31 a tykadla nemají stejná.

ad Vindobon - přesně tak jsem to nakonec pochopil. Avšak ze slovníku (Hais, Hodek-Velký anglickočeský slovník z roku 1984 - capitate hlávkovitý, vřetenovitý a clavate kyjovitý - vřetenovitý je zcela jiný tvar

cílem mého příspěvku bylo zdůraznit, že pokud nejsou obrázky, je těžké představit co tím bylo myšleno v klíče, v cizím jazyce ještě hůř než česky, omlouvám se, pokud jsem někoho urazil, ale srandu jsem si nedělal, ale zkusím se polepšit a neobtěžovat svými příspěvky.
Přílohy
Bez názvut.jpg
Bez názvut.jpg (13.72 KiB) Zobrazeno 16467 x
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od bozapetr »

tak teď si, marione ale srandu děláš - ze mě :rofl :yes , patří mi to
ale nemyslím si, že bylo třeba k tomu nasazovat ten ironický tón. stačila ta ,,sranda".
psaný text má tu nevýhodu, že nelze reagovat okamžitě ale až s odstupem času a mezi tím oba máme prostor pro další a další myšlenky, tak pak lze text odpovědi vnímat různě . přeji ti, ať to rozlouskneš a já se těším, že mi to někdy ukážeš, pokud ti to doma do té doby na půdě nesežerou rušníci :cool
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od marion »

ještě nosatčí tykadlo
Přílohy
Morphology-of-a-generalized-Curculionidae-A-dorsal-habitus-B-ventral-habitus-C.png
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renno »

zeptám se úplně blbě, ale nevadí....tudle se mě ptal jeden mladý entomolog co znamená když při určení druhu píšeme cf. ....vysvětlil jsem mu to, ale nebyl jsem se svými znalostmi této zkratky spokojený..hledal jsem na googlu ale po entomologicku nic moc....dokáže to tady někdo hezky vysvětlit?...díky moc
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Radim »

cf. je zkratka pro latinské slovo confer, které znamená „porovnej“ nebo „vezmi v potaz“
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renno »

jo to jsem taky našel....myslel jsem ale že to má hlubší a konkrétnější význam
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Hali+ »

Polopatě - determinátor si myslí, že je to ten druh třeba jen na 99%. Často to bývá u samic, když se druh determinuje dle aedeagu a samice tudíž lze určovat jen podle méně spolehlivých vnějších znaků. A nebo se to píše u druhů, kde v daném rodě není provedena revize a je velký předpoklad, že tam je třebas ještě řada nepopsaných druhů. Každopádně se tomu determinátor snaží všemožně vyhýbat a šetřit s tím. Já osobně používám raději dvě zkratky najednou "Rodové sp. cf. druhové". Ale už jsem viděl v muzeích i všemožné jiné varianty.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renno »

dvě zkratky najednou?
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od marion »

Používám tyto kombinace
Oxypoda sp. - vím rod nevím druh
Oxypoda cf.aranensis - vím rod a myslím si že by to mohl být tento druh
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od krep »

Přesně jak píše Hali+ a Marion, rovněž používám stejný systém
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renno »

jo super díky chlapi....ted je to jasné :D
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“