Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Gratuluji. :)
Dnes by to také mělo jít, ale zítra téměř luxusně! :mrk
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

no, o stupeň teplotně lepší než včera ale byl mírný vítr. brouků velmi málo na kusy, 27 druhů a dalo by se říct ( když nepočítám jednoho hojného kůrovce), že skoro co kus, to druh ...
Uživatelský avatar
Matěj Čermák
Příspěvky: 434
Registrován: 02 kvě 2010, 08:30
Bydliště: Praha, Bohnice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Matěj Čermák »

Odonteus armiger Bašť 21:45 3.6.2019. 4 ex.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Dneska vyrážíme, měly by být dle předpovědi prima podmínky. :) Asi toho nepřiletí mnoho, sezóna svícení teprve začíná, ale mohou to třeba být zajímavé věci.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Po včerejšku spokojenost. :nod Nikam daleko jsme nešli, přímo Pardubice, les Pipenec.
Byli třeba hned 3 druhy Melandryidae a Tetratomidae (Serropalpus barbatus, Orchesia undulata a Eustrophus dermestoides). Aby měl Ondra co revidovat. :mrk Něco s čelovkou na stromech v okolí svícení, ale i na světlo toho létalo vzhledem k začátku UV sezóny kupodivu vcelku dost. Sběry z prosevů jsem ještě neprobíral, ale žádný Clambid (ani na UV). Ale i tak to byl prima start sezóny svícení. :)
(No jak říkám, i kdyby přiletěl Titanus giganteus, stálo to za prd protože nebyli Clambidae... :chuckle )
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

U nás (Hlučín env.) je to slabší opakovaně obě noci až do 01.00 hod. Cynaeus sp.celkem odhadem 20-30 ex, a 1 ex samec Odontaeus jinak vládnou páteříčci, kteří čile kopulují a hodují na ostatním hmyzu. Kupodivu strašně málo vodňáků (1 ex.Enochrus sp, cca 10-20 ex. Heterocerus sp., minimálně ploštic), skoro žádní drabčíci a střevlíčci, nevím proč se jim nechce létat. Hlavně zatím nic nového (možná jeden nosatec) pro naši zahradu.
Naposledy upravil(a) marion dne 05 čer 2019, 14:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Nějací drobní střevlíčci a drabčíci vcelku tady byli, bral jsem je pro kolegu Rébla (v řádu desítek). Z voďáků máš pravdu, to byli jen asi 3 Heterocerové, jeden malý Enochrus sp. (uvidím až pod binoklem) a klešťanky.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

mam stejnou zkusebost v olomouci - balkon, 4 patro - jako marion. patericci hoduji , jen 2!! mali drabcici a 3 strevlicci . zadny anticid ...brouku velice malo... za 3 noci sviceni kolem 35 druhu brouku, pro balkon snad 1 novy druh ... dnes ma byt vecer s destem ( bourka?!?) ... ale stejne bych nesvitil - kdyz vstavam uz druhy den na 4 do prace a je vedro unava se prohlubuje ...
Naposledy upravil(a) bozapetr dne 05 čer 2019, 10:26, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radim »

Já včera zapnul na chvilku u baráku, ale bylo celkem chladno (kolem deváté už sotva 20°C),po pul hodině jsem to zabalil - jen muchy, jepice a chrostíci.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tady v Polabí jsme včera začínali svítit v lese ve 20:00 (24°C) a končili po 23:00 (21°C). Ve městě bylo 21°C ještě o půlnoci.
Na plátně převažovali nějací Aphodius sp. (desítky) nějací drobní střevlíčci (desítky), drabčíci (desítky) a pak kovaříci Denticollis sp. asi linearis (také desítky). To ostatní tak hojné také nebylo.
Ale líbilo se mi rojení Orchesia undulata (opět desítky na padlém dubu), to nevídám často.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
John3
Příspěvky: 28
Registrován: 21 pro 2010, 21:35

Příspěvek od John3 »

Dnes na světlo přilétl tento krasavec České Budějovice
John3
Příspěvky: 28
Registrován: 21 pro 2010, 21:35

Re: Lov na světlo

Příspěvek od John3 »

Nosorožík
Nosorožík
Nosorožík
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Nedávno mi dorazil měřič LS 123 UV.
LS 123 UV.JPG
Char..JPG
Změřil jsem si výkony mých UV zdrojů.
Pro srovnání:
Slunce......................1217 μW/cm^2
Modrá obloha...............196 μW/cm^2
..............................................................
Černá UV zářivka...........262 μW/cm^2
Bílá UV zářivka..............656 μW/cm^2 (0,32A) *
Bílá UV zářivka..............895 μW/cm^2 (0,39A) *
LED UV.......................143 μW/cm^2
Katodová trubice...........9,2 μW/cm^2
Rtuť.výbojka 250W........230 μW/cm^2
Žárovka UV 20W............830 μW/cm^2

Jsou to v podstatě výsledky pro cca 365nm...
Já mám s "bílou UV" nejlepší výsledky (Coleoptera).
Nicméně s rozdílným UV spektrem může být účinnost pro různé skupiny hmyzu rozdílná.
Ještě časem změřím vliv PVC obalů světelných zdrojů na intenzitu UV záření.
* Pozn.: U zářivky s větším odběrem vyšší intenzita UV.
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cassida »

Ještě by to Kutilko chtělo k jednotlivým světelným zdrojům doplnit vlnové délky. Pro lepší představivost. Jinak ty naměřené μW - to je pouze hodnota intenzity UV spektra těch zdrojů? Předpokládám, že ano, protože celkový světelný tok (lm) musí být zákonitě největší u silnějších zdrojů,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Details
LS123 UV power meter is an UV power measuringinstrument, which is used for measuring the UV radiation luminance. Its unit is micro Watt per square centimeter (uW/m2). The instrument isalso used for the UV rejection measurement.

Parameters
1. Irradiance measuring range: 0 -40000 uW /c m2
2. Accuracy: ± 10%
3. Relative intensity: 0 - 9999%
4. Spectral range: λ (260-400nm); λp = 365 nm
5. Detector Diameter: ¢ 10mm
6. Dimensions: 125mm × 69mm × 24.5mm (L× W × H)
7. Weight: around 140 grams (includingbattery)
8. Operating temperature: -20 ° C --- +70 ° C
9. Power supply: 4 pieces of AAAalkaline batteries

Vlnové délky přístroj neměří, jeho měřicí charakteristika je na obrázku výše.
Pořizoval jsem si jej ne na absolutní hodnoty, ale na prosté porovnávání.
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cassida »

Jasně, ale z toho já osobně nechápu, co mi údaje vlastně říkají (k čemu jsou dobré). Fyzika není moje silná stránka, ale i tak,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Např. že na UV katodové trubičky (9,2 μW/cm^2) mi toho lítá nejmíň, černé UV trubice jsou lepší (262 μW/cm^2) a nejlepší výsledky mám na bílé UV trubici s odběrem 0,39A (895 μW/cm^2).
Zatím (celkem logicky) se zvyšující se hodnotou naměřeného UV vzrůstá i úspěšnost v terénním použití UV zdrojů.
Jenom snad v případě, že by UV zdroj lákal abnormálně dobře i při nízké naměřené hodnotě UV, znamenalo by to, že je "naladěný" na nižší vlnovou délku, než je max. citlivost přístroje (365nm).
Zatím jsem takový zdroj neměl...
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cassida »

Jasně, už tomu rozumím. A můžeš uvést konkrétního výrobce a druh té bílé UV zářivky a žárovky UV 20W?
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

kutilka píše: 29 črc 2019, 12:39 Např. že na UV katodové trubičky (9,2 μW/cm^2) mi toho lítá nejmíň, černé UV trubice jsou lepší (262 μW/cm^2) a nejlepší výsledky mám na bílé UV trubici s odběrem 0,39A (895 μW/cm^2).
...
Asi záleží "co" chytáš. Mě na katodové trubičky ty mé potvory létají nejlépe. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Cassida: Ty zářivky jsme kupovali před lety, už nevím kde... :(
Ta UV žárovka je tato:
https://zarovky.heureka.cz/uv-zarivka-k ... -20w-230v/
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“