Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

V klidu chlapi, fakt to není úplně první brouk, který mi projde rukama... :mrk
Já chtěl hlavně vědět odkud přesně je, ne jak se píšou lokalitní štítky. :chuckle Je mi jasné, že místním indiánským sběračům je šuma fuk co pod brouka napíšou, pokud vůbec něco.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
míra
Příspěvky: 2038
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od míra »

Já ted tady preparuju plnou krabici od bot se sběry místního indiánského sběrače :D z emarického muzea. Je sice profesor :D , ale lístečky píše hezké a čitelné. akorát také že na pakundekl. ale jak píšu výše, stačí vlhké sloupnout první vrstvu kartonu po zaschnutí přeložím a umístím pod borouka.
usa.jpg
usa2.jpg
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od DejF »

Hali+ píše: 09 úno 2019, 13:23 V klidu chlapi, fakt to není úplně první brouk, který mi projde rukama... :mrk
Já chtěl hlavně vědět odkud přesně je, ne jak se píšou lokalitní štítky. :chuckle Je mi jasné, že místním indiánským sběračům je šuma fuk co pod brouka napíšou, pokud vůbec něco.
Ale já jsem v klidu, Milane :cool,
jen uvádím na pravou míru svůj, asi špatně a nepochopitelně napsaný, předchozí příspěvek... předpokládám, že "Davide" bylo spjaté s mojí osobou :)

Btw. si stále myslím, že pokud máš na štítku napsané 'MR 136 / N. - YUNGAS / BOLIVIA / 3/11' a Ty pod něj chceš napsat (cituji): "Děkuji. Došel jsem +/- ke stejnému, pod brouka si dávám štítek: 'Bolivia / depart. La Paz / prov. Nor Yungas / III.2011, ?. leg.'", tak je to špatně... nicméně jsem stále v klidu, neb ve Tvých skupinách určitě nic hledat, a lámat si hlavu nad přepisem lokaliťáků, nebudu :). Trochu mi to připomíná tu hlášku z Wericha: ... víte, to je úplně jiné než originál; to je tak, když autor je vůl a překladatel ne... :mrk

Vše dobré a ať Tě provází síťka :hand
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1812
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Libor Dvořák »

Davide, reakce "Davide" byla ode mne, já jsem si tvůj příspěvek přečetl v rychlosti a reagoval já. Takže vůl byl asi i překladatel :-D
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od DejF »

Ale to já vím, od koho byl který příspěvek... řeším dvě rozdílné věci, proto jsem vynechal řádek...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1180
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od J.P. »

To MR136 (případně MR137, MR138, MR139 atd.) je číslování jednotlivých nabídek v internetové aukci, to snad nemá cenu na lokalitní lístek přepisovat. Někdo, kdo neví, co to znamená, pak může strávit zbytečně mnoho času zkoumáním významu té zkratky. Když tam nějaký prodejce napíše cenu, taky ji také nebudu na lokalitní lístek opisovat.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Vindobon
Příspěvky: 1542
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Vindobon »

Radomír píše: 29 led 2019, 13:48Prosím o pomoc.
Co znamenají symboly modrým písmem na determinačním lístku:
Callimorpha dominula f. flavia Warnecke
případně:
Callimorpha dominula f. flavia Warn?
Původní identifikace nedohledatelná?
Je to už vyřešené? Radomíre, když se podíváš na pohlaví, nekryje se jedno z nich s jedním a druhé s druhým symbolem? Napadlo mě, zda by to nemohly být nějak elektronicky zkomolené nebo neinterpretované znaky pro samce a pro samici. Matně si vzpomínám, že před lety se v Lepiforu řešilo, jak mají lidi zapisovat samce a samici, a mám pocit, že byla ve hře varianta, že se dohodnou na nějakém konkrétním znaku či sledu znaků, který sám o sobě nedává smysl a tudíž nemůže být zdrojem mylných interpretací, a později to buď softwér nebo moderátor změní na znak samce nebo samice. I když teda zrovna otazník by pro podobný účel nebyla šťastná volba.

Týká se to lístků papírových nebo údajů v počítači? Přičemž i když by to bylo na papírovém lístku, tak původní zdroj těch záhadných znaků může být elektronický.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 908
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Václav Týr »

Zdravím,
prosím o pomoc s rozluštěním názvu ze staré, německy psané mapy -
mapka.png
lokalita je v Krušných horách......
....Winterk???k
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

zimní kuřák? :smoke
Winter kuerk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Vašek »

Bojuji s překladačem a ... nic. Jaká písmena vidíš ve druhé polovině slov (za Winter)?
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
batmir
Příspěvky: 103
Registrován: 22 srp 2010, 10:07

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od batmir »

na www.mapy.cz v sekci 19. století to je na souřadnicích 50°17'59.190"N, 12°27'37.665"E
kousek od obce Čistá - původně Lauterbach. kousek odtud je i Reiterknovk? Reiterknock? Severně něco s názvem ain Knok B. Zkratka B. asi zančí berg - vrch, kopec
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Radomír »

Václav Týr píše: 03 bře 2019, 07:33 Krušných horách ... Winterk???k
Podle mne - Winterknock
Uživatelský avatar
batmir
Příspěvky: 103
Registrován: 22 srp 2010, 10:07

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od batmir »

Vzhledem k tomu, že mnou výše zmíněné je Reiterknock (viz https://cs.wikisource.org/wiki/Ottův_sl ... hy/Horopis
přikláněl bych se k Winterknock. Nejspíš se jedná o původní název Vřesového vrchu.
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 908
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Václav Týr »

Zdravím,
pánové děkuji za snahu....opravdu to vypadá, že to bude původní název Vřesového vrchu...i když ten překlad " zimní klepání"
ještě jednou díky
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1180
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od J.P. »

Podle mě také Winterknock, nyní Vřesový vrch
http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl? ... t=W_6_VIII
Přílohy
Winterknock.jpg
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Vindobon
Příspěvky: 1542
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Vindobon »

V životě jsem to slovo neslyšel, ale na německé Wikipedii jsem zjistil, že existuje. Překládám:
Knock je geografický název. Obecně: Knock, generický název pro kopec, příbuzný s německým Knöchel [kotník] a keltským cnoc, malý kopec. Též jako základní slovo ve složeninách.
Zřejmě tedy Winterknock neboli Zimní vrch.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 908
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Václav Týr »

Zdravím,
klucííí děkuji za další zpřesnění (význam), člověk se stále učí....
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

Tož jsem tu zase... :) Tentokrát se mi jedná o sběry pana Lokaye, které jsem si včera půjčil v Národním muzeu. Konkrétně jde o nějaké jeho sběry z výletu po Kraňsku za Rakouska-Uherska ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Kra%C5%88sko ; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kra%C5%88 ... dstv%C3%AD ).

Dokážete odhadnout, kde by to dnes mohlo být?
První jsou dva různé štítky od dvou různých brouků, ale předpokládám, že by možná mohly být i ze stejného místa (??).
Našel jsem jen obec a stejnojmenné pohoříčko v Bosně a Hercegovině, ale to už podle mě nelze považovat za Kraňsko... :S
https://www.google.cz/maps/place/Javorn ... 2708?hl=cs
01 a 02
01.jpg
I když... i v Rakousku je dnes nějaký Jauernig, byť jinak se píšící... :S ( https://www.google.cz/maps/place/9346+J ... 7474?hl=cs )
.
No a pak jsou tu dva další strohé štítečky, opět Kraňsko...
03
02.jpg
04
03.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od marion »

tady je nějaký Javornik a je to kousek od Lublaně
46°11'27.517"N, 15°19'33.210"E
Když napíšu Jauernigg, tak mi to najde náš Javorník, předpokládal bych tedy, že je to přepis
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od marion »

Kozlek
45°32'40.504"N, 14°19'23.204"E
Kožlek
45°40'49.719"N, 13°57'0.802"E
Magdalen spousta, ale vše kostely, otázka jestli některá z těch možností odpovídá skutečnosti ?!
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“