Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
charnier7
Příspěvky: 73
Registrován: 13 pro 2014, 13:34

Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od charnier7 »

Zdravím zdravím, dá se odmastiť brouky benzínalkoholem ?
Dekuji za rady.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od wayup »

Co je benzínalkohol?

Odmašťuju lékařským benzínem, nebo tetrachlormethanem
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od vapno »

Zřejmě ke míněn obyč denaturovaný líh, někdy zvaný lihobenzín.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od wayup »

Pokud je to tak, určitě bych to nepoužíval. Lékařský benzín je za pár korun a je perfektní.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od hong »

wayup píše: 12 bře 2018, 18:37 Pokud je to tak, určitě bych to nepoužíval. Lékařský benzín je za pár korun a je perfektní.
Souhlasím s hodnocením lékařského benzínu jako "perfektní" pro odmašťování. Ale "za pár korun"? Kde??? V běžné lékárně určitě ne.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od Cassida »

To už se tady na fóru řešilo. Lékařský benzín tu má za pusu asi jen Marion :) Jinak je brutálně drahej. Stačí ale úplně ten z drogerie v plechových pixlách.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od wayup »

Cassida píše: 13 bře 2018, 00:19 To už se tady na fóru řešilo. Lékařský benzín tu má za pusu asi jen Marion :) Jinak je brutálně drahej. Stačí ale úplně ten z drogerie v plechových pixlách.
Tak já mám naštěstí zásoby chemikálií z doby, kdy jsem byl na AVČR, snad je to už promlčený :-) prostě jsem si vyplnil žádanku do skladu a šéf to podepsal, no :-). Benzín, tetrachlor, ethanol, methanol, isopropyl, aceton, chloroform, ethylacetát, nitrobenzen, atd...... všechno v pa kvalitě.
Otto Meszároš, Col. Carab.
cleridd
Příspěvky: 52
Registrován: 26 čer 2015, 20:09

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od cleridd »

No to je síla
Uživatelský avatar
dan
Příspěvky: 307
Registrován: 02 kvě 2010, 17:38
Bydliště: Otrokovice

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od dan »

Já používám IZOPROPANOL.
Výhoda - není těkavý jako benzín, chloroform apd.
Nevýhoda - nutno v něm ponechat materiál min. 1 týden
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od míra »

Pro uživatele benzínu jedno varování. V létě jsem čistil poměrně vzácného jedince a ač mám hodně svých štětečků nemohl jsem najít a sáhl jsem k dcerunkám pro velmi pěkný šteteček z Lidlu. Po namočení do benzinu a čistění broučka se štetinky štetečku změnily v hnusnou a lepivou a ničím nerozpustnou masu a totálně mě zalepily tesaříka. Až po čase se mi podařilo tento xindl rozpustit. Takže při čistění benzinem použít výhradně přírodní štetečky.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od wayup »

Používám štětečky, co prodávají v prodejnách plastikovejch modelů, např. Revell atd.... To s tím štětečkem z Lidlu mi připomíná scénku, jak udělali soudruzi z NDR chybu :)
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od Cassida »

wayup píše: 13 bře 2018, 15:51 Tak já mám naštěstí zásoby chemikálií z doby, kdy jsem byl na AVČR, snad je to už promlčený :-) prostě jsem si vyplnil žádanku do skladu a šéf to podepsal, no :-). Benzín, tetrachlor, ethanol, methanol, isopropyl, aceton, chloroform, ethylacetát, nitrobenzen, atd...... všechno v pa kvalitě.
..., kyanid,... Ale to raději nepřiznávej, na to by se nemuselo vztahovat promlčení :D
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od wayup »

Cassida píše: 13 bře 2018, 23:50
wayup píše: 13 bře 2018, 15:51 Tak já mám naštěstí zásoby chemikálií z doby, kdy jsem byl na AVČR, snad je to už promlčený :-) prostě jsem si vyplnil žádanku do skladu a šéf to podepsal, no :-). Benzín, tetrachlor, ethanol, methanol, isopropyl, aceton, chloroform, ethylacetát, nitrobenzen, atd...... všechno v pa kvalitě.
..., kyanid,... Ale to raději nepřiznávej, na to by se nemuselo vztahovat promlčení :D
KCN mám taky :-) akorát nevím, zda ještě funguje, po 20ti letech. A dokonce povolení pro práci se zvl. neb. jedy. Absolventi VŠCHT to dostávali automaticky, pokud měli zájem.
Otto Meszároš, Col. Carab.
mylabris
Příspěvky: 191
Registrován: 10 pro 2013, 15:06

Re: Odmaštení broukú benzínalkoholem-špiritusem

Příspěvek od mylabris »

KCN mám taky :-) akorát nevím, zda ještě funguje, po 20ti letech. A dokonce povolení pro práci se zvl. neb. jedy. Absolventi VŠCHT to dostávali automaticky, pokud měli zájem.
[/quote]

Nemohu odolat a nezeptat se, jestli už proběhla domovní prohlídka? V tomto případě ani to osvědcění o odborné způsobilosti nepomůže a zákon je zákon ("přechovávání a držení ...") :D

Má někdo zkušenosti s odmašťováním brouků s "voskovými" strukturami - Julodisů? Myslím, že v klasických výše zmíněných rozpouštědlech to asi nejde.
Sbírám puchýřníky tribu Mylabrini/Meloidae.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“