Rozvlhčování brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od vapno »

Šajním dvěma 3W LED lampičkama z IKEI přes difuzér z petky od kofoly. Světlo takřka studené :mrk.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Cassida »

Nevíte někdo, proč se běžně nedá Okena sehnat? Na internetu jsem ji našel (ale posílat si to nechat opravdu nechci). V běžných drogeriích (ani hypáčích) neí k dostání (jedině Iron). Prostě nějak "zmizela".
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Yohaness »

To je snad to samé - Okena a Iron, ne?
Ale nevím, možná Okena chutná líp a po Ironu zas méně bolí hlava.... :)
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Cassida »

Yohanessi, asi nečteš fórum pozorně :mrk Byly tu vášnivé diskuze, jestli Iron či Okena :) Převážil názor, že Okena má jiné složení a je asi o něco lepší. Viz třeba: viewtopic.php?f=24&t=4017&p=30733&hilit=iron#p30733. No ale po přečtení těch několika starých vláken z toho spíš vychází, že je to asi fakt jedno (názory asi tak půl na půl).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Yohaness »

No jo, no. Jak si mám pamatovat pro mě nevýznamnou diskusi, která proběhla víc než před dvěma lety.... :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od karlos »

Trochu oživím tohle téma. Jaký máte nejlepší recept na zvláčnění gumových brouků?
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od MilanP »

úplně gumových?
anonymus

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od anonymus »

karlos píše:Trochu oživím tohle téma. Jaký máte nejlepší recept na zvláčnění gumových brouků?
dá se specifikovat o co se jedná a jaká velikost.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od karlos »

Mám doma pár tesaříků, sušený nepreparovaný materiál ze zahraničí, velikost cca 1-1,5 cm. Ještě jsem s tím (kromě rozvlhčení) nic nedělal. Takže by mě zajímalo, než to začnu obligátně vařit dle Winklera, zda je ještě nějaký zajímavý fígl...
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od aphodius »

Zkus 24 hodinovou lázeň v amylalkoholu.
anonymus

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od anonymus »

Tak s tesaříky nemám zkušenost, ale Carabidae,Carabus,Ocypus.....do octa na 24 hodim a před preparací v octu 30 s - 1 minuta max. do mikrovlnky.Pak vyndat na ubrousek či něco savého ,osušit a vypreparovat (dost rychle to ale vyschne) nohy budeš muset asi podmáznout lepidlem jinak se ti po vyschnutí vrátí do původní polohy.Je to fuška ale jde to.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od karlos »

Díky za tipy, zkusím oba dva. Ten amylalkohol se dá sehnat běžně v lékárně ?
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od aphodius »

Amylalkohol je rozhodně šetrnější, ale netuším, jestli se dá běžně sehnat. Já ho měl protekčně z jedné laboratoře, která už neexistuje. Už jsem ho však dlouho nepotřeboval, neboť většina brouků, které preparuju, jsou mé vlastní sběry, kde s vláčností problém nemám.
Uživatelský avatar
Bombi
Příspěvky: 226
Registrován: 02 kvě 2010, 19:13
Bydliště: Brno

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Bombi »

Dotaz - pořebuji rozvlhčit suché brouky, kteří chcípli smrtí přirozenou tj. jsou již částečně ve stádiu rozkladu a dám-li je do vody, rozpadnou se vniveč, zbyde jen smrdutý lektvar a směs hmyzích údů. Je nějaký postup, možná nesmysl a lá "suchá cesta" jak je aspoň částečně rozvolnit? Nebo jen lehce do výparů (ocet, okena atd.)? Mám tady ten bílej prášek, tuším se to jmenuje hydrogenfosforečnan sodný, jak se to používá? Nějaké zkušenosti?
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od kutilka »

Zkoušel jste někdo tento postup?

ROZVLHĆOVÁNÍ
od Andrease Herrmanna

Kyselina octová funguje poměrně dobře, ale kde se proteiny svalů staly tvrdými kvůli denaturaci, kyselina octová nebude uvolňovat vzorky. V takových případech je zapotřebí chemikálie, která by rozdrtila bílkoviny. V Německu pro tento účel používáme simulovanou žaludeční šťávu: 1% pepsinu, 1% kyseliny chlorovodíkové a 98% vody. Roztok (stejně jako samotný prášek pepsinu) by měl být skladován při teplotách pod 15 ° C, pokud se nepoužívá.

Používám stejné skleněné zkumavky (10 nebo 20 ml), jako v případě zabíjení vzorků. Vložte několik brouků do zkumavky a naplňte je roztokem pepsinu. Pak ukládejte na teplé místo, jako je větrací skříň nebo nad radiátor (možná 30 nebo 40 ° C) a nechte několik dní. Pokud jsou brouci po několika dnech stále ztuhnutí, mohou být ponecháni až na několik týdnů, ale málokdy to musím udělat. Při větších broucích nebo při nižších teplotách je zapotřebí více času. Poté odstraňte roztok pepsinu: může být použit pouze jednou.


(http://extreme-macro.co.uk/)
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Pepa »

Jo funguje to i na materiál co se chytá do ředěneho lihu jako z malajseho pastí. Jen je třeba dodržovat opravdu poměr, hlavně pepsinu. Sice u větších brouků se dají dát í 2%, u malých pri delší expozici v roztoku jsou dobře povolené nohy, ale tykadla se už třeba rozpadají na články. Chce to chvíli s tím experimentovat.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od kutilka »

Vyzkouším tohle:
https://www.growmaster.cz/kategorie/mer ... gKYk_D_BwE
nebo:
http://www.growhaus.cz/cistici-a-udrzov ... 00-ml.html
Je to levné... :)
pepsin-100-ml.jpg
pepsin-100-ml.jpg (13.62 KiB) Zobrazeno 21439 x
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od míra »

Nechci nikterak popírat předešlé informace, ale já jsem si pro nedostatek ingrediencí( pepsinu..) a i znalostí chemie
pomohl navlhčením ztuhlých jedinců na den ve vodě a druhý den jsem je dal na minutu dvě do mikrovnky.
Dá se říci, že jakš takš se dají.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od drabcik »

A jak je to s přepreparováním brouků, kteří již byli na štítku. Stačí klasické rozvlhčení? Mám strach, aby se třeba nelámala tykadla nebo nohy, když už byli jednou vysušení. Nebo jsou stejně vláční jako po preparaci z mrazáku? Ptám se proto, že potřebuji dodatečně vypreparovat kopulační orgány u Cryptohagusů.
Martin Bogapov
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od bozapetr »

pokud byli vlacni pri preparaci a ted je budes rozvlhcovat ( ja davam ocet : voda 1:1 ), tak v pohode ,.. je treba zohlednit delku vlhceni s velikosti brouka ( cim vetsi, tim dele ) a starim ( starsi - dele ) ... kdyz mam drepciky na det z lonska a potrebuju kuchnout, staci 15 min na setrnou manipulaci, hodinu na pohodovou ( s tim, ze brouka ,,zaliju" - poradne navlhcim )
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“