Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od marion »

99,9 % materiálu je jasných, provádím několik činností a atypické věci si zapíšu večer. Když jdu po stepi a narazím na potok, tak asi jsem potápníky nenašel v květech a tesaříky v kaluži atd.... Bohužel často mám jen jednu smrtičku, vzácně více, takže vím co jsem našel na květech, co jsem oklepal atd, ale ne vždy na 100% vím z jakého květu a jakého keře nebo stromu, ale to bych se z toho zbláznil. Tak si třeba doteď pamatuju, že na Kypru jsem z mandloní sklepával Axinopalpus barbarae consorbinus a Penichroa fasciata tak to mohu směle napsat, naopak drobní pruhovbaní malacchidi - většinou Cephaloncus albozonatus padali z borovic, JENŽE jsou tam další 2 druhy malých barevných malachidů a ty nevím odkud jsou, tak napíšu jen oklep keřů u všech. Stejně tam byl hojně nějaký Agrilus taky hlavně z mandloní, ale v těch houštinách to není na 100% takže než blbě raději napíšu obecně. Abych to měl přesně to bych se zbláznil.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od míra »

Pánové, tedy dnes jsem se s tím lopotil a zcela beznadějně. V prvém menu si vyplním, v druhém se mi už nic neukazuje a akorát hláška žádný štítek. Při přechodu do druhého menu se objeví vlevo dole - kontrola facebook. Není to náhodou spjaté s registrací na facebooku, nebo co?
škoda, že autor nedal jednoduchý třeba jen v jednom odstavci shrnutý návod.
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od kutilka »

Na autora programu budu mít kontakt, až se Franta vrátí z USA.
Zatím jen toto, jak jsem to pochopil já:

Záložka NASTAVENÍ:
Orientační vzhled štítku a nastavení velikosti štítků.
Dál už sem nejdu.
Záložka GENEROVÁNÍ:
- vypsat potřebné kolonky
(po čase při dvojkliku mám nápovědu doteď použitých položek)
- vypsat počet řádků
- klik na VLOŽIT NOVÝ ŠTÍTEK
(tužka - případná editace, pak klik na AKTUALIZOVAT ŠTÍTEK S ID, křížek - smazání položky)
- vybrat K TISKU
- klik na Z OZNAČENÝCH ŠTÍTKŮ VYGENEROVAT NÁHLED K TISKU
(skutečné rozložení štítků na A4 je až v náhledu tisku použité tiskárny)

Rozložení jednotlivých položek na štítku:
Položky na štítku.jpg
Pokud se sejdou nejdelší položky v jednom řádku (1+2, nebo 3+4), štítek se neúměrně prodlouží, stejně jako když se setkají 1+4 a 2+3. :(
Což je věc, která mi nejvíc vadí.
Další vada je těsnost nápisů v rámečku - riziko ufiknutí části textu při dělení.
Volbu fontů nepovažuju za důležitou...
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Hali+ »

Nevím, ale již léta používám Word a jsem spokojený. Na stará kolena už to měnit nebudu...
Mohu si nastavit "okraje buňky", tj. kolik má být kolem textu místa (abych si text neustřihl), jestli tam chci rámeček (podle kterého se mi to lépe stříhá) nebo ho tam nechci, typy písma atd. atd. A taky si mohu nastavit fonty, což považuji naopak za velmi důležité. Tisknu buď ve velikosti 3,5 nebo 4 a leckteré tiskárny pak s tím mají u některých fontů problém a slévají písmenka. Takže už léta používám jen dva fonty, které jsou velmi dobře čitelné - Arial Narrow (tzv. úzký Ariel, který mi zároveň šetří místo) a font Inter (např. pro znaky samce a samice, které mi přijdou výraznější než v Arielu). Nakopíruju si jednotlivou vyplněnou buňku do všech sloupečků (jednoduše CTRL+C/TAB/CTRL+V) a pak už jen nakopíruju potřebný počet řádků (CTRL+C/CTRL+V) a je to. :) Primitivní a rychlé. :nod No a nakonec to celé převedu do formátu "*.pdf", který pak vytiskne prakticky každá tiskárna, aniž text rozhází (Word některé tiskárny občas rozhází) a navíc Adobe vkládá do souboru i všechny informace o použitých fontech, takže nehrozí, že by nějaká tiskárna potom nevěděla jak který znak tisknout, pokud zrovna příslušné PC nemá onen font v paměti...
ukázka.pdf
(185.23 KiB) Staženo 738 x
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od marion »

Většinou tisknu na stejné tiskárně tak mně to netrápí, ale s tím PDF mně to nenapadlo, občas jsem výjimečně tisknul na jiné tiskárně a blblo to.
Mám stejný názor jako ty. Zrovna dnes jsem dával lokality a determináky celkem cca 540 kousků a jestli mi výroba zabrala půl hodiny? nejhorší bylo psaní determináků a hledání autorů a dat popisů . (lokality včetně biotopů bylo jen asi 5 typů)
Znovu musím konstatovat, že žádné udělátko mi to neulehčilo. A nepomohlo by ani udělátko na determináky co mám od kolegy, protože tam jen " "Jelínek" a tohle byl materiál z Kypru.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od míra »

Díky Kutilko
i přes Tvůj manuál mi chvíli trvalo, ale pak jsem přišel na to, že k správné funkci pro následný tisk musím zadat po vypsání dat do kolonek tlačítko (vlož nový štítek). Já měl doposud za to, že touto funkcí vpisuji nová data. Již chápu a funguje mi to. Vyzkouším.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od bozapetr »

poprosím někoho šikovného o opravu mých lokalitních štítků. nevím jak, nevím kde jsem udělal chybu, ale už to není to, co jsem měl a s čím jsem byl spokojený. šířka lokalitního štítku byla 12mm a text byl těsně vlevo u ohraničení a na stránku se mi vlezlo 17 sloupců ...

moc předem děkuji :yes
Přílohy
prosím o opravu.doc
lokalitní štítky
(32.5 KiB) Staženo 683 x
Petrvystrcil

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Petrvystrcil »

To byla pěkná šířka "12mm" to aby jsi sbíral samé velké kusy
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od marion »

Nemám tady Word, ale pokud si pamatuju, a někdejsem totady psal, tak mám štítky zleva zprava -0,1, řádkování násobek-nejsem si jist jestli 0,8 nebo 0,9 a pak má 4 řádkový štítek cca 11x5 mm, tyhle úpravy uděláš myslím jako formátování "odstavce" v nabídce na liště
Petr M.
Administrátor
Příspěvky: 267
Registrován: 29 dub 2010, 12:03
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Petr M. »

Myslel jsi takto ?
Přílohy
prosím o opravu.doc
(32.5 KiB) Staženo 679 x
Petr Matúšových
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od bozapetr »

ad marion - 2 hodiny jsem si s tím hrál a nic - prostě demence
ad petr m. - moc díky za pomoc, ale když to otevřu je tam 6 řádků a to je špatně. 4 řádky , jen ty lokaliťáky stáhnout z 13 mm na 12 mm při zachování stejného typu i velikosti písma ... měl jsem to tak, ale někde jsem něco ,,pomačkal" ? a už to skočilo špatně .-(
ad petrvystrčil - je šířka a výška řádku ve wordu a je šířka a výška nalepovacího štítku - neplést si to, prosím :-)
Vindobon
Příspěvky: 1539
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Vindobon »

Napsal jsem to úplně znovu, protože s tabulkami či buňkami nebo jak to je udělané se nevyznám. Zformátoval jsem to pomocí šířky tabelátoru (11 mm) a výšky řádku (4 řádky/odstavce textu každý přesně 3,3 pt a jeden (pátý) odstavec (ten je bez textu) mezi dvěma štítky přesně 1 pt); velikost písma je 3,5 a písmo je Arial Narrow. Je tam teď 18 pozic na řádek, snad to nevadí. (Doufám, že to bude kompatibilní, mám tu jen německý/rakouský počítač.)

CZ-Olomouc-Boza-Petr.docx
(12.04 KiB) Staženo 695 x
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 07 pro 2017, 16:08, celkem upraveno 2 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od marion »

Takhle se mi to otevřelo ve WordPadu (Word tady nemám, ale dokumenty Wordu včetně tabulek se mi ve WordPadu otvírají stejně jako ve Wordu), nevím co to udělá PetroviB, ale asi nejjednodušší bude, když si to zformátuje na svém počítači-viz můj první příspěvek.
Přílohy
petrb.jpg
Vindobon
Příspěvky: 1539
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Vindobon »

Aha, to je zajímavé, Marione, mně se to teď taky otevřelo podobně nevzhledné, nicméně po odkliknutí "Bearbeitung aktivieren" (umožnit úpravy) to vidím tak, jak to má být:

CZ-Olomouc-Boza-Petr.gif
CZ-Olomouc-Boza-Petr-Detail.gif
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od bozapetr »

díky, petře za snahu ... nejdříve se mi to taky, jako marionovi celé rozhodilo, ale pak jsem si to přepnul na tiskové zobrazení a bylo to dobře. už jsem se radoval, když jsem si chtěl napsat nějakou lokalitu a jak jsem zvyklý text nové lokality jsem zkopíroval a ... někde musím na to přijít, proč to není v nějaké mřížce, kde jen kopíruji text a mám tolik lokaliťáků, kolik potřebuji ... prostě s tím neumím pracovat
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od krep »

Ve wordu je nepíšu, používám excel ;-) - rovnou si tam udělám čárky pro rozstříhání ;-)
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Radomír »

krep píše: 07 pro 2017, 18:46 Ve wordu je nepíšu, používám excel ;-) - rovnou si tam udělám čárky pro rozstříhání ;-)
Čárky (jako tabulku) lze udělat i ve Wordu.
Vindobon
Příspěvky: 1539
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Vindobon »

Moje verze jsou jednotlivé řádky, horizontální odstupy je třeba dělat na každém řádku extra pomocí tabelátoru. Můj postup:

První krok. Napíšu normálně ve Wordu, jak kdybych psal dopis, jeden exemplář štítku např. čtyřřádkového:

CZ, 6469b, 01.12.2017
Olomouc-Nové Sady
u čističky odp.vod
lgt. Boža Petr, prosev

2. Obarvím/označím myší všechny čtyři řádky.

3. Upravím formát a velikost písma (např. Arial Narrow a velikost 3,5).

4. Rozkliknu nabídku "odstavec" (pozor: všechny čtyři řádky jsou/musí být nadále "obarvené"!!!).

5. V nabídce "odstavec" vynuluji všechny automatické odstupy odstavců, výšku řádku nastavím na "přesně" a určím číselně výšku řádku o něco menší než je velikost písma (např. velikost písma 3,5 a výška řádku 3,3 nebo 3,2, je třeba vyzkoušet, co to snese, když se potkají třeba y na horním a h na spodním řádku, aby se to neslévalo; obecně ale platí, že výšku řádku lze nastavit menší než by odpovídalo velikosti písma - tohle doporučuji využít, lze tak smrsknout poměrně velké písmo na lokalitní štítek ve výsledku překvapivě úzký. Stále ještě v nabídce "odstavec" nastavím standardní tabelátory např. na 12 mm. Tabelátory lze také definovat jednotlivě resp. jinak než je standardní tabstop; mají potom prioritu ty definované před standardními. Tuto flexibilitu lze využít k psaní různě velkých štítků pod různě velké brouky na jediné straně A4 (což např. v Excelu nejde, protože tam se táhne sloupec přes celou tabulku, nebo by se to muselo řešit neúnosně komplikovaným "sléváním buněk").

Dám enter nebo OK k uložení/ukončení prací v nabídce "odstavec". V tuto chvíli jsou stále ještě všechny čtyři řádky "obarvené".

6. Opustím obarvení a na konec každého řádku napíšu jeden (pozor, jen jeden, ne dva, ne tři, ale přesně jeden!) tabstop. Je to znak, který se netiskne (na obrazovce je nebo není vidět podle toho, zda máme zapnuté zobrazování netisknutelných znaků), má ale vliv na formátování a právě on nám vyrobí ty pravidelné odstupy mezi jednotlivými lokalitními štítky v řádku v závislosti na tom, jaké tabelátory jsme před chvílí definovali v nabídce "odstavec". Tabstop se píše klávesou "Tab" (viz obrázek klávesnice třeba zde; je to ta klávesa vlevo nahoře s nápisem Tab, na mé klávesnici jsou na ní místo nápisu Tab dvě "šipky s nárazníkem", jedna doleva a druhá doprava (nás zajímá raději ta doprava; netuším, co zde případně bude provádět nechtěně aktivovaný Caps Lock).

7. Jdu kurzorem na začátek prvního řádku (rychle takto: Ctrl+Pos 1 nebo Ctrl+home, podle toho jak se na které klávesnici příslušná klávesa jmenuje, jde to i takto: Ctrl+A a následně levá šipka kurzoru — pozor, Ctrl+A barví celý text a lze ho tak celý třeba smazat nebo nahradit jedním nechtěně stisknutým písmenkem!)
8. Stisknu a držím stisknutou klávesu shift (viz obrázek).
9. K tomu klepnu krátce na klávesu End (klávesa shift je i nadále stisknutá)
10. Klávesa shift je stále ještě stisknutá, k tomu klepnu krátce na kurzor doleva.

Kroky 7 až 10 jsem docílil toho, že mám teď obarvený celý první řádek s výjimkou znaku konce odstavce. Když teď stisknu Ctrl+C a následně Ctrl+V, zdánlivě se nic nestane, ve skutečnosti jsem ale celý první řádek s výjimkou konce odstavce nahradil sebou samým (=celým prvním řádkem s výjimkou konce odstavce). Ty by nic nebylo, teď přijde to důležité: Klávesa Ctrl je ještě stisknutá a k tomu stisknu klávesu V ještě jednou. A už máme ten první řádek (s výjimkou konce odstavce) dvakrát. A třikrát, čtyřikrát, patnáctkrát, podle toho, kolikrát stiskneme klávesu V při neustále stisknuté klávese Ctrl. Takže v tuto chvíli máme první řádek lokalitního štítku patnáctkrát:

CZ, 6469b, 01.12.2017 CZ, 6469b, 01.12.2017 CZ, 6469b, 01.12.2017 CZ, 6469b, 01.12.2017 atd...

11. To samé (kurzor na začátek řádku, obarvit celý řádek s výjimkou konce odstavce, patnáctkrát zkopírovat) zopakujeme s druhým řádkem, se třetím, se čtvrtým:

CZ, 6469b, 01.12.2017 CZ, 6469b, 01.12.2017 CZ, 6469b, 01.12.2017 CZ, 6469b, 01.12.2017
Olomouc-Nové Sady Olomouc-Nové Sady Olomouc-Nové Sady Olomouc-Nové Sady
u čističky odp.vod u čističky odp.vod u čističky odp.vod u čističky odp.vod
lgt. Boža Petr, prosev lgt. Boža Petr, prosev lgt. Boža Petr, prosev lgt. Boža Petr, prosev

Tady ve fóru to teď vypadá nevzhledně, protože nejsme ve Wordu a tudíž nám zde nefungují ty tabelátory, ale má to vypadat jako na obrázku v mém předchozím příspěvku.

12. Jedeme dál. Jdeme kurzorem na konec čtvrtého řádku. Dáme enter, tím vyrobíme pátý řádek. Jsme v tomto pátém řádku, v nabídce "odstavec" mu dáme výšku třeba 1 pt (nejmenší nastavitelná výška je tuším 0,7 pt). A máme drobný, leč důležitý odstup mezi lokalitními štítky, budou se nám dobře stříhat. Tohle je detail, ale takto uděláme v rámci lokalitního štítku ještě čitelné, ale už nestříhatelné výšky řádků, a mezi posledním řádkem jedné řady lokalit a prvním řádkem další řady lokalit získáme stříhatelný odstup pro nůžky.

13. Tak. Jdeme kurzorem na začátek prvního řádku. Podržíme shift, pětkrát stiskneme šipku kurzoru dolů. A máme obarvené čtyři řádky lokalitního štítku a pátý řádek pro nůžky. Dáme jednou Ctrl+C a dvakrát, třikrát, šestkrát Ctrl+V. A máme třicet, pětačtyřicet, devadesát lokalitních štítků.

14. Úskalí: Tabelátor versus příliš dlouhý text. Výskyt tohoto problému poznáme okamžitě, jestliže máme nastavené zobrazování netisknutelných znaků (jako např. tabstopů a konců odstavce). Řešení je možné trojí:

A. Zkrátit text
B. Zvětšit odstupy mezi tabelátory
C. Zmenšit velikost písma

Všechny body jsou samozřejmé a v podstatě není třeba je vůbec zmiňovat, moje oblíbené řešení jsou drobné triky ve smyslu bodu C. Zde je totiž dobré si uvědomit, že můžeme upravovat velikost každého znaku zvlášť. Dám příklad. Mám třeba text EU - A - Wien - Prater. Nevejde se mi mezi dva tabstopy. Co udělám? Velká písmena EU a A napíšu fontem 2,5 tučně, zbytek písmen fontem 3,5 netučně. Pomlčky fontem 3. Mezerám mezi písmenky a pomlčkami dám velikost 1. Ano, je to hrozné kutění, ale mám-li z jedné lokality několik set drobných broučků, kteří se všichni vejdou na nejmenší nalepovací štítek, rád si s úpravou lokalitního štítku pohraju, aby na něm bylo co nejvíc důležitých údajů co nejlépe čitelných a přitom nebyl větší než štítek nalepovací.

Tož přeji příjemné psaní i tisknutí. Kdyby něco přece jen nebylo jasné, tak rád vše ještě více objasním i vyjasním, ale nejdřív v pondělí, pokud mě nepředběhne např. Marion nebo Hali+, kteří, mám pocit, vyrábí štítky stejně nebo velmi podobně.
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 07 pro 2017, 22:09, celkem upraveno 11 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od bozapetr »

ahoj petre. tak na to se nejdrive musim posilnit entopivem, ktere ve ct vzdy v olmiku mame -) ... ale je to impozantni navod . za mne palec nahoru - DIKY !!
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Radomír »

bozapetr píše: 07 pro 2017, 19:22 ... je to impozantni navod ...
Impozantní možná, ale usilovně dlouhý ani jsem ho nečetl. Já s minimální námahou přepisuji staré už formátované štítky.
Přílohy
pro ento.doc
(41 KiB) Staženo 522 x
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“