Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

no já si to taky nepamatuju, takže jsem se zeptal přímo a jedná se o http://barry.fotopage.ru/gallery/show_i ... geid=26906
jinak druhy z revize, cos dal ke stažení petr čížek chytal všechny na sk na hrázi dunaje ... chce to samce a pak je to kulomet ... teda - jistota .-))
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pavel L. »

Hali+ píše: 02 srp 2017, 08:48 Včera jsme s kolegou byli lovit na sopce Tisá skála
Znám to tam v okolí dobře,začínal jsem tam v 80átých letech svou pracovní kariéru.
Dovolil bych si tě pozvat na exkurzi do PR Spálava a jejího okolí v Železných horách,je to tam zajímavější,170 let staré buky a docela dost odumřelého dřeva.Pokud by jsi se vypravil na exkurzi,rád bych se přidal.
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Milda »

svítil jsem na zahradě (Vlkoš u Přerova) a mimo několik ks Polistichus connexus potěšil střevlíček Dolichus halensis :)
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

bozapetr píše: 02 srp 2017, 14:25 no já si to taky nepamatuju, takže jsem se zeptal přímo a jedná se o http://barry.fotopage.ru/gallery/show_i ... geid=26906
jinak druhy z revize, cos dal ke stažení petr čížek chytal všechny na sk na hrázi dunaje ... chce to samce a pak je to kulomet ... teda - jistota .-))
No ale já jsem psal o Melanophthalma rispini a České republice, ty píše o Migneauxia crassiuscula a nálezech na Slovensku - uniká mi souvislost s mou tezí, že na světlo se dají chytit zajímavé Melanophthalmy
borůvka 2
Příspěvky: 101
Registrován: 27 kvě 2017, 10:13

Re: Lov na světlo

Příspěvek od borůvka 2 »

Libor Dvořák píše: 02 srp 2017, 06:50 U nás před 22:00 vichřice, která nám sejmula na zahradě šeřík, krátce poté se otevřela obloha a lilo a lilo a lilo.
Prosím, povedlo se někomu ulovit a uchovat zlatoočky?
Libore, jaké Tě zajímají zlatoočky a odkud ? Na světlo mi létají docela dost a asi je to víc druhů. Jak je nejlépe uchovat ? Nasucho ?
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

1.8. - Čejč.
Ochodaeus chrysomeloides , Phloiotrya tenuis, Polistichus connexus , Nicrophorus germanicus, Necrodes littoralis, Anaesthetis testacea, Alphitobius diaperinus, Xantochroa carniolica, aj.
Piluny, kudlanky, sucho - tráva šustěla, okolo půlnoci větrno.
Opět odskok na inspekci na Pohansko, viděn Megopis scabricornis 1♂ + 1♀.
Naposledy upravil(a) kutilka dne 07 srp 2017, 05:18, celkem upraveno 2 x.
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Libor Dvořák »

Zlatoočky mne zajímají jakékoliv a odkudkoliv. V poslední době se některé druhy rozštěpily na dva. Například v nejbližším čísle Klapalekiany vyjde můj FR, kde mám jednu novou pro Čechy a jednu pro celou republiku. Uchovávat nejlépe v mrazáku v pilinách nebo toaleťáku, kormik a hali mi je občas dodávají nalepebé na štítek, ze stejné lokality i pět kusů na dlouhém štítku. Předem moc děkuju, převzetí možné na podzimní burze společnosti.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Lov na světlo

Příspěvek od prosektor »

marion píše: 02 srp 2017, 10:39
bozapetr píše: 02 srp 2017, 08:15 tohle zvire :think tusim lapil uz eda...na zlinsku...
Nepamatuju si (to ovšem nic neznamená :P ), vyšlo to někde ?
Má pravdu ten chlapec, M. rispini mám jeden kus z Moravy z ruku 2009, P. Průdek det.
Nevyšlo to nikde, PP říkal - jako vždycky - že je to šmejd.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Díky za upřesnění, jakto, že to nevím :D
Problém bude v tom, že tyhle brouky nikdo nechytá a když je chytá tak je nekuchá a samice asi nikdy nebudou na 100%.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Tak jsem kouknul namátkou na pár kusů "Melanophthalma taurica" určených Pavlem Míkou v 90. letech a dle mně tam je, M.parvicolli, angulata a možná extensa. Tak jsem toho rychle nechal :-).
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Dneska, zítra a pozítří... :mrk
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Pavel L. píše: 02 srp 2017, 15:43...Dovolil bych si tě pozvat na exkurzi do PR Spálava a jejího okolí v Železných horách...
Do PR bych mohl jedině s povolením, a to bohužel nemám... :shake Jinak bych samozřejmě takovéhle lokality prolovil rád. Jenže to z pracovních důvodů bez povolení nemohu riskovat. Naštěstí je spousta nádherných míst i kolem. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Tak jsem začal sepisovat, co jsem chytil na UV na zahradě, Je to z dosud určeného materiálu. Nemám ale určené spousty dalších druhů. Zatím je to 125 druhů (dva jen v letu ne na UV a naopak dva na UV přišly-Carabus coriaceus a vilaceus). Vše je sbírané na naši zahradě, s tím, že se snažím zjistit jen výskyt druhů, takže když je tam druh jednou mám jednoho, když je tam 100 x hojný a poznatelný, mám taky jednoho. Jen tak pro zajímavost a potěšení. Už se těším na víkend, poslední svícení bylo hodně chudé.
Přílohy
Bobrovníky UV-pro forum.xlsx
(468.66 KiB) Staženo 457 x
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

to je bezva takhle to sepsat ... ja tvuj seznam na mobilu neotevru-ale doma kouknu. na balkon v 4 patre paneloveho domu s vyhledem na dalsi panelaky a par stromu mam nejvetsi podil strevlikovitych- kolem 65 druhu! pak 9 drepciku ( novy prirustek psylliodes reitteri), drabcici, ale nebude jich moc, potemnici, vodaci ( tady neni kdo, hali+ si netroufam poprosit o determinaci) ... nejaky ten tesarik, kurovci, patericci,slunicka ... nelitaji kovarici. ty mam asi jen 4 druhy v 10ks celkem za ty roky. nosatci asi 15 druhu.(letos curculion elephas a rubidus)...listorozi vzacne v kvetnu , cervnu ... vse mam preparovane od druhu jako doklad ...treba se nekdy podari napsat seznam -) - diky marione za inspiraci
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Nejde mi to sice otevřít, hlásí mi to jakýsi špatný převodník, ale jinak skvělý nápad! :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Senex »

Taky neotevřu.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Šlo to opravit, tak zkuste otevřít. Už to ale neplatí, v pátek jsem dourčil dalších asi 20-30 druhů.
Přílohy
Bobrovníky UV-pro forum.xls
(74.5 KiB) Staženo 319 x
anonymus

Re: Lov na světlo

Příspěvek od anonymus »

pěkný nález Phacophallus pallidipennis (MOTSCHULSKY, 1858) - původně popsán jako Leptacinus Rozšířen je od Afriky do Číny a Filipín (KENDRICK & LAU, 2004).Poprvé byl v Evropě hlášen z Německa, druh původně pochází z orientální oblasti, kde je znám z Číny, Indie, Srí Lanky, Bhútánu, Thajska, Filipín a Hong Kongu (BORDONI, 2003). Hlášen i v severní Africe, ve Francii, v Itálii (ASSING & SCHÜLKE, 2009), stejně jako ve Velké Británii a Kapverdských ostrovech (HAMMOND, 1982, OROMI a kol., 2005). GAMARRA & OUTERELO (2008) nesprávně považuje Phacophallus pallidipennis za mladší synonymum pro Phacophallus parumpunctatus (GYLLENHAL, 1827). Není zatím znám z Pyrenejského poloostrova.


Ve sbírce mám 2 kusy z Pakistánu kde také není doposud znám podle pal.cat.
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Senex »

Díky, v pohodě.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“