Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Ještě na doplnění, i když to sem možná tak úplně nepatří...
Jaký používáte prak na nadhazování provázku/silonu na větev v koruně?
Nebo vůbec - máte nějaký jednoduchý systém k zavěšení pasti na větev kdesi vysoko v koruně?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

V koruně, jo?

Schleuder-blugadgets-com.jpg
Zdroj obrázku: Brutale Gummiband-Schleuder

Nicméně možná bude stačit něco takového:

Schleuder-Wildsling.jpg
Schleuder-Wildsling.jpg (31.95 KiB) Zobrazeno 17119 x
Zdroj obrázku: getdigital.de
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 07 čer 2017, 16:03, celkem upraveno 3 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Teď beze srandy, to druhé vůbec nevypadá špatně. :) Ale asi by tím šlo přehazovat přes tu větev špagát i s pořádnou dlažebkou... :mrk
Ono je to vcelku úsměvná drobnost, ale k čemu mi bude vyrobená světelná UV past, pokud ji pak v terénu nedostanu do korun, že? :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
tveverka
Příspěvky: 260
Registrován: 30 dub 2010, 06:02
Bydliště: Kutná Hora

Re: Lov na světlo

Příspěvek od tveverka »

Např. stromolezci používají malý pytlík plněný broky (?) na hladkém provázku, který se rozhoupe a mrští přes větev. Takto ručně to bude podle mě přesnější a lépe odhadneš výšku hodu. Nahodit 10m i výše není vcelku problém - mám odzkoušeno :)
Tomáš Veverka
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

Já vím, dělám si z toho srandu, ale ona to opravdu sranda není. Ve vídeňském "Prátru kultury a oddechu" před několika lety začal odumírat jilm, tlustý ve výši prsou 165 cm (průměr, ne obvod, změřeno kolegou, který kdysi jilmy v Prátru mapoval). Umínil jsem si, že vylezu do koruny a buď uřežu nějaké uschlé větve nebo tam naopak nějaké umístím (myšlenkou bylo na locus typicus najít nebo nalákat Anthaxia tuerki) a ztroskotalo to na tom, že se mi nepodařilo přehodit lano ani přes nejnižší větev (bylo to v zápoji, i dole dost zarostlé a nevyvinul jsem dostatek akčního potenciálu, abych na to šel s odpovídající výbavou). Na Celebes jsem před mnoha lety táhl horolezecké lano, prak a rybářský naviják se silonem a skončil jsem tím, že jsem urval ve větvích nejdřív jedno a pak i náhradní olůvko, na které byl uvázaný ten silon, takže jsem nakonec nikam nešplhal.

V podstatě stačí obyčejný prak do ruky, naviják a olůvko a pomocí tenkého silonu pak vytáhnout do koruny silnější provaz se světlem a baterkou (nebo lano, kdyby tam chtěl člověk šplhat osobně). Jen se nesmí urvat to olůvko. :-) Trochu větší prak může být na delší tyči, výhodou je snadnější míření a větší tah, takže tenčí lanko už lze použít přímo a není třeba okliky přes silon; taky se dá místo olůvka, které se snadno ztratí, použít pytlík s pískem, který je objemnější a tím pádem se tak snadno neztratí (zato snadněji zůstane viset ve větvích). Jeden kolega na BOKU Wien pomocí něčeho takového tahal do korun dubů feromonové lapače na Thaumetopoea processionea; dvakrát jsem se i účastnil, ale byla to akce tuším jen jednu sezónu a prak (podobný jako na obrázku níže) jsme měli jen půjčený z BFW).
Schleuder-Bigshot.jpg
Zdroj obrázku: seilzugangstechnik.de
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 08 čer 2017, 16:45, celkem upraveno 3 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

No, dát přes 5 tisíc jen za prak mi přijde trochu moc... :sad https://www.geokes.cz/t5-vybava/prak-big-shot.html
A 6 ještě víc... http://www.skyman.cz/Arboristicky-prak- ... escription
Copak o to, já si věřím že ten "pytlík písku" nebo olůvko v pohodě vyšvihnu vysoko. Ale co vím určitě, tak se rozhodně přesně netrefím tam kam bude potřeba. A už vůbec nevěřím tomu, že by ten pytlík po přehození propadl další škvírou ve větvoví přesně tam, kde bych potřeboval... :D Musím to ještě promyslet, tohle je nejslabší místo toho pokusu o svícení v korunách. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Libor Dvořák »

A co dětská varianta? Luk z laminátové ohradníkové tyče, na šíp tenčí provázek a po prostřelení na větev tahat za ten tenký provázek, na němž bude navázán silnější, na kterém bys vytáhl lapač?
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

No lepší varianta je kuš, je přesnější, na šíp slabší motouz krerým pak vytáhnu silnější provaz se zavěšeným lapačem. Ale používal jsem s úspěchem i čtvrtkilové závaží s přivázaným motouzem, krerým jsem vytáhl pak silnější provaz. Do výšky 10 m s přehledem dohodíš, a stejně hlavní letové koridory jsou ve výšce kolem 4 m nad zemí, ono i korunové druhy do této výšky běžně slétávají. Důležitější je vybrat vhodné místo a koridor. Nejlepší a nejsnažší to je u stromů podél cest, kdy větve jsou nad cestou s spodek je čistý a dá se dobře házet. Nebo i okraje porostů, ale tam zase lepší pokud je cesta nebo u okraje paseky nebo mladého porostu. V zapojeném porostu se blbě hází a ani toho tam moc nelétá.
Jinak si teď pohrávám s variantou, kdy bych installoval světelný lapač na delší dobu, že by fungoval přes den jako nárazový. Ke světlu s UV LED pásku připojím soumrakový spínač, takže ve dne by nesvítil a v noci ano. A týdenní expozice nebude vůbec špatná.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pavel L. »

S tím lukem to už mám vyzkoušené z dětství,kdy jsem takto potřeboval dopravit někam provázek nebo vlasec.Stačí podomácku vyrobený luk a šípy,jaké jsme si vyráběli jako kluci.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

No ceny jsou sice vyšší, ale mnohem raději bych do toho šel, než do pochybných 12V power bank z Číny. Tady bych řekl, že záruka kapacity je přece jen dost vysoká. Asi bych šel jen do té 10 Ah. to stačí a poměr váha a výkon spíš zaručuje delší životnost. A vzhledem k váze a velikosti, to můžeš vzít i do letadla, mělo by to projít i v osobním zavazadle, do odbavovaného do zavazadlového prostoru nevím, tak je to jak se kdo k tomu postaví, neradi to tam vidí, kvůli riziku vybouchnutí a požáru baterie.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Lov na světlo

Příspěvek od papa »

Mám prak z rybářských potřeb za 300kč, je super a to co přestřelí stejně už ani nevidíš ...
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

U té 20 Ah, 0,5 kg píšou mezi množstvím vykřičníků, že
mxtech-eshop.cz píše:!!!!!! Výrobek je určen výhradně jako startovací zdroj pro vozidla se spalovacími motory. Při použití k jinému účelu hrozí poškození akumulátoru. !!!!!!
Může mi to někdo, kdo se vyzná v elektrotechnice, vysvětlit? Mám to chápat tak, že taková baterie nevydrží stálou (byť třeba nízkou) zátěž přes delší čas, jak by odpovídalo použití například při svícení?
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

To vydrží, jde spíš o opačné použití, např. k použití s nějakým aku nářadím či jiným elektr. výrobkem, kde je potřeba větší napětí než 12V, nebo nárazové odběry, kde není hlídáno úplné vybití akumulátoru. Tedy odebere najednou více proudu, než je dáno výrobcem.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Mám to chápat tak, že na obyčejné svícení na katodové trubice by těch 20 Ah v pohodě dala, nebo ne?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

no dá to bez problémů, ale nesmíš počítat úplně plnou kapacitu, vybít úplně není zrovna Ok, tak raději těch 18, max. 19 Ah. A samozřejmě s nějakými ztrátami (zahřívání...).
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
pisky
Příspěvky: 23
Registrován: 05 črc 2015, 12:39

Re: Lov na světlo

Příspěvek od pisky »

Vidím, že se tu v poslední době řeší hlavně zdroje. Chci se zeptat zda je nějaká funkční LED alternativa ke katodovým UV trubicím. Případně co je v současnosti nejlepší řešení.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

LED alternativy mají bohužel zcela nepatrný výkon, takříkajíc "žádná celá nula nula prd wattu"... :mrk Jediné jejich výhody jsou váha a možnost malého zdroje napájení. Ale stále jsem tady od nikoho nečetl, jak na ně je výtečný přílet... :shake A nejspíš se ani nedočteme... Je to spíše jen takové provizorní řešení do ciziny, do letadla atd.
Pořád jsou nejpoužívanější zářivky, nebo vysokonapěťové katodové trubice, připojené na baterii přes měnič. Nebo výbojky u těch, kdo mají agregát...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Dokončil jsem UV lampu s UV LED.
Svítí skvěle, vyfotil jsem narychlo porovnávku svým prastarým mobilem porovnání s klasickou UV zářivkou.
Předem se omlouvám za příšernou kvalitu snímku, určitě to vyfotím líp.
Řekl bych, že intenzita je celkem podobná, ale barva je u LED fialovější.
Obraz097 kopie.jpg
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“