Renovace staré skříně

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Renovace staré skříně

Příspěvek od Pepa L »

Vážení kolegové,
ukořistil jsem z jedné stodoly starbylou skříň těsně před její likvidací. Rád bych si jí zrenovoval pro svoje "muzejky" ale je docela prolezlá (jak jinak) a otázka zní, jak se těch mršek v domácích podmínkách zbavit a ošetřit jí. Předem děkuji za veškeré nápady :sun
16107887_673390446155539_308983685_o.jpg
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Renovace staré skříně

Příspěvek od Hali+ »

Ohněm...? :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Renovace staré skříně

Příspěvek od míra »

Natřít bezbarvým lignofixem. Pokud nejde o trámy, které je nutno i navrtávat, skříně jdou. Vesměs horní a štuková část a dno i nohy bývá nejvíce napadené.Asi by stačilo jedno ošetření a po umístění sbírky to občas zpočátku vysířit.
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Renovace staré skříně

Příspěvek od Pepa L »

Hali+ píše:Ohněm...? :D
Myslím, že je to škoda, krásná ruční práce a kdo ví jak je stará, stojí za to jí uchovat a využít k prospěchu svému :P
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Renovace staré skříně

Příspěvek od Hali+ »

Nožky obvykle bývají tak rozežrané, že se musí udělat nové. Jedna známá to nějak rozebere a namáčí prý prkna do nějakého horkého vosku.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Renovace staré skříně

Příspěvek od marion »

Já jsem řešil staré poličky-ale nebyli tam už ani červotoči ani jejich larvy, prostě jsem jen očistil ošmirgloval a natřel bezbarvým lakem a už 17 let v pohodě slouží.
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Renovace staré skříně

Příspěvek od Pepa L »

Marione, tohle už taky vypadá mrtvé ale riskovat se mi nechce, prevence je prevence. Prozatím nasbírám rady a až se do toho pustím tak uvidím
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Renovace staré skříně

Příspěvek od míra »

Ohněm také není špatný nápad. Ovšem jen letlampu opálit staré laky a při té přiležitosti se usmaží i nějaké larvičky. Několik takovýchto skříní jsem si již zrenovoval a slouží bez pilinek v šuplících. Pokud to je určeno do nebytového prostoru, třeba půdních místností, doporučuji místo klasických laků si koupit terpentýn(dřevní líh)- nejlacinější je na ukrajině a kilo včelího vosku. Namíchanou Směsí se to napustí - natře, nastříká.. a ještě po deseti letech to krásně voní. kdo chce luxus, tak tuto směs napul naředí s tvrdícími laky kredezajty, či jak se přesně jmenují. (pozor, nehodí se na podlahu, třeba schody- je to měkká srágora.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“