Ručně psané lokaliťáky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Aha - takhle se tedy ptáš. No to by samozřejmě taky šlo. Ale moc se mi to nelíbí - mám pod lokaliťákem většinou ještě cedulku s označením samce nebo samice a těch cedulek by tam bylo nějak moc. Nicméně přidat další cedulku není blbej nápad.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Yohaness »

aphodius píše:Aha - takhle se tedy ptáš. No to by samozřejmě taky šlo. Ale moc se mi to nelíbí - mám pod lokaliťákem většinou ještě cedulku s označením samce nebo samice a těch cedulek by tam bylo nějak moc. Nicméně přidat další cedulku není blbej nápad.
Hurá. :mrk
Vyvětlím ti proč. Již několikrát se mi totiž stalo, že ke mě doputovali pro mně zajímaví brouci, např. z Číny, odkud něktěří sběratelé neradi uvádí své jméno. Tudíž na cedulce není sběratel. Toho se ale nám znalým podaří vypátrat, anžto známe styl jeho psaní lokalit, písmo(font), který dotyčný používá či druh tisku. Pak jen stačí se z dotyčným spojit a rázem se třeba dozvím, jak byl exemplář chytán a spoustu dalších věcí, které mě zajímají. To ovšem nemůžu, když cedulku někdo přepíše a vymění, to som pak v riti. :shake
Toto je jen jeden z důvodů proč to tak nedělat. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Jasně, to chápu. Ale já to dělám až poté, co si od autora nálezu zjistím případné upřesňující informace (je-li jich třeba), které na novou etiketu doplním. Poté již stará etiketa na preparátu jen zabírá místo - nemám pravdu? Mimochodem, v mé sbírce se dosud nenachází žádný kus bez jména sběratele.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Yohaness »

Nemáš. :whew Ale já už nemůžu... :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Tak mi tedy řekni jediný exaktní důvod pro ponechání původního lokaliťáku u následujícího příkladu:

Původní lokalizace (tištěno laserovkou, font Arial, velikost písma 4): Petrovce, 12.5.02, K. Vochcáblo.

Nová etiketa (Tištěno laserovkou, font Arial Narrow, velikost písma 3): SK, Cerová vrchovina, Petrovce (7886), 12.V.2002, Karel Vochcáblo lgt.

Pokud etiketu vyměním (na základě konzultace nálezu se sběratelem Vochcáblem), zvýším tím vědeckou dokumentární hodnotu preparátu. Řekni mi jediný důvod, proč ponechat na preparátu i původní cedulku.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Yohaness »

Třeba proto: Máš ve sbírce 20 ks tohoto brouka a mezi nimi i toho Vochcáblovýho. Potřebuješ tento kus kvůli něčemu najít a to ti zabere čas, protože máš všechny etikety stejné. Kdybys něměl, ihned poznáš toho s tou nemožnou lokalitou od Vochcábla. Ve zbylém čase pak můžeš vypreparovat jednoho Bolbelasma. :mrk
Ne, vážně - teď jsi napsal ideální případ, kdy je to asi skutečně jedno(přesto bych to já neudělal), ale celá moje reakce byla na situaci, kty jsi psal, že to děláš u všech co mají z tvého hlediska nedostatečnou lokalizaci. Pak z toho byly recentní sběry, teď i osobní konzultace... :) Konzultuješ to se všemi, nebo jen s Vochcáblem...? :mrk
Jak to děláš s coll. cedulkama? Píchneš si do sbírky brouka s cedulkou coll.Vochcáblo?
A co determiňák? Co se stane, když dostaneš darem špatně determinovaný kus det.Vochcáblo? Přeurčíš svým determiňákem a Vochcáblův vyhodíš?
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Vašek »

Dostalo se ke mě pár Bostrichidů, kteří mají štítek Coll. Obenberger. Mám pocit, že vyhození takové cedulky by bylo trestným činem :D
Žádný starý štítek nevyhazuju, když jich je víc, tak je spíchnu k sobě, když je móóć velký, tak ho přeložím, když to jde, lehce ho ostříhnu ale vždy nechám. Na špendlíku je místa dost.
Je li poškozený nebo na měkkém papíře, tak ho podlepím.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Ad Yohaness: mám pod brouky vesměs pouze lokaliťák a ceduličku se symbolem samce/samice - jinak nic. Determinační cedulky ani etikety s uvedením sbírky pod brouky nepěstuju (determinační etiketu mám vždy samostatně na špendlíku před prvním řádkem políčka toho kterého druhu, jak je patrno na fotografiích mých krabic v tématu Naše sbírky). Nutno si uvědomit, že moje sbírka čítá jen pár krabic, neb je čistě středoevropská, faunistická, a obsahuje jen nadčeleď Scarabaeoidea - jedná se tedy jen o několik málo druhů (něco přes 200), u nichž žádné determinační problémy neexistují, takže det. etikety pod jednotlivými preparáty jsou v tomto případě nadbytečné.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od krep »

Aphodius: No máš velice svérázný přístup.... ale je to tvůj boj :wasntme
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 907
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Václav Týr »

zdravím kolegové,
pročítání tohoto témata mi nedá nereagovat...nechci tímto nějak reagovat na nějaký konkrétní příspěvěk, ale berte to jako úhel mého pohledu na dané téma...musím přiznat že jsem asi ze "staré školy" (byť věkem patřím asi mezi ty "mladé"...) prostě "cizí" štítky pod broučkem jsou "tabu", ať se jedná o lokalitní nebo determinační, já mohu jen podle nepsaných zákonů přidat další (doplňující, vysvětlující, překlad např. z azbuky apod. ...) pokud je štítek "větších" rozměrů, řeším to jako kolegové výše - přeložením.
Dokonce ani své vlastní štítky z počátků mého broučkaření (psané "čínou" na obyčejné čtvrtce) jsem nevyměnil. Vzhledem k tomu, že více broučky určuji než sbírám, moje sbírka obsahuje mnoho materiálu, který jsem osobně nesebral, vše je ponecháno s původními štítky, nejsem žádný estet, u mne je na prvním místě účelnost a přirozenost. Co se týká determinačních štítků - det. štítek "může" spod broučka sundat jen jeho autor (det. štítkem myslím štítek s názvem druhu a jménem determinátora), jinak je to "trestný čin" ...a také si myslí, že je to proti logice...mnoho druhů se s vývojem poznání přejmenovává, přeřazuje do jiných rodů apod. a pokud takový kus byl někdy určen tím a tím, tak ho také tak v případě citace musím uvádět - odstraněním původního štítku tímto vše padá....imaginární příklad: v práci XX je uveden nález Onthophagus vacca z Českého středohoří který určoval Franta Vopršálek, já jsem ten kus měl možnost revidovat a zjistil jsem, že je to Onthophagus medius...pokud budu chtít tento již publikovaný nález (např. v práci která se bude zabývat rozšířením Onthophagus vacca a O. medius v ČR) citovat, musím snad uvést , že zmíněný kus byl v práci XX uveden jako O. vacca a určovaný F. Vopršálkem...to vše by nebylo možné pokud by někdo z nějakého důvodu det. štítek sundal...
Mám ve své sbírce mnoho materiálu určeného jinými determinátory - jak "starými pány - Balthasar, Tesař apod., tak vrstevníky - D. Král, R. Červenka, M. Nikodým a mnozí další ..a i kdyby byla jejich det. cedulka na "půl" muzejky, tak bych ji nikdy nesundal...
a jen tak na okraj: můj "nejstarší" brouček je z roku 1892 (chrobák - Lethrus appendiculatus)a nese pod sebou originál cedulku lokalitní a pak tři cedulky determinační: první det. D. Braun, druhá det. Z. Tesař a třetí det. D. Král....a tak by to mělo podle mého názoru být...
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od míra z. »

Naprosto souhlasím, z toho dýchá duch ENTOMOLOGIE. :yes
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Pánové, myslím, že téma je o lokalitních - nikoli determinačních etiketách! Proto zpět k tématu: musím se přiznat, že i přes svou zálibu v estetice jsem si pod většinou preparátů ponechal své vlastnoručně tuší psané lokaliťáky z dob, kdy se ještě na laserovkách netisklo.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Yohaness »

Marion: Mluvíš mi z duše.... :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Ad Marion: máš samozřejmě pravdu, že několik případů determinačně obtížných druhů se najde i mezi příslušníky středoevropské fauny listorohých brouků. Jedná se však jen o pár ojedinělostí (Psammoporus spp., Aphodius fimetarius x pedellus, Onthophagus ovatus x joannae, O. fracticornis x similis, O. vacca x medius, Osmoderma spp.). Na druhou stranu, pokud se taxonomie bude ubírat směrem, jaký je patrný z některých dnešních prací rozlišujících druhy na základě molekuláry, možno očekávat, že takových determinačních oříšků bude přibývat, a je docela možné, že nakonec spoustu druhů budou schopny určit jen laboratoře vybavené pro genetický výzkum. Až toto nastane, zřejmě zcela skončí éra amatérských entomologů a obory jako faunistika budou patřit jen minulosti. Mě se např. vůbec nelíbí, že jsou rody Psammoporus nebo Osmoderma rozsekány do takového počtu druhů, nezbývá mi však než to respektovat - genetika prý nelže...
Naposledy upravil(a) aphodius dne 13 říj 2010, 19:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Adam »

Pomineme-li genetiku, tak pod pojmem "determinačně obtížný" si každý představí něco jiného. Pro mě jsou Aphodiové téměř neurčitelní.
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Josef Mertlik »

Toto téma je docela zajímavé a proto bych i já přispěl se svou troškou do mlýna :)
Současná evropská entomologie je převážně o automobilových výpravách. Jsou to akce s velkým množstvím navštívených lokalit - navštívit několik lokalit denně dnes není problém. Já třeba nemám problém zhotovovat ze dvou až třítýdenních akci 70-90 různých druhů lokalitních štítků!
Ale u mnoha entomologů jsou automobilové akce problém (lidi jsou tvorové chybující) a po návratu z výpravy se na preparačních stolech dějí věci... Každým rokem by nám při nekritickém přejímání dat z lokalitních štítků přibyl nový druh kovaříka pro faunu ČR nebo SR (někdy i více). Takže pokud je několik navštívených lokalit shromážděno pod jeden název údolí nebo hor, kterými se projíždělo, je to lajdáckost. Ale neakceptovatelné je motání různých krajů, natož pak zemí :head

Pokud jde o lokalitní štítky od nežijících nebo starších entomologů, jsem toho názoru, že jejich odstraňování a nahrazování novými je takřka trestuhodné (zvláště pokud jde o publikované nálezy). Estétům doporučuji, aby originální štítek ponechali pod novým (ten starý je možno přeložit!) :hand

P. S. Jeden známý genetik mi říkal, že genetika hmyzu je velmi drahý studijní obor se značně nepřesnými výsledky. Použít se prý dá pro rozlišení čeledí a snad i rodů. Ale proč by to šířili mezi lidmi, když je to tak dobrý obchod :cash Takže Aphodie o klasickou entomologii se nestrachuj. Mně se naopak jeví faunistika a studium biotopů jako nejperspektivnější entomologické aktivity :)
Naposledy upravil(a) Josef Mertlik dne 16 říj 2010, 17:08, celkem upraveno 1 x.
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Václav Šilha
Příspěvky: 218
Registrován: 29 dub 2010, 06:08
Bydliště: Nové Strašecí

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Václav Šilha »

Jak již někteří psali, pro mne je ručně psaný lokaliťák, ať žijícím či již nežijícím kolegou, stejně hodnotný jako samotný brouk. Je to nedílná součást mého koníčka. Brouk bez vzpomínek na lov či bez připomenutí si kamaráda, který mě jím obdaroval, má možná hodnotu vědeckou, ale chybí mu ta duše. Determiňák pod každým broukem beru jako samozřejmost - neustále s nimi pracuji, vyndavám z krabic či přenechávám kolegům.
Václav Šilha, e-mail: coleoptera@bubakov.net
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od kormik »

No já rovněž nemám rád předělávání původních lokalitních štítků. Někdy se tomu ale i sám nevyhnu. Třeba v případě, kdy je na štítku nalepeno více kusů a pod nimi je lokaliťák pouze jeden, to pak pod ostatní musím lokality dodělat. Staré poškozené lokaliťáky podlepuji a pokud jsou již málo čitelné, pod původní ještě vyrobím nový. Determinační štítek umísťuji pod každého brouka. Už jsem byl mnohdy svědkem, že entomolog i neúmyslně brouky zamíchal. Determinační štítek beru jako takový podpis, že odborník označený kus viděl. Pokud si někdo dělá i přehled na lokalitě chycených kusů, nemůže se stát, že označené brouky připočítá znovu. Chápu, že každý determinátor nemá moc času, ale dát cedulku s názvem jen pod prvního brouka je tak trochu pohodlnost. To jsem dnes ale rejpal :angel
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Renno »

dnes jsem se přehraboval ve své zásobní krabici s trichoušema a velmi mile mne překvapily některé skoro 40 leté záznamy....např. leg. Jiří Niedl nebo det. Winkler či Olexa...taky mám něco od pánů Deneš, Mráček, Nenadál, které však neznám :clap
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od krep »

Tuším, že pan Deneš byl lesníkem kdesi na Třeboňsku, současník p. Niedla.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“