Co bude s našimi sbírkami?

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od míra »

Tak mi nějak nedá, než zabrousit do docela choulostivé oblasti. Právě jsem se vrátil z dosti náročné operace, dá se říci "hrobníkovi z lopaty". Tady na foru zjištuji že další mí kamarádi odešli. Je to koloběh života, kdy je smrt jistá, hodina nejistá :-x Ale chci napsat o jiných svých zkušenostech. Když jsem se nyní ve špitále už :puke trochu nudil, občas jsem zabrouzdal na netu , nu a nedalo mi a koupil jsem sbírku z pozůstalosti. Koupi zajistil příbuzný, cena nebyla vysoká.
Bohužel, už druhý den jsem dostal po vizitě sprdunk, že prakticky všechny krabice jsou plesnivé, plné rušníků, roztočů. Příbuzný to domů nechtěl.Sbírka šla tedy dál darem . Až když jsem se vrátil minulý týden jsem však zjistil, že šlo o sbírku mého dávného kamaráda Péti Záruby, který mě kdysi ovlivnil k sběrům nočním motýlů, můr, a kterého jsen pak snad 20 let neviděl. Začal jsem s tesaříky, krasci... :blush No sbírka skutečně zralá do popelnice- viz foto.. Když si uvědomím, kolik práce člověk stráví nad preparací, determinací... :evil: A bohužel za můj život jsem takových sbírek viděl dost. Jak v soukromých rukách, tak i muzeích.
Tak kolegové,,,, jak máte zajištěnunáslednou péči o vaši sbírku, nad kterou se pyšníte? Máte všichni stejný názor, který tady i zazněl, že až Vás povezou ve futrále, ať si s tím dělá co chce kdo chce? :sad
Každý má své řešení. Já jsem už delší dobu začal vypouštět a přenechávat, darovávat všechny přebytky. nedá se to moc měnit, tak co s tím. Hlavní jádro sbírky pak půjde do muzea a bohužel musím říci, že po špatných zkušenostech u nás, do muzea mimo čr.
Hlavně!!!! rychle. Pokud někdo Vaši sbírku zašije na rok dva na chalupu, může být konec. :S
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Josef Mertlik »

míra píše:Tak kolegové,,,, jak máte zajištěnunáslednou péči o vaši sbírku, nad kterou se pyšníte? Máte všichni stejný názor, který tady i zazněl, že až Vás povezou ve futrále, ať si s tím dělá co chce kdo chce?
I sbírka v muzeu je vystavena různým zlodějíčkům. Nejen v Rakousku, ale i v Německu (takovém slavném entovzoru), se již vykrádají muzejní sbírky.
Takže já osobně zastávám ten názor, že co ze svých objevů nezveřejníš - co neopublikuješ, tak to vše ostatní, co jsi vyprodukoval, je s velkou mírou pravděpodobnosti jen mrtvá entomologie.
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
dan
Příspěvky: 307
Registrován: 02 kvě 2010, 17:38
Bydliště: Otrokovice

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od dan »

Já osobně ošetřil budoucnost své sbírky závětí u notáře. PS : Hned se lépe dýchá... :dance
Naposledy upravil(a) dan dne 13 kvě 2014, 19:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Hali+ »

"Svoje" čeledi se snažím opublikovat... Co se neopublikuje, bylo zabito zcela zbytečně... :mrk
Muzea jsou plná a tak si vůbec nedělejme iluze, že budou chtít všechny naše sběry. ;-) A pokud vůbec, tak bychom mohli být rádi, vezmou-li si je zadarmo. Taková je prostě dnes situace, stůjme nohama na zemi...
Nejlepší by bylo předávat sběry nějakému nadějnému mladému nástupci. Jenže entomologie pomaličku umírá, mladých nadějných entomologů je jako šafránu a laická veřejnost i ty poslední odrazuje tím, že si z tohoto odborného koníčku dělá jen legraci, nebo se k němu staví spíš jako k nějaké až nezákonné činnosti...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Hali+ »

dan píše:Já osobně ošetřil budoucnost své sbírky závětí u notáře /před týdnem/.
PS : Hned se lépe dýchá... :dance
A co s tím...? Ta závěť je snad napuštěná insekticidem proti rušníkům? :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od honzaprazak »

Hali+ píše:Nejlepší by bylo předávat sběry nějakému nadějnému mladému nástupci. Jenže entomologie pomaličku umírá, mladých nadějných entomologů je jako šafránu a laická veřejnost i ty poslední odrazuje tím, že si z tohoto odborného koníčku dělá jen legraci, nebo se k němu staví spíš jako k nějaké až nezákonné činnosti...
Tady se jeden nadějný mladý nástupce hlásí. :D
Všechno, co Hali píše, musím bohužel potvrdit... :(
Jan Pražák
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od honzaprazak »

Hali+ píše:laická veřejnost i ty poslední odrazuje tím, že si z tohoto odborného koníčku dělá jen legraci, nebo se k němu staví spíš jako k nějaké až nezákonné činnosti...
To je vždycky: a to se může převážet? A není tenhle brouk chráněný?
nebo: chudák brouk, to jsi ochránce přírody, když zabíjíš brouky a navíc chráněné? :angry :angry :angry
Jan Pražák
Uživatelský avatar
Bombi
Příspěvky: 227
Registrován: 02 kvě 2010, 19:13
Bydliště: Brno

co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Bombi »

"co bude s našimi sbírkami"
I cesta může být cíl.....
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Hali+ »

honzaprazak píše:Tady se jeden nadějný mladý nástupce hlásí. :D
Jenže já ještě nechci skončit... :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od honzaprazak »

tak to chápu :D :P
Jan Pražák
Uživatelský avatar
dan
Příspěvky: 307
Registrován: 02 kvě 2010, 17:38
Bydliště: Otrokovice

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od dan »

Hali+ píše:
dan píše:Já osobně ošetřil budoucnost své sbírky závětí u notáře /před týdnem/.
PS : Hned se lépe dýchá... :dance
A co s tím...? Ta závěť je snad napuštěná insekticidem proti rušníkům? :mrk
To není, ale věřím osobě, která bude ty rušníky likvidovat.
Když pohasne víra, zemřel Bůh a pak se stal zbytečným.
Ferda
Příspěvky: 167
Registrován: 11 kvě 2010, 18:42

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Ferda »

Tedy hoši, trousíte tu ale moudra. Také jsem přemýšlel co se sbírkou. Tedy až někdy. Na mysli mě však vytanulo jedno ryze české moudro "Podej sousedovy ruku a posere ti plot"
Uživatelský avatar
dan
Příspěvky: 307
Registrován: 02 kvě 2010, 17:38
Bydliště: Otrokovice

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od dan »

Ferda píše:Tedy hoši, trousíte tu ale moudra. Také jsem přemýšlel co se sbírkou. Tedy až někdy. Na mysli mě však vytanulo jedno ryze české moudro "Podej sousedovy ruku a posere ti plot"
"Podej Ferdovy ... :)
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od matej »

Moji sbírku brouků dostane jedinná dcera, která má pracovně k oblasti blízko. Moji sbírku známek "daruji" již před smrtí :D abych se vyhnul dědickému řízení :D tomu..... kdo dá nejvíc :D
A moji asi největší sbírku :twisted: chorob daruji některému osvědčenému, zkušenému a nezištnému spolku přátel žehu :roll:
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od míra »

Z příspěvků mne zaujal Bombi- cesta je cíl - s čímž se ztotožňuji.
Navrhuji celé téma smáznout pro bezobsažnost.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Vindobon »

míra píše:Navrhuji celé téma smáznout pro bezobsažnost.
Téma mi přijde zajímavé, rozhodně bych je nemazal celé.

Navrhuji smazat:
Ferda » 13 kvě 2014, 21:29
dan » 14 kvě 2014, 04:42
a debatu o mazání
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od míra »

Petře, když myslíš, tak to nech. Mě žádný příspěvek neuráží, trocha rozruchu je potřeba vždycky. Ale připadalo mi to na odezvu chudé a ,, nu jak jsem napsal. Nechci se vnucovat svými aktuálními pocity.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od ivo »

Já ještě nevím,jestli si sbírku vezmu do hrobu nebo do urny. :roll:
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Ivoš M. »

Až bude po mě, tak sbírka brouků přijde zlému dítěti, vkladní knížka potom hodnému (naštěstí mám jen dvě). :D :D
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Yohaness »

Ivoš M. píše:Až bude po mě, tak sbírka brouků přijde zlému dítěti, vkladní knížka potom hodnému (naštěstí mám jen dvě). :D :D
Dvě děti nebo dvě vkladní knížky?
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“