Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Radomír »

Prosím o pomoc.
Co znamenají symboly modrým písmem na determinačním lístku:
Callimorpha dominula f. flavia Warnecke
případně:
Callimorpha dominula f. flavia Warn?
Původní identifikace nedohledatelná?
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od míra »

3-4, f. flavia Warnecke ‰: Itálie, Bologna, 1000 msm, el 1979 (foto: Michel Kettner), leg., cult. & det .: Teobaldelli

a na tomto foru neporadí?
http://www.lepiforum.de/2_forum.pl?md=read;id=69278
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Radomír »

No, díky. To jsi mi moc nepomohl. Tam jsem byl.
Ve všeobecnosti - jakým způsobem (kde) mohu najít prvý (nebo současně platný) popis druhů?
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od J.P. »

Přehled nových popisů za příslušný rok vychází v Zoological Record. Dříve to byly popírové publikace, dnes je to internetová databáze, ale přístup není zadarmo.
S tou tvou formou flavia Warnecke ale může být problém, protože forma není platná taxonomická kategorie, takže možná ani v těch Zoological Record nebude uvedená.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od míra »

Radomíre, polepším se,
poskytnu tedy svůj erudovaný výklad:

a) symboly nemají žádné opodstatnění z hlediska nomenklatury
b) Symbol otazníku se velmi často používá . Ve své sbírce mám dosti determinačních lístků, kde je otazník. Většinou jde o otazník za genus, nebo sp., a je to myšleno jako determinaci maximálně do rodu, nebo druhu. Bez konečné determinace. Otazník za formou asi znamená jen otazník. Modrá barva navádí k myšlence, že takto byl lístek označen při revizi.
c) Symbol promile je horší dedukovat. Otazník se používá zřídka, ale viděl jsem jej. Ve sbírce jsem nalezl ( nahodilým pátráním) dva determináky kde je %. Opět dedukuji, že pokud jsou determinace na 100% napíše se jen determinační lístek. Pokud to je pravděpodobně tento taxon, možná se připíše %, tedy že spíše je.
Pokud někdo napíše promile, je šance už velmi malá, takže tam by to byl opak, že to druh, či forma spíše není. Ani nevím, jestli tuto formu dominuly (prastevnik) mám, tedy Radomíre, už více neporadím.
Naposledy upravil(a) míra dne 31 led 2019, 16:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od J.P. »

Callimorpha dominula není vřetenuška, ale přástevník hluchavkový. Ty znaky ? a ‰ jsou použité na této stránce - http://www.lepiforum.de/2_forum.pl?md=read;id=69278, buď si není autor jist tou formou nebo proto, že nezná rok popisu.
U forem je to ale stejně jedno, nepodléhají pravidlům zoologické nomenklatury, neplatí tam pravidlo priority a tak si je může každý pojmenovat jak chce.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Radomír »

Děkuji, pánové, za poučení.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od míra »

Pokud by pomohlo
ve sbírce mám jediný kus determinovaný flava z Kavkazu
velmi podobná je forma lusitanica (žluté zadní křídla)
flava.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

Pomůžete někdo? Co mohou znamenat na začátku ty zkratky? O který jde rok - III.2011??
Já z toho rozluštím toto:

MR 136
N. - Yungas
Bolivia
3/11
P2036755_z_štítek k rozluštění.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od míra »

Občas mě z některé země přijde takto popsaný štítek pod broukem. Nebo je na kartonu lokalitní štítek a navíc propiskou napsané nějaké jejich katalogové číslo. Možná to podle nich pak prodávají. Takže muj názor- Bolivie . N- asi North. yungas je označení (nikoli zeměpisné) určitého ekosystému( Tyto Yungas ( Aymara yunka teplé nebo mírné Andes nebo zeminy, Quechua yunka teplé oblasti na svazích And) [1] [2] je úzký pás lesa podél východního svahu Andách z Peru , Bolívii a severní Argentina . Jedná se o přechodnou zónu mezi Andskou vysočinou a východními lesy. Stejně jako okolní oblasti patří Yungas do neotropního ekozónu ; klima je deštivé, vlhké a teplé.)

V Bolivii jsem sbíral, je tam moc pěkné :D yungas :D

yungas.jpg
Marik
Příspěvky: 123
Registrován: 14 bře 2013, 14:34

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Marik »

Nor Yungas je také konkrétní provincie v bolivijském departmánu La Paz.
Pokud není nic na druhé straně štítku :-) , sázel bych na březen 2011
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

Děkuji. Došel jsem +/- ke stejnému, pod brouka si dávám štítek:

Bolivia
depart. La Paz
prov. Nor Yungas
III.2011, ?. leg.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od míra »

Vida... Tak v teto oblasti jsem nebyl, vlastne jsem ani nevedel ze existuje...takovym prepisem lokality se asi nic nezkazi., co to bylo za brouka?
Nicmene to muze znamenat i north yungas.. Ale to je jedno...
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Libor Dvořák »

Milane, pokud je to vodomil od mne, tak si napiš:
BOLIVIA, Caranaví
Nor Yungas
iii.2011, native collector
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

Ano, je to ta od Tebe Libore. Prozatím je to "Hydrophilus sp. ♀", zatím ji rozvlhčuju, určím ji pak. Vypadá zajímavě, tak jsem si hledal odkud je. :)
Mimochodem, stále Ti za ni (+3 další z Filipín) dlužím, tak se mi prosím ozvi mailem ať to srovnáme. :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od J.P. »

.
Libor Dvořák píše: 04 úno 2019, 10:15 Milane, pokud je to vodomil od mne, tak si napiš:
BOLIVIA, Caranaví
Nor Yungas
iii.2011, native collector
Provincie Caranavi (se stejnojmenným hlavním městem) a Nor Yungas jsou sousední provincie v departmentu La Paz, se společnou hranicí dlouhou asi 30 km. Tak třeba byl ten brouk chycen někde poblíž této hranice.
Přílohy
provincie departmentu La Paz.png
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od DejF »

Hali+ píše: 04 úno 2019, 09:30 Děkuji. Došel jsem +/- ke stejnému, pod brouka si dávám štítek:

Bolivia
depart. La Paz
prov. Nor Yungas
III.2011, ?. leg.
No, nevím, jestli je to úplně správný postup (neberu už to upřesnění L. Dvořáka - ale i tak bych přepsal to co je na broukovi a pak dal druhý s tím upřesněním). Ideální je nechávat původní, ale je jasné, že někdy to prostě nejde.
Pokud nevím, udělám doslovný přepis a pak tam můžu dát druhý štítek a tím, co si myslím, že to je... já osobně přepisuju štítky (z exotických destinací) i s pravopisnými chybami a případně dodávám další se svým přepisem...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Libor Dvořák »

Davide, to je z ebaye a to, co psal Hali+ je naškrábáno rukou na kartonu, na kterém je zabalen brouk. To dávat pod preparát fakt nejde.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od míra »

Libore, já to tedy dávám u všech. Po rozvlhčení jde většinou sloupnout vrchní vrstva. Po zaschnutí ji na třikrát přeložím a jde to.
maximálně dle vlastní determinace, nebo dalšího hledání potvrdím lokalitu, nebo upřesním. Ale puvodní lokalitní lístek vždy nechávám.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od DejF »

Libor Dvořák píše: 08 úno 2019, 13:59 Davide, to je z ebaye a to, co psal Hali+ je naškrábáno rukou na kartonu, na kterém je zabalen brouk. To dávat pod preparát fakt nejde.
??? Nerozumím... já nikde nepsal, ať tam dá Milan originál (když to tedy pod preparát fakt nejde), ale: "bych přepsal to co je na broukovi a pak dal druhý s tím upřesněním". Tzn., že bych dal jeden štítek 'MR 136 / N. - YUNGAS / BOLIVIA / 3/11' a případně druhý 'BOLIVIA, Caranaví / Nor Yungas / iii.2011, native collector' - a asi bych tam ještě dopsal, kdo mi to takhle upřesnil. Případně mohu zopakovat ještě další část svého příspěvku: "Ideální je nechávat původní, ale je jasné, že někdy to prostě nejde", což je již téměř totožné s 'fakt nejde' :mrk.
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“