Boj s vlhkostí - silikagel

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Renda

Boj s vlhkostí - silikagel

Příspěvek od Renda »

Ahoj. bojuju doma (RD) s vlhkostí :doh
Nemáte někdo zkušenost se silikagelovými sáčky? - kde sehnat? - jak vysoušet a kdy vysoušet? - existují silikagely, které mění barvu při absorbování vlhkosti - dají se i ty sehnat v sáčcích ?

Díky za jakékoliv postřehy k tématu! :hand
Díky
Renda
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: silikagel

Příspěvek od krep »

Silikagel měnící barvu existuje - suchý je čirý, vlhký fialový až modrý, dá se vysušit v troubě. není v sáčcích, alébrž volně - kdysi mi jej přivezl kamarád, ale kde jej sehnal, to netuším.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: silikagel

Příspěvek od Pepa »

třeba tady ho mají. :) Jak jednoduché je zadat na seznamu vyhledat ve zboží silikagel. Zkuste chlapci taky hledat na internetu. :rock
http://www.paketo.cz/vysousedlo-silikag ... z/d-89281/
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Renda

Re: silikagel

Příspěvek od Renda »

Pepo
igorant nejsem a k čemu je vyhledávání také vím. Jen sháním malé sáčky, které můžu píchnout do krabice a ptám se na osobní zkušenosti.
Chtěl jsem pomoc a ne jízlivé poznámky. :punch Rád přivítám příspěvky k věci.
Díky
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: silikagel

Příspěvek od Pepa »

Já to nemyslel zle, jízlivost v tom nebyla, jen se většinou nejprve po tom kouknu a následně se ptám. Kdysi jsem používal taky sáčky k snížení vlhkosti ve skříni v dolní části u země, přece jen je u podlahy chladněji a více se tam sráží páry a je tam vyšší vhlkost. Sáčky jsem dával do skříně nikoliv do krabic. Používal jsem klasický silikagel v sáčcích, vysoušel jsem ho tak jednou za 14 dnů až za měsíc na radiátoru. S barevným nemám zkušenost, ale dle toho, co je o něm uváděno by mělo být jednodušší zjistit, kdy ho vyměnit a přesušit. Dají se použít sáčky z jemně perforované ho mikroténu, občas se dá někde sehnat, sáčky nevím, asi bys je si musel vyrobit svařením folie.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: silikagel

Příspěvek od Cassida »

Pepa píše:Jvysoušel jsem ho tak jednou za 14 dnů až za měsíc na radiátoru. S barevným nemám zkušenost, ale dle toho, co je o něm uváděno by mělo být jednodušší zjistit, kdy ho vyměnit a přesušit.
V tom odkazu, co si Pepo uváděl píšou následující: "regenerace vysoušením při teplotě 130-160°C". Tj. jestli je to podobné se všema silikagelama, tak radiátor asi stačit nebude. Kdo nemá kamna, tak má asi smůlu :sad
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: silikagel

Příspěvek od wayup »

Neregenerovat, dat novej. Pouzivam: http://www.p-lab.cz/katalog.pl?akce=pol ... from=obsah. Mivaji i silikagel v malych saccich, ktere se daji pichnout do krabice. nutno zazvolat a zjistit si to.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: silikagel

Příspěvek od mee »

na ebay je teho plna prdel za halere...ja to mam taky ve skrini a urcite to pomaha. Do krabice bych to ale nedaval, protoze bych sa bal zbarveni okolniho prostredi.
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: silikagel

Příspěvek od Vašek »

Mám vyzkoušené z dob, kdy jsem topil klasickými kamny, že silikagel nijak moc nefungoval. Musel by se vysoušet velmi často.
Co mám plynové topení, tak, vlhkost ustoupila, ale začala se srážet v jednom rohu místnosti a také se mi v zimě rosila okna.
Moderní doba si žádá moderní technologie a na trhu je toto: http://odvlhcovace-vzduchu.heureka.cz/c ... zAodtXAAeQ
Mám v místnosti tu větší variantu, za zimu jsem spotřeboval 2 tablety a stáhnul cca 4 litry vzdušné vlhkosti. V rohu zmizela plíseň a okna se nerosí. Provoz včetně prvotního nákupu celé nádoby vyšel na sezónu cca na 600,- . Myslím, že už dělají i menší variantu právě do uzavřených objektů (skříní a pod.). Můžu jen doporučit :yes . Silikagel je hudba minulého století.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Renda

Re: silikagel

Příspěvek od Renda »

Díky všem za postřehy. Mihulou zimu jsem si pořídil dva elektrické vysoušeče. Ale vadí mi, že musím myslet na to kdy je pouštět a pak přeci jen trochu hlučí. Každopádně zkusím Vašku ten tvůj tip.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: silikagel

Příspěvek od Cassida »

To je dobrý Vašku. Pokud takto dobře Ceresit (chlorid vápenatý) funguje, tak to může být daleko levnější. Stačí koupit bezvodý chlorid vápenatý a dát ho do jakékoli perforované nádoby. Na netu jsem našel rozumnou cenu za kilo třeba tady: http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-0119---.html. Ale asi by to šlo i levněji (vzhledem k tomu, že se někdy používá i jako posypová sůl.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: silikagel

Příspěvek od Vašek »

No funguje. Novou tabletu jsem hodil po létě do nádoby v úterý a nakapalo asi půl deci. Upozorňuji, že sice barák není úplně suchý, ale nemám nijak extrémně vlhko - nemám potřebu nic vkládat do krabic ani do skříně s krabicemi. Teď je takové období, kdy se ještě pravidelně netopí, dost větrám a venku je vlhčeji. Až naplno zatopím, určitě se to zlepší.
Netuším, jestli takto funguje čistý chlorid vápenatý a krabičku od tablet jsem vyhodil. V pondělí se v práci podívám na složení.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“