Rušníci

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Rušníci

Příspěvek od Vašek »

Před pár lety jsme v práci poptávali výrobu sáčků atypických rozměrů a neuspěli - mám takový dojem, že nejmenší možný počet zadaný do výroby byl 1000 (nebo dokonce 10000 ks).
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušníci

Příspěvek od ZdenekH »

už sem poptával, čekám na odpověď...
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušníci

Příspěvek od ZdenekH »

2-5 tisíc ks dle velikosti min. várka :-( , což je až dost, takže pytlík sponky z NDR :-)
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Renda

Re: Rušníci

Příspěvek od Renda »

no a nebo to můžeš přepíchat do krabic 20/30 :D
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Rušníci

Příspěvek od Vašek »

nebo silnější sáčky do odpadkového koše a obyčejná gumička (nemusí ani být z NDR :) )
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušníci

Příspěvek od LucanusCervus »

Najväčšia sranda je zbierka rušníkov :D má ju niekto? (a najväčšou iróniou je ked práve takúto zbierku napadnú rušníci) :D by ma navyše zaujímalo, ako je najlepšie rušníkov preparovať? mám dvoch a nedokázal som im vystrieť nožičky, hlava sa pri pokusoch o vytiahnutie vracala naspäť pod štít.. vadí moc ked nevidno poriadne tykadlá kvôli vtiahnutej hlave? bude sa to dať v budúcnosti napraviť a nejak tie tykadlá pozrieť? Aj ked pod lupou som ich pozeral, a je to Anthrenus verbasci. V škole som si nazbieral larvy v napadnutých zbierkach :D teraz ich chovám (p.s.: odkaz pre moje rušníky - žrali ste zbierku a teraz sami pôjdete do zbierky :devil
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Rušníci

Příspěvek od marion »

Pro určování je důležitý tvar tykadel a počet tykadlových článků. Jinak rodové znaky dermestidů jsou i na předních holeních, takýe já se vždy snažím, aby byla vidět tykadla a přední nohy.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Rušníci

Příspěvek od míra z. »

Preparují se někdy fakt blbě, ale dá se. Naše Dermestidy sbírám, takže i rušníky samozřejmě preparuji. Pěkný vzorek jsem si domů nasadil se starou sbírkou, kterou jsem dostal od jednoho staršího kolegy. Naštěstí jsem to podchytil včas, a moje krabice zůstaly jejich invazi ušetřeny. Teď je právě čas, kdy se určitě zase pár kousků v domě objeví a skončí za tu drzost na štítku :)
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušníci

Příspěvek od LucanusCervus »

no to som teda pohnojil.. mojim dvom rušivcom nevidieť ani predné holene.. a hlava je pod štítom.. :cry ale tykadlá som pozeral ešte kým sa s ním dalo hýbať a bud je to A. verbasci alebo A. signatus (nevidel som na tykadle zásadný tvarový rozdiel - výbežok jedného článku pre A. signatus, lebo lupa nebola asi na to dosť silná).. už ostáva jedine určenie podľa šupiniek na krovkách... ak teda je 100%né.. ale Háva vo svojom kľúči uvádza šupinky a uviedol aj nákresy ich tvaru.. pri rode Anthrenus sú dôležité.. a nakreslené sú pre oba spomenuté druhy.. ešte šťastie že aspoň ten rod je jasný :D len nemám dosť silnú optiku na to aby som zatiaľ mohol tie šupinky pozrieť...
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Rušníci

Příspěvek od Libor Dvořák »

Kvalitní práce! STS Chvojkovice-Brod, zřejmě slušnej oddíl...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušníci

Příspěvek od Michal »

Ano skutečně noční můra entomologů ... i ta píseň od The Doors se k tomu hodí :cry
Ty drobné kuličky jsou exkrementy rušníků? Nebo to mohou být vyjíčka? Jde mi o to, že mi přišel balíček z Ruska, kde byly silně napadení brouci v různých stádiích (Honza Hrbek může potvrdit) ... vše bylo obalené velkým množstvím vaty (což je pro Rusko typické) ... no a ve vatě bylo hodně těchto kuliček ... jako na svini se mi jich pár vysypalo tak všemožně kolem pracovního stolu. Pak už jsem si sice dal pozor a vatu poslal pro jistotu do pekel, ale chci vědět na čem jsem, abych se připravil na boj :bandit
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Robinson
Příspěvky: 158
Registrován: 29 dub 2010, 15:18

Re: Rušníci

Příspěvek od Robinson »

Je možné že by sbírka chutnala i nějakým červotočům? :S Zneklidnila mne u několika brouků dírka s hromádkou pilinek, v krabici byl dospělý červotoč, žádný rušník.
IMG_20230415_190019.jpg
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Rušníci

Příspěvek od OndraK »

Dokážu si představit jako příležitostného škůdce sbírky červotoče Stegobium paniceum. Ten mi sežral i sáčky plné levandule, co jsem je měl u sbírky.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Rušníci

Příspěvek od pája »

Tohle by mohlo na 30x40 krabice stacit: https://www.obaly.cz/zip-sacky-ldpe-450 ... mm-100-ks/
Robinson
Příspěvky: 158
Registrován: 29 dub 2010, 15:18

Re: Rušníci

Příspěvek od Robinson »

Díky za tip, právě tu o těch sáčcích čtu, nejvyšší čas vyzkoušet.

Jinak tohle je jeden z těch parchantů, asi to bude to Stegobium.
Přílohy
IMG_20230416_133428.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Rušníci

Příspěvek od Hali+ »

Také se mi to kdysi stalo. Stegobium se prokousávalo do břicha broukům, kteří třeba mají zralostní žír a měli tak ve střevech spoustu sušeného rostlinného materiálu, po kterém ta stegobia šla... Samotní brouci je až tak nezajímali, jen to co měli uvnitř. :mrk Ale stačilo zlikvidovat ve spíži napadenou čokoládu a kolínka, vystříkat a byl klid.
Mnohem horší jsou pisivky. Ty brouky v poklidu ohoblují na prach... A když je vysoká vzdušná vlhkost, tak plísně. Proti těm žádné sáčky nepomohou.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Rušníci

Příspěvek od pája »

Tak sem nasel sacky na krabice 30x40. Ty 45x50 jsou napikacu (odkaz vyse), protoze zustava moc volneho mista (kdyby nekdo chtel, muzu podarovat). Nasel sem tyto: https://www.mall.cz/sacky-tasky/cbpap-s ... 0074327529. Rozmer 35x47. Jsou sice kurevsky drahe, ale krabice vypadaji skvele (na nektere krabice sly navleknout blbe, par sacku sem znicil - chtelo to gryf). Ale potahnul jsem nekolik desitek krabic a muzu rict, ze to je ono - viz foto. Treba to nekomu pomuze a usetri si hledani a tapani...
snap0907.jpg
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Rušníci

Příspěvek od Cassida »

Hmm, Pájo, je to pěknej prezervativ :) Vypadá to sice úžasně, ale nením, jestli to stojí za tu práci, když je to navíc ještě drahý (jak píšeš). Ty 45 x 50 jsem sám už vyzkoušel a poměr cena/kvalita/použitelnost za mě výborný. Já to používám spíš na zásobní krabice (včetně těch neentomologických na papírové sáčky s hmyzem). Pokud člověk se sbírkou pracuje, tak je složité natahování prezervativů dosti nepraktické. A pokud to má sloužit k dlouhodobému uskladnění (= na sbírku se práší), pak podle mě zase na "kosmetické úpravě" až tak zase nezáleží,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“