Plíseň

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
mizuki
Příspěvky: 2
Registrován: 26 úno 2012, 13:55

Plíseň

Příspěvek od mizuki »

Dobrý den, po pár letech mi otec přivezl mojí sbírku hmyzu, ale zjistila jsem, že většina exponátů, na které jsem byla pyšná, je plesnivá. Proto se chci zeptat, jestli se s tím dá něco dělat (odstranit již vzniklou plíseň a zabránit jejímu dalšímu šíření)? Děkuji
Renda

Re: Plíseň

Příspěvek od Renda »

zkusil bych ponořit na pár dní do lékařského benzínu a poté ještě očistit štětečkem
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Plíseň

Příspěvek od Pavel L. »

Nalít do vody trochu sava,ponořit brouka na pár minut a potom očistit štětečkem nebo špendlíkem.
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Plíseň

Příspěvek od Fčelda »

ovšem pozor na toment, savo by ho mohlo zlikvidovat...
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
moth
Příspěvky: 137
Registrován: 29 pro 2011, 11:27
Bydliště: Liberec

Re: Plíseň

Příspěvek od moth »

A co dělat s motýlem, toho asi do benzinu nedám. Mam totiž ten samý problém, ale jen asi 3 motýli.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Plíseň

Příspěvek od Nebria »

Motýla jsem nezkoušel, ale benzín by mu neměl uškodit, prvně bych udělal pokus s něčím na ča čem nezáleží - klidně ho mohu udělat a dát zítra vědět co se stalo. :D
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
moth
Příspěvky: 137
Registrován: 29 pro 2011, 11:27
Bydliště: Liberec

Re: Plíseň

Příspěvek od moth »

Tak jak to dopadlo?
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Plíseň

Příspěvek od Štěpán »

Jednou jsem do roztoku sava položil tátova asi 60 let starého plyšového medvídka, který ve vlhkém pokoji chytil plíseň. Výsledek by medvídek bez tomentu, tedy téměř úplně bez chlupů a s rezavými "mapami" po tělíčku. Tátu skoro trefil šlak!! Takové věci s brouky nedělejte!!
Štěpán
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Plíseň

Příspěvek od Pavel L. »

Měl jsem jednou napadenou jednu krabici s broukama plísní,byli to převážně střevlíci.Tím savem jsem to zlikvidoval a broukům se nic nestalo.Asi půl kelímku od jogurtu vody,dotoho tak půl malýho frťana sava,brouka ponořit tak na 5-10 minut a potom očistit špendlíkem nebo štětečkem.Co to udělá s broukama s tomentem nemohu zaručit.
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Plíseň

Příspěvek od MilanP »

Savo brouky s chlupama a tomentem depiluje.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Plíseň

Příspěvek od Yohaness »

Štěpán píše:Jednou jsem do roztoku sava položil tátova asi 60 let starého plyšového medvídka, který ve vlhkém pokoji chytil plíseň. Výsledek by medvídek bez tomentu, tedy téměř úplně bez chlupů a s rezavými "mapami" po tělíčku. Tátu skoro trefil šlak!! Takové věci s brouky nedělejte!!
Jednou jsem dal do Sava taky medvídka. Byl to medvídek Pú. V Savu se z něho stal medvídek Půl. :)
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Plíseň

Příspěvek od míra »

místo sava doporučuji kyselinu chlorovodíkovou, 25 ká čtvrt litru, pozor nečuchat vydatné páry chloru, nebo skončíte jako u verdunu, ale výsledek- likvidace plísně zaručen. i toho ostatního
Uživatelský avatar
Radim N.
Příspěvky: 66
Registrován: 30 dub 2010, 18:03
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Plíseň

Příspěvek od Radim N. »

Ahoj. Kolega ma problem. Pred nedavnem zjistil, ze ma velkou cast sbirky napadenou plisni. Po zjisteni situace, tyto brouky postrikal savem proti plisni. Muze na jejich ocisteni pouzit lekarsky benzin. Jeden znamy nam tvrdil, ze po pouziti benzinu brouci skrehnou a jsou nachylni k lamavosti. Co byste doporucili? Dekuji moc
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Plíseň

Příspěvek od JAKUB »

když už se něco podobnýho přihodilo, ale zaplať bůh jednotlivě (třeba jsem brouky zapoměl na chalupě) tak jednotlivě jsem je čistil čpavkovou vodou - a pokud je to vláknitá plíseň tak po čpavku ještě pinzetou pod binoklem..... pakárna pakárna pakárna...... a drobotě ještě větší, navíc při tahání odolnějších vláken reálně hrozí olámání.... no od tý doby na to fakt dávám pozor
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Radim N.
Příspěvky: 66
Registrován: 30 dub 2010, 18:03
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Plíseň

Příspěvek od Radim N. »

Diky
Renda

Re: Plíseň

Příspěvek od Renda »

Ahoj. Řeším to taky. Benzín se nakonec ukázal nic moc - a při větším zasažení hlavně jako pěkná pakárna. Zkusil jsem Sanytol (v rozprašovači - mají ho všude) a nastříkal to normálka do krabice a nechal vysušit- a vypadá to dobře - ani v krabici to nezanechalo žádnou stopu
_vyr_6898_vyr_6898_vyr_689855070.jpg
_vyr_6898_vyr_6898_vyr_689855070.jpg (16.7 KiB) Zobrazeno 29329 x
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Plíseň

Příspěvek od míra »

větší část sbírky motýlů mám v místnosti na chalupě, sice nejsušší ze všech, nicméně v nevětraných, netopených místnostech se vlhko přez zimu drží. Používal jsem klasický odvlhčovač, ale pořád jsem měl problémy s vyhazováním pojistek či spouštěním alarmu. Odvlhčovač jsem vyhodil a dávám tam pouze chemické tablety, přes sezonu to napotí asi litr vody. Čas od času se prostě plíseň objeví, zejména na malých věcech, třeba mikrolepidopterách, nebo u brouků ji to baví zejména u apionu. Nevím proč. Pokud plíseň na jaře zjistím ( po sezoně mám 100% sbírky suché a bez plísní) tak aplikuji kůru, kdy při slučném dni krabici vystavím na plné slunce na pár hodin a na noc nakapu do skleněné napichovací baničky trochu kyseliny octové.
Octovka je dobrá věc, ale na stabilní používání není- sežere špendlíky. Touto kombinací stačí den dva a plísen mizí.
tomak

Re: Plíseň

Příspěvek od tomak »

Kdysi v Malajsii jsem na radu lidí z university v KL brouky rozvlhčoval v lázni 10% kyseliny borité. Rozvlhčení, preparace bez problémů. Brouci (hlavně zlatohlávci a roháči, ale i tesaříci, mandelinky, krasci ...) do dneška drží barvu a nikdy se jich plíseň ani nedotkla, stejně jako suchých štírů. A vím, že motýláři po usmrcení nastřikovali prdelky motýlů horkým nasyceným roztokem kyseliny borité v odvodněném alkoholu nebo u saturnidů vycpávali prdelku smotkem vaty namočeným do kb, totéž se délalo s kudlankama a strašilkama.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Plíseň

Příspěvek od míra »

Tomak::A vím, že motýláři po usmrcení nastřikovali prdelky motýlů horkým nasyceným roztokem kyseliny borité v odvodněném alkoholu...
Přesně takto mám jištěnou část sbírky motýlů po otci. Když jsem jej pozoroval, ani mi to nepřipadalo jako piplačka ve srovnání s rovnáním křídel . Také jsem jeden čas zkoušel, ale asi něco jiného je prepčit čerstvé sběry a něco jiného starý suchý materiál ( v mám případě takřka 100%..) protože tam jde pouze o rozvolnění křídel a u těl je lepší pokud zůstane suché, jinak snadno odpadne zadeček.
mizuki
Příspěvky: 2
Registrován: 26 úno 2012, 13:55

Re: Plíseň

Příspěvek od mizuki »

Děkuji za rady, nakonec jsem přelila Sanytol do jemného rozprašovače, přestříkla krabice, nechala chvíli na slunci a podle stupně napadení postup zopakovala. Preventivně jsem ošetřila i na první pohled "zdravé" krabice. Aplikovala jsem na brouky, motýly, vážky a cikády a žádné poškození nepozoruji; plíseň, zdá se, zmizela. Naneštěstí se plíseň neukázala jako jediný problém - druhé dodávce jsem dostala tématické puzzle, jehož cílem bylo poskládat bělásky do původního stavu.=D
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“