Označování nestandardně sebraných jedinců

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Modrak »

Dobrý den všem
Rád bych se zeptal zkušenějších kolegů, jestli a případně jakým způsobem označujete ve svých sbírkách jedince nalezené za ne úplně běžných podmínek nebo zjevně nepocházející z dané lokality, podobně, jako je tomu u vypěstovaných jedinců. Konkrétně mě zajímají případy jako uhynulý jedinec, jedinec získaný z náplavu, jedinec líhnoucí se z mrvy, štěpky, palivového dřeva, potravin …, tedy materiálu, jenž již zjevně není na místě původní snůšky. Dále mě zajímá, zda pro podobné případy existuje jednotné latinské názvosloví podobně jako pro pěstované jedince ex ovo, ex larva nebo ex pupa. V literatuře jsem na podobné téma prozatím nenarazil.
Děkuju, Franta „Modrák“ Moravec
Chronický broučkařský elév.
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Libor Dvořák »

Já osobně na lokalitní štítek vždy píšu biotop a když je něco "jinak", tak také. Příklad z poslední doby: ve sklepech a štolách sbírám různé brebery, mimo jiné pro kolegu stonožky. Jedna lezla asi 2,5 m vysoko na stěně. To mi přišlo tak zajímavé, že jsem mu to na lokalitní lístek napsal. Třeba se to jednou bude hodit...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Xixuthrus

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Xixuthrus »

..
Naposledy upravil(a) Xixuthrus dne 23 pro 2013, 23:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Modrak »

Jo, jak říkám výše, nejakou literaturu mám přečtenou. Nicméně, šlo mi o to, zda existuje nějaké jednotné, ideálně latinské názvosloví.
Chronický broučkařský elév.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Cassida »

Modrak píše:Jo, jak říkám výše, nejakou literaturu mám přečtenou. Nicméně, šlo mi o to, zda existuje nějaké jednotné, ideálně latinské názvosloví.
"Ideální" a jednotné názvosloví neexistuje. A lepší, než vše překládat do latiny je uvést údaje v angličtině a dát to pod klasický lokalitní štítek. Stačí, když to bude mít hlavu a patu (tj. bude to jasné a předejde to dvojímu výkladu).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od míra »

V tropech jsou dobré lovy z nahodilých záplav. Ve Vietnamu a Thajsku jsem zažil v oblasti, kde jsem 5 dnů nenarazil na broučka takový nářez při nárazovém dešti a zdvihnutí potoka o 1metr, že jsem dva dny přebíral a sušil materiál.
Vše jsem označil místem odchytu, i když déšt mohl spláchnout pohoří o 20km daleko. Naprosto stejně popisuji v podobných případech. Myslím že postačí, že daná věc žije v té oblasti, přinejhorším v dané zemi. V situaci, kdy se do Evropy lifrují sběry z Bornea, tříděné na Bali a označené v Honkogu lokalitou čína je to myslím dosti přesné označení.
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Fčelda »

já bych rovnou na všechno dával Orbis env. a je to... :)
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od albert001 »

Případně třeba Solar system, cca. 1 AU from Sun
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Haci »

Si z toho děláte srandu, ale při bádání v muzeích jsem už narazil na nejrůznější pikantnosti. U starších pánů bylo zcela bežné exempláře lokalitzovat jako 'Europeam' a 'extra Europeam' pro zbytek světa. Za obzvlášť povednou lokalitu považuji několik exemplářů v Kunraticích s lokalitou "u mě doma", leč bez jména sběratele... Častou praxí také bývalo, že sběratelé pod brouka dali štítek se svým jménem a bydlištěm namísto lokalitního, tak jsou ostatně lokalizovány stovky balkánských brouků z Fleischerovi sbírky. Co se týče zavlečených exemplářů, tak tam jsou různí lidé také vynalézaví. Co je spíš sranda, jsou okolnosti. Několik štítonošů jsem viděl s lokalitou na moři mezi Afrikou a Kanárskými ostrovy na trsu banánů. Zrovna včera jsem narazil na kus: přivezeno s dodávkou masa z Argentiny. V neposlední řadě loni jsem obdržel telefonát z nějaké hygienické stanice, jestli náhodou štítonoši nejsou karanténimi škůdci, jelikož někdo našel tři kusy v banánech nekdě u nás na trhu...
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Xixuthrus

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Xixuthrus »

..
Naposledy upravil(a) Xixuthrus dne 23 pro 2013, 23:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od míra z. »

Párkrát jsem se také setkal se starou sbírkou, kde byly kusy označeny čísly. K nim pak náležel notes, kde se pod těmito čísly dala dohledat lokalita. Průšvih ale byl, když se notes ke sbírce nedochoval, zvláště pokud tam byly dnes vzácné či dokonce vymizelé druhy.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Haci »

míra z. píše:Párkrát jsem se také setkal se starou sbírkou, kde byly kusy označeny čísly. K nim pak náležel notes, kde se pod těmito čísly dala dohledat lokalita. Průšvih ale byl, když se notes ke sbírce nedochoval, zvláště pokud tam byly dnes vzácné či dokonce vymizelé druhy.
A takovýchto případů je většina :cry. Na druhou stranu, pokud je to historická sbírka a notes se najde, tak je to pěkné počteníčko.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Radim N.
Příspěvky: 66
Registrován: 30 dub 2010, 18:03
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Radim N. »

Zdravím. Možná se to tu už někde řešilo, ale nenašel jsem. O víkendu jsem neplanovaně z kukelnich komůrek v dubovych větvích vysekal několik imaturnich, ještě hnědých imág tesaříka Pyrrhidium sanguineum. Co psát v těchto případech na lokalitní štítek? A co tam napsat, když na jaře ze dřeva vysekám druh, který se líhne už na podzim např. Semanotus russicus? Díky moc
Uživatelský avatar
Radim N.
Příspěvky: 66
Registrován: 30 dub 2010, 18:03
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Radim N. »

Nikdo nereaguje :wasntme ...prostě-ex larva?
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od pája »

Radime, pokud najdes imago, ex larva nepis, napriklad u Semanotuse by to bylo krajne zavadejici. Napis presne datum, kdyz vis, tak i zivnou rostlinu a jako poznamku ex lignum - nebo treba anglicky adult from pupal cell
Uživatelský avatar
Radim N.
Příspěvky: 66
Registrován: 30 dub 2010, 18:03
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Radim N. »

Díky Pájo.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Cassida »

Ještě o něco lepší je napsat přímo druh dřeviny, ze které byl brouk získán. Např. Imago ex Quercus sp.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od míra z. »

pája píše: kdyz vis, tak i zivnou rostlinu

Cassida - jestli jsem to pochopil dobře, tak to Pája již napsal.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od ivo »

Vzdy pisu datum,a v jakem stadiu jsem ho nasel. :!:
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Označování nestandardně sebraných jedinců

Příspěvek od Cassida »

míra z. píše:Cassida - jestli jsem to pochopil dobře, tak to Pája již napsal.
Nojo, nějak jsem to přelítnul rychle a nepozorně,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“