Naše sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Libor Dvořák »

marion píše: 25 zář 2017, 12:00 Napiš něco víc k dvořáčí výkalnici.
Lokalita: okolí zaniklé obce Lazy ve světlině smrkového lesa blízko vrcholu kopce Lesný ve Slavkovském lese
Metoda: pivní past Dvořákova typu, tedy žádné přidělané otvory, jen PETka s pivem, kam hmyz padá výhradně svrchu
Datum: 12.-30.7.2014
Typový materiál: holotyp samec, allotyp samice, paratypy dvě samice, vše ve sbírce Dr. Šifnera, další paratypy párek, ve sbírce mého muzea
Determinace: habituelněs tejný jako všechny druhy rodu Coniosternum, odliší se obě pohlaví dle tvaru sternitů počínaje třetím a samci také dle kopuláků
Stačí takto, Marione?
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Naše sbírky

Příspěvek od marion »

Děkuji až moc podrobně, spíše mně zajímalo jak takové mouchy žijí a kde je chytáš. Pokud se nemýlím, já je znám jen opravdu z těch výkalů, kam nalétávají jako první hmyz. Občas nějakou seberu, ale bohužel, co není "vzor brouk" to v pilinách dopadne špatně a není to k preparaci.
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Libor Dvořák »

Na výkalech jsou hlavně zýstupci rodu Scathophaga, to jsou ty chlupaté žluté nebo zelenavé druhy. Larvy všech druhů jsou saprofágní, fytosaprofágní, apod. Nachytat jdou na vlhkých místech smykem a velmi ochotně jdou (s ohledem na jejich biologii) právě do pivních pastí.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od DejF »

Sice teď skoro stále čumím na barevné Chrysodemy, ale udělal jsem si chvíli čas a porovnal svůj nejoblíbenější rod...
WP
IMG_0141.JPG
IMG_0143.JPG
IMG_0146.JPG
Amerika
IMG_0138.JPG
Asie
IMG_0139.JPG
Jak je vidět, dost druhů mi ještě chybí a místa je také dost... tak kdyby se na nějaké někomu doma zbytečně prášilo, tady jim špatně nebude :mrk
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

:yes pěkný základ :yes
dobře že občas někdo uveřejní své sbírky. Je to pro všechny kolem poučení i návod.
:yes
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Tak jsem se těšil kdo se ještě chytne s měďáky.Ticho po pěšině. :( .
I já asi jako každý začátečník obdivoval ty bachraté, leč velice rychlé krasce. U nás na Boleslavsku a zejména směrem na Doksy to byl ráj. Již brzo na jaře jsem vzal kolo, vyšlápl táhlý kopec v Debři nad Jizerou a další les už byl rájem pro dazule a později i měďáky.
Později samozřejmě sběratelské nadšení nad měďákem vyprchalo, ale i tak jsem si něco málo spíchl. Mám jen dvě krabičky a navíc i s dalšími podrody, respektive dnes už samostatnými rody s dalšími podrody..
No když už píšu, tak to jdu také ofotit, at je na co koukat.. :)
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Adam »

K těm měďákům.
Dvacet let běhám po lesích mezi Nymburkem a Brandýsem nad Labem a ještě jsem tu měďáka neviděl. Sbíral je tu někdo?
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

V Nymburce nevím, ale sbíral jsem je občas na Loučeni a Všejanech. Ale daleko vzácněji, než v lesích kolem České Lípy-Doks-MB..
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od DejF »

míra píše: 05 kvě 2018, 06:09 Tak jsem se těšil kdo se ještě chytne s měďáky...
No když už píšu, tak to jdu také ofotit, at je na co koukat.. :)
Už se těším...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

DejF píše: 06 kvě 2018, 07:26
míra píše: 05 kvě 2018, 06:09 Tak jsem se těšil kdo se ještě chytne s měďáky...
No když už píšu, tak to jdu také ofotit, at je na co koukat.. :)
Už se těším...
I když to sem nepatří, není to sice rod Chalcophora- fotka Chalcophorella quadrioculata z rodu Chalcophorella Kerremans, 1903
chalc.jpg
a moje slíbená hubená sestava mědáků:



chalcophora.jpg
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Proteinus - Eusphalerum
Staphylinidae 11.JPG
Staphylinidae 12.JPG
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Dlouho tady nic nebylo.
Tak něco vlepím.
Máte také pocit, že některé rody jsou prima a některé tak na infarkt?
Nejednoduší je rod, kde je jen jeden druh. :D Nebo naopak rod, kde je darmo mluvit. Třeba Carabus.
Ideální jsou rody, které mají druhů tak akorát do krabice.
No ale i v tom případě jsou rody příjemné, ucelené, moc se neměnící.
Jedním z takových je třeba u tesaříků rod Brachyta Fairmaire in Jacquelin du Val, 1864 tribu Rhagiini Kirby, 1837.
Tam mám vždy pocit spokojenosti,jen občas něco málo doplním. Třeba barevné variety u variabilisky, nebo interogations, kde kdysi Pavlishikov jich sumarizoval na 150.( v krabici celý vnitřní sloupec a ještě kus)

Na druhou stranu ze stejného tribu je i rod Pidonia Mulsant, 1863 kde pocítím známé "marnost, marnost, všechno je marnost", z neustále se měnících podrodů a sporu autorů a popisování nových druhů z číny a japonska.
Tam už pak i ta ucelené krabice vypadá spíše děsivě.

Brachyta:
brachyta.jpg
Pidonia:
pidonia.jpg
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

míro nějak jsem přehlédl poslední tebou vložená fota , paráda takto si představuji uložený vědecký material s kterým se stále pracuje :yes

přikládám foto na oživení tématu
Melolonthinae 7a.JPG
RUTELINAE 7.JPG
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

No jo Chrysiny. Rutelini mě nikdy příliš neupoutaly. Ale pokud někdo vidí letět jeden z těch zlatých druhů a pak i při pozorování, při preparaci. To je zázrak, jak ten brouček vytvořil naprosto shodnou barvu se zlatem. Měl jsem jednoho preparovaného v malé vitrince a jeden z návštěvníků mi za něj nabídl ekvivalent ve zlatu. Což samozřejmě asi je cena vyší, než za jakou se dá koupit, ale vzhledem k suchosti a malé váze, by to zas nebyl takový obchod.
:D
Pěkné Honzo.
Jo, ještě jsem si vzpoměl, před časem jsem se při Tvém dotazu zmínil o A. bangi- aberace s černým štítem. A náhodou jsem otevřel krabici a rodem Aromia a ejhle, černou aberaci nemám. Přitom se ještě pamatuju, že jsem jich pár chytil a měnil. Ale ,, no prostě nemám :D
To říkám jen pro zajímavost, jak jde čas i ta naše sbírka se mění, roste, či zužuje a někdy jsme sami překvapeni, co tam zjistíme, nebo naopak- co jsme "bohužel" poměnili. A v případě dnešního růstu nových druhů či spp. někdy lituji, že jsem se zbavil serií z nějaké lokality a najednou pročítám separát a najednou ..

No pro ilustraci- z mé sbírky- rod Aromia..vlevo jen aberace pižmového, pak spp. a další ..
aromia.jpg
Láďa
Příspěvky: 187
Registrován: 04 bře 2013, 15:19

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Láďa »

Zvážil jsem suchého chrousta, váží 0,22g, současná cena zlata cca 890Kč/g. A tak mi vyšla cena necelých 200Kč. Tedy kšeft nic moc, Láďa
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

V pátek jsem dostal balíček a v něm dva kousky Plusiotis argenteola právě jdu preparovat, bouhžel nemám na čem zvážit ale cena podle eBay

https://www.ebay.com/itm/Chrysina-argen ... :rk:5:pf:0

:)
DSC_0001.JPG
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

výše dvě krabice Eusphalerum, nyní komplet Omalinae :sweat

Omalinae

tribus: Eusphalerini Hatch, 1957
tribus: Omaliini MacLeay, 1825
tribus: Anthophagini Thomson, 1859
tribus: Coryphiini Jakobson, 1908

Staphylinidae 11.JPG
Staphylinidae 12.JPG
Staphylinidae 13.JPG
Staphylinidae 14.JPG
Staphylinidae 15.JPG
Staphylinidae 16.JPG
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 907
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Václav Týr »

Zdravím,
Honzo krása ...... :yes
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od drabcik »

Krásná práce Honzo :yes :P Na tomto místě bych také Honzovi rád poděkoval za ukázku z jeho sbírek u něj a také rady a pomoc, kterou mi poskytl.
Martin Bogapov
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Děkuji oběma :blush
Martine stav se kdykoliv , tvoje návštěva je vždy vítaná.
Podařilo se mi na Sardinii ulovit několik kusů Rhizotrogini (Firminus fossulatus (Mulsant & Rey, 1859),Geotrogus genei (Blanchard, 1851)....
tak jsem to trochu porovnal s tím co jsem měl , moc toho není ale aspoň v tom mám pořádek.
Melolonthinae 7a.JPG
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“