Naše sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

matej píše:Ještě poznamenám, že sbírka má jen takovou hodnotu, jak ji my, vlastníci přikládáme. Po naší msrti mude mít zase jen takovou hodnotu, jakou jí ohodnotí nový majitel. Věda s tím nemá co dělat.
Ty se zde bavíš o hodnotě, jakou sbírce přikládá její vlastník, já se bavím o hodnotě, jakou jí příkládá věda. Já o koze a Ty o voze. Vědecká hodnota není vyjádřitelná žádnými čísly, snad jen citovaností prací, v nichž byly uveřejněny lokalizační údaje exemplářů patřících do této sbírky.
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Naše sbírky

Příspěvek od hong »

Honza píše:Všechno se dá vyjádřit penězi :mrk

http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex ... korun.html
naštěstí nemáš pravdu, Honzo... :)
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Martináček »

Teď je aktuální třeba : život v bezpečné zemi (3 933 403 Kč). :bandit
"Nebo třeba pobyt na krásné neporušené lokalitě plné rostlin a zajímavého hmyzu" Je to vyčíslitelné? :cool
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Naše sbírky

Příspěvek od matej »

aphodius píše:
matej píše:Ještě poznamenám, že sbírka má jen takovou hodnotu, jak ji my, vlastníci přikládáme. Po naší msrti mude mít zase jen takovou hodnotu, jakou jí ohodnotí nový majitel. Věda s tím nemá co dělat.
Ty se zde bavíš o hodnotě, jakou sbírce přikládá její vlastník, já se bavím o hodnotě, jakou jí příkládá věda. Já o koze a Ty o voze. Vědecká hodnota není vyjádřitelná žádnými čísly, snad jen citovaností prací, v nichž byly uveřejněny lokalizační údaje exemplářů patřících do této sbírky.
ale Afouši, já si na kozy vozy nehraju. Dej mi jméno nějakého vědce, který tedy mluví za vědu a který vědecky ocení tvou sbírku eremigerů :D . Já Ti na druhou stranu mohu dát jména nejmně 100 osob tady na foru, vědců ,entomologů, kteří důprazně a naprosto přesvědčivě pozitivně ohodnotí právě tu svou sbírku. Dají ruku do ohně za její nesmírnou vědeckou hodnotu označí její význam za nadčasový.
Nebudu opakovat svá slova, ale sbírka má skutečně jen hodnotu pro toho, kdo jí tvoří vytvořil, utřídil, pracoval s ní,přemýšlí o ní. Majitel, uživatel. Je jedno jestli asistent profesora muzea v Londýně, nebo laický český elaterolog bez habilitace. A abychom si nepletli dojmy s pojmy, píšu o sbírce, jako množině sbírkových předmětů. Pokud chceš hovořit o významu jednoho sbírkového předmětu, pak je to ovšem něco mírně jiného a význam, hodnotu mohou mít i data, která se na tento sbírkový kus vztahují a práce s nimi. Téma ovšem je Naše sbírky.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

Nevím, ale možná přesně nechápu, o čem mluvíš. Hodnota sbírky je mj. dána i tím, jak její tvůrce přistupuje k lokalizačním a dalším doplňkovým údajům u jednotlivých dokladových kusů. Pokud bys měl sbírku, kde by všechny lokalizace vypadaly např. "MORAVIA, 1997", pak by její dokladová hodnota pro vědu byla nižší, než kdyby na lokalizačních etiketách byla podrobnější lokalizace, popř. i nálezové okolnosti apod.

Proč má např. moje sbírka Bolbelasmů podle mého názoru vysokou hodnotu, je dáno právě přístupem k etiketaci - pod každým kusem je několik cedulek s různými údaji - viz příklad:
Přílohy
Ukázka etiketace - B. unicornis
Ukázka etiketace - B. unicornis
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Naše sbírky

Příspěvek od matej »

Děkuji Aphodie za souhlas s mými názory. Mě se také líbí ta steříděná krabice s armigery.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renno »

Honza píše::chuckle :blush
DSC_0006.JPG
docela mi dalo se orientovat jak to vlastně v té místnosti je :D ....jinak fakt dobrý :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Renno píše:
Honza píše::chuckle :blush
DSC_0006.JPG
docela mi dalo se orientovat jak to vlastně v té místnosti je :D ....jinak fakt dobrý :yes
už makám na druhé místnosti :D
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Naše sbírky

Příspěvek od matej »

Honza - Je to fakt pěkný. Ale pozor na realitu. Nedávno jsem byl u jednoho pražského kolegy a když mne provedl i regály ve sklepě, mezi námi pobíhaly vřískající děti, kočky, pes, a jakási furie toho chudáka furt mlátila vařečkou že místo mlíka koupil dvanáctku, má to i stiné stránky.
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

matej píše:Honza - Je to fakt pěkný. Ale pozor na realitu. Nedávno jsem byl u jednoho pražského kolegy a když mne provedl i regály ve sklepě, mezi námi pobíhaly vřískající děti, kočky, pes, a jakási furie toho chudáka furt mlátila vařečkou že místo mlíka koupil dvanáctku, má to i stiné stránky.
Toto u mě nepřipadá v úvahu, děti z domu a v bytě 5 + 1 jenom já brouci a manželka :)
Naposledy upravil(a) anonymus dne 14 led 2016, 12:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od DejF »

matej píše:Honza - Je to fakt pěkný. Ale pozor na realitu. Nedávno jsem byl u jednoho pražského kolegy a když mne provedl i regály ve sklepě, mezi námi pobíhaly vřískající děti, kočky, pes, a jakási furie toho chudáka furt mlátila vařečkou že místo mlíka koupil dvanáctku, má to i stiné stránky.
To se může stát... proto nemám regály ve sklepě...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
míra
Příspěvky: 2038
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Furt prostornější mít tam regály, než rogalo :D
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Melolontha
Melolonthinae 2.JPG
Anoxia
Melolonthinae 4.JPG
Uživatelský avatar
arafat
Příspěvky: 138
Registrován: 04 bře 2013, 16:25

Re: Naše sbírky

Příspěvek od arafat »

ahoj jak se liší Melolontha melolontha a melolontha farinosa?
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

na odpověď jsou tady povolanější, už jsem to v krabici předělal podle pal. cat. takto:

Melolontha pectoralis Megerle von Mühlfeld, 1812
syn. farinosa Kraatz, 1866

a tady také jako synonimum

http://www.biolib.cz/cz/taxon/id8101/
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

pár obrázků na oživení tématu :)
Carabidae 16.JPG
Carabidae 3.JPG
Carabidae 9.JPG
Lucanidae 25.JPG
marion
Příspěvky: 4692
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Naše sbírky

Příspěvek od marion »

Moc hezké, jako vždy :yes
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renno »

moooc pěkný krabice....nejvíc mě ale zaujala, kromě roháčů, ta krajníková....někerý druhy ještě nemám takže je vidím takto prvně...díky za to :yes
nevím podle koho to máš rozhozené ...esli podle Bruschiho tak třeba druh peregrinator patří do podrodu Camedula, další název podrodu je Carabophanus a né Carabophanas, a druh valentinae je synonymum pro elegans elegans a spousty dalších.....ale to asi víš a je jasný, že se to stále mění a není v lidských možnostech to pružně měnit :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Renno píše:...esli podle Bruschiho tak třeba druh
ne není to podle něho, je to podle nějakého staršího ruského seznamu (zatím jsem to tak nechal) , jak píšeš dnes vše jinak, hodlam to přerovnat a rozpíchnout tři muzejky na čtyři.
druh marginalis Casey, 1897 také patří jinam Calosoma (Carabosoma) marginalis Casey, 1897 neměl jsem místo :) vše napravím v novém systému
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“