Naše sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renno »

já si to myslel:o)))
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

přihodím ještě něco líbivého pro oko
Scarabaeidae 55.JPG
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Libor Dvořák »

Skromný základ mé sbírky střechatek
Megaloptera.JPG
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Libore, O víkendu Ti tam něco dopíchnu :D A sršnáci jsou v balíčkách připíchnutý na dno malé muzejky.
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Libor Dvořák »

Těším se, Míro!
Jen pro srandu. Prostřední sloupec, druhé zvíře zhora: bude popsáno letos, mám tam paratypový štítek. Levý sloupec až dole a pravý sloupec čtvrtý zdola = dva zcela nové druhy pro vědu...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renno »

Hmm..moc pěkný..fakt jo :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Koukám nepříliš navštěvovaná rubrika.
Tak já sem dám krabici jak nemá vypadat žádná sbírková krabice. :D Žádná krabice nemá být finální. A finální znamená bezmocně plná.
Vidíte krabici našich geotrupidů včetně různých forem a aberací doplněnou jen párem jiných druhů mimo čr.
Jo kdybych to chtěl rozjet na evropu, to by pak padla jedna krabice na rod Jekelius Lopez-Colon, 1989 :D další na rod
Thorectes Mulsant, 1842 :rofl a tak dál a tak dál.
Tak si ponechávám jen tuto krabici pro krásnou čeleď geotrupidae ve svém úzkém pojetí.
geotrupes.jpg
Jen pro zajímavost, kdo jezdíte hodně na Sardinii, sbíráte tam druh Geotrupes douei Gory, 1841 ? To je moc pěkný chrobák..
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

dnes je to Stereopyge douei GORY, 1841 a na Sardinii jenom starý nepotvrzený údaj , jinak je na Sicilii..........Tunis..

na Sardinii několik druhů Geotrupinae, poměrně hojný Chelotrupes hiostius,matutinalis, Baraudia geminata,Geotrupes spiniger,Jekelius intermedius.......Jekelius sardous patří k těm vzácnějším tak jako Sericotrupes niger
Scarabaeidae 8a.JPG
cleridd
Příspěvky: 52
Registrován: 26 čer 2015, 20:09

Re: Naše sbírky

Příspěvek od cleridd »

Ad mirra..nnerozlustil jsem..vlevo nahore mutator??pokud ano kde jsi je chytal?pekne barvy..zkousel jsem v madarsku bez uspechu...
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Horní levá řada různé formy G.mutator z různých lokalit čech. V Maďarsku jsem chytal jednou 1999 u Erkeny.
Apropo, když jsou tady zmínky o návratu druhů do české přírody( pakoně...) nebylo by od věci nabral v Madarsku pikslu mutatoru a dát ji na Milovice.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vindobon »

V české přírodě se někde pasou pakoně? :shock:
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Viz rubrika viewtopic.php?f=187&t=9499&start=20#p95555,, některé media uváděla správně divocí koně, ovšem některá uváděla pakoně :D :D Proto z toho mám dodnes srandu a uvádím tedy pazubry :D
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

neznám novější údaj pro území bývalého Československa u druhu Geotrupes mutator než Gemerské Dechtáre (7786), 16.10.1997, 29.10.2000
ve sbírce mám starší kusy z lokalit Čejč (1942),Gbely (1935),Senica (1935) jinak další kusy z Maďarska (Örkeny) poměrně hojný
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Také neznám. Mám kus z Vraného- Balthasar 1930, Benátky n.j. - Podaný 1960, Hluboš 1954 a Buková 1955 (Příbram) Kvasnička.
Sám jsem sbíral pouze Maďárom 1999.
Naposledy upravil(a) míra dne 22 lis 2016, 20:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

Nejnovější nález G. mutator z ČR je:
Benátky nad Jizerou [env.] [(5754-55)], VII.1969, 1 ex., Č. Podaný lgt., coll. Muzeum Benátky nad Jizerou (Rejsek 1998).

Ze SR je nejnovější publikovaný nález:
Gemerské Dechtáre (7786), cca 220 m n.m., 13.X.2008, 2 ex., společně s více ex. G. spiniger, Rudolf Gabzdil lgt. et coll. (Juřena et al. 2008).
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Naše sbírky

Příspěvek od papa »

Gabzdil ajajaj
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

papa píše:Gabzdil ajajaj
Pokud Ti ten nález připadá nevěrohodný, pak věz, že jsem jej tam sbíral před Rudou i já (jako druhý po Aleši Sedláčkovi, který jej tam objevil).
Všechny předchozí recentní nálezy z Gemerských Dechtárů jsou tyto:

16.X.1997, 1 ex., Bos, společně s více ex. G. spiniger, Aleš Sedláček lgt. et coll. (Juřena et al. 2000)
29.X.2000, 1 ex., Bos, společně s více ex. G. spiniger, Daniel Juřena lgt. et coll. (Juřena et al. 2000)
14.X.2001, 1 ex., Bos, společně s více ex. G. spiniger, Radovan Schles lgt. et coll. (Juřena et al. 2008)

Další recentní nález ze SR je ze Slovenského krasu:

Silica env. (7489), 1.X.2001, 3 ex., Bos, společně s více ex. G. stercorarius, Richard Sehnal lgt., 2 ex. in coll. R. Sehnal, 1 ex. in coll. Tomáš Staněk (Juřena et al. 2008).

REFERENCE:
JUŘENA D., BEZDĚK A. & TÝR V. 2000: Zajímavé nálezy listorohých brouků (Coleoptera: Scarabaeoidea) na území Čech, Moravy a Slovenska. (Interesting faunistic records of Scarabaeoidea (Coleoptera) from Bohemia, Moravia and Slovakia). Klapalekiana, 36: 233-257 (in Czech, English abstr. and summary).
JUŘENA D., TÝR V. & BEZDĚK A. 2008: Příspěvek k faunistickému výzkumu listorohých brouků (Coleoptera: Scarabaeoidea) na území České republiky a Slovenska. (Contribution to the faunistic research on Scarabaeoidea (Coleoptera) in the Czech Republic and Slovakia). Klapalekiana, 44 (Suppl.): 17-176 (in Czech, English abstr. and summary).
REJSEK J. 1998: Listorozí brouci (Coleoptera, Scarabaeoidea) bývalého vojenského výcvikového prostoru Milovice-Mladá. (Scarabaeoidea (Coleoptera) from the former military ranges at Milovice-Mladá). Vlastivěd. Zprav. Polabí (Poděbrady), 32: 203-220 (in Czech, English abstr.).
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Naše sbírky

Příspěvek od papa »

Máš neskutečné informace a ještě musíš psát všemi deseti :-)
To neumím :-(
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

papa píše:Máš neskutečné informace a ještě musíš psát všemi deseti :-)
To neumím :-(
Píšu jen dvěma, tu a tam čtyřma - psaní deseti by se mi taky hodilo... :doh
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Libor Dvořák »

Skromný základ sbírky švábů v mém muzeu:
svabi.JPG
I díky fóristům je to zajímavé!
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“