Typusy ve sbírkách

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
anonymus

Typusy ve sbírkách

Příspěvek od anonymus »

Malá ukázka kde mi to taky nějak nesouhlasí. :S

Expedice1907-1908 ,datum na etiketě 3.1910

KOLBE, H. 1914. Scarabaeiden. Wissenschaftliche Ergebnisse der Deutschen Zentral-Afrika-Expedition 1907-1908 5(3)3: 261-416.

Descrizione originale a pag. 303:
Aleš Bezděk
Příspěvky: 342
Registrován: 30 dub 2010, 07:37

Re: Svižník - Borneo

Příspěvek od Aleš Bezděk »

Tohle sice k diskuzi o svižníkovi už nepatří (možno smazat nebo přesunout jinam ...), ale alespoň krátký komentář k Honzově kusu. Na determinačním štítku je skutečně Kolbeho rukopis, nicméně červený štítek Typus už k tomu nepatří. Kolbe sám své typy nijak barevně neoznačoval. Pokud popisoval na základě kusů z berlínského muzea (a to v tomto případě ano), tak brouci mají pod sebou pěti- nebo šesti-místné tištěné číslo, které koresponduje s rukopisným katalogem deponovaným v berlínském muzeu. Z něj se dá vyčíst, odkud se dotyčný brouk vzal (kdo ho o muzea daroval, prodal, vyměnil .... a kdy). Tím se dají ty neoznačené (nedostatečně označené, omylem označené ...) typy dobře identifikovat. Cedule Typus, která je umístěná pod Honzovým broukem pochází podle mně od Obenbergera, který tím označoval v pražském muzeu všechny staré (a tedy potenciálně cenné) brouky, aby byli přednostně schováváni do depozitářů v době druhé světové války a tím se pokud možno zabránilo jejich poškození nebo zničení. To je taky dneska v Praze bohužel velký problém, že tato označených "typů" je tam spousta a je třeba to postupně čistit. Čili tohle typ určitě nebude, ale spíš dodatečně determinovaný kus samotným Kolbem, proto taky nesedí to datum na lokalitním štítku.
anonymus

Re: Svižník - Borneo

Příspěvek od anonymus »

Díky Aleši za vysvětlení, asi to tak bude (kus pochází ze sbírky Rouse - koupil jsem ji)
anonymus

Re: Typusy ve sbírkách

Příspěvek od anonymus »

Ty typové etikety pocházejí z dílny Reitter, zhruba kolem roku 1900 a běžně se používali k označení typového materialu (tisknul TYPUS,COTYPUS,SYNTYPUS) byli také vytištěny všechny druhy obsažené v jeho Fauně germanice , ke každému dílu zvlášť taková knížečka s etiketami.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Typusy ve sbírkách

Příspěvek od Nebria »

:( to není dobrý, to se dá zneužít, vím že jsem škarohlíd, ale znám lidi :nech
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Typusy ve sbírkách

Příspěvek od aphodius »

Jenom technická pro moderátory: jakožto milovník správného skloňování trpím, vidím-li napsáno (a to přímo v nadpisu tohoto tématu!) "TYPUSY" - tohle ne, to opravdu nejde. Jednotné číslo je typus, množné typy. Po opravení (děkuji) možno mou hnidopišskou poznámku odstranit.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“