Dezinfekce sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Ivoš M. »

V létě jsem aplikoval Biolit ve spreji proti vosám (ve zdi na chalupě), ačkoliv jsem postřik několikrát opakoval, vosy si z něj očividně nic nedělaly (asi 5 mrtvých imag, hnízdo vesele fungovalo dál). Takže pro mě z toho vyplynulo poučení a) hnízdo bylo někde hluboko ve zdi, b) Biolit není příliš účinný.
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
kos
Příspěvky: 8
Registrován: 09 kvě 2016, 07:06

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od kos »

tež používám mirbánový olej, není nic lepšího
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Hali+ »

Když nemáš sbírku v bytě, tak je to asi v pohodě. Horší když jako většina z nás máme sbírku ve skříních v bytě, to tenhle karcinogenní jed používat nejde...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

Nejsem chemik, ale jen otázka. Pokud se podívám na věk českých entomologů, je to průměr kolem 90. Myslím že v dobách minulých byl mirbánový olej základem ošetření sbírky a čuchali ho především oni dlouhověcí entomologové.
Petrvystrcil

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Petrvystrcil »

Míro ten mirbánový olej no nevím,otevřeš 5 x krabici a pak budou otvírat tvoji rakev,myšleno ve srandě.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od karlos »

Pokud vím, tak skutečně zemřeli naprosto všichni entomologové co používali mirbánový olej.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od hong »

no tak jedna věc je, že látka je potenciální karcinogen, což nitrobenzen skutečně je. Druhý věc je, zda expozice tímto karcinogenem vede k jisté a rychlé smrti anebo ne. Patrně ne... Koneckonců zplodiny kouření jsou karcinogenní "jak sviňa" a je nemálo kuřáků, kteří se dožili vysokého věku.

Ale proč ten nitrobenzen čuchat, když nemusím - to měl asi Hali na mysli....;o)))
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

Já nejsem zastánce mirbánu. Dokud byl, používal jsem jen invet. Když není zkouším různé věci a moc s ničím spokojen nejsem...A převzal jsem i jednu sbírku silně napuštěnou mirbánem, že se to nedalo čuchat a její majitel v 92letech zemřel na infarkt při sexu s dvěma adeptkama entomologie a v krvi měl 3,5 promile. :D
Myslím, že v dnešní době je spousta věcí jasně vyhodnocena a na dalších 99% hodnocení sice není, ale umírá se na ně ještě častěji.
Mirbán používám ve sklepě k likvidaci fakticky napadených věcí. K tomu si beru na čenich filtr, chirurg.rukavice a následně ve sklepě pouštím větrák.
Doma mám snítky levandule ze zahrádky, v sezoně pěstuju marihuanu a přes zimu dohulím výspětky a svou sbírku mám zdravou. Ale jak říkám, velmi často likviduji nezvané návštěvníky v tom co dostanu. Pak se spoléhám na mirbán.
Biolit, současný invet,vietnamský naftalín se mi neosvědčily.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od hong »

kdysi - před třiceti lety - jsem si koupil krabici s asi 25 tubami invetu... to byl ještě ten pravý, účinný, nicméně z hlediska dnešních předpisů nepřijatelný.
Používám ho, když není zbytí. Zbytečně ho nečuchám, jako prevenci používám levanduli. Ethylacetát je proti sbírkovým škůdcům určitě účinný taky, otázka je, jak dlouho to bude trvat, než jej nějaký odborník označí taky jako "smrtelně nebezpečný". Pak nám zbude snad jen ten mražák....
Josef Chybík
Příspěvky: 27
Registrován: 05 kvě 2010, 20:44

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Josef Chybík »

Podobně jako míra jsem léta používal Invet. Potom nejprve s nedůvěrou a nechutí, nyní bez problémů, používám plastové sáčky se zipem. Zvykl jsem si na jejich otevírání a následné zavírání. I po cca třech letech je sbírka bez jakýchkoliv škůdců. Přitom dbám na to, aby čerstvé exempláře, které do takto difuzně uzavřených krabic vkládám, byly dobře vysušené. A jak jsem zjistil, nejsem s touto, bez chemie použitou ochranou zcela osamocen. Používá ji řada dalších kolegů.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od bozapetr »

Josef Chybík píše:Podobně jako míra jsem léta používal Invet. Potom nejprve s nedůvěrou a nechutí, nyní bez problémů, používám plastové sáčky se zipem. Zvykl jsem si na jejich otevírání a následné zavírání. I po cca třech letech je sbírka bez jakýchkoliv škůdců. Přitom dbám na to, aby čerstvé exempláře, které do takto difuzně uzavřených krabic vkládám, byly dobře vysušené. A jak jsem zjistil, nejsem s touto, bez chemie použitou ochranou zcela osamocen. Používá ji řada dalších kolegů.
a jak ochraňuješ ty brouky právě v době, kdy se ,,dobře vysušují " ?
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion »

Text v odkazu na slovenských stránkách působí zmateně
"na odpudzovanie škodcov"..."nahrádzajúci tablety Invetu"..... "majú insekticídne"..."prevencia proti vniknutiu"
2x hovoří o odpuzování a 2x o insekticidních vlastnostech-srovnání s Invetem, který je Insekticid.

Takže za měn to bude asi působit podbně jako kytice levandule ve skříni ?!?! nebo je jiná zkušenost
Uživatelský avatar
Anthicid
Příspěvky: 216
Registrován: 03 lis 2012, 12:23
Bydliště: Krnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Anthicid »

. . . používám "Paradichlorobenzen" zatím jsem nenašel nic lepšího, i když jak bylo již psáno výše, zdraví moc neprospívá :) . . . mám ještě staré zásoby, které jsem dostal od již zesnulého přítele Libora Mikulenky . . .
Norbert Gürtler
n.gurtler@seznam.cz
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cassida »

Josef Chybík píše:, používám plastové sáčky se zipem. Používá ji řada dalších kolegů.
Problém (a zatím tuším nevyřešený) je ten, že zip sáčky jsou jen na nejmenší entomol. krabice. Na ty cca 30 x 40 cm už nejsou (nemluvě o těch největších motýlářských).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Pepa »

A zkusil jste někdo sušenou nebo ještě lépe výtažek z Chrysanthemum cinerariifolium (kopretina starčkolistá). Z rostlin asi nejlepší přírodní insektcid či repelent proti hmyzu. Levandule proti ní má čtvrtinový účinek. Rostlina totiž obsahuje ve velkém množství pyrethriny.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od kutilka »

Cassida píše:
Josef Chybík píše:, používám plastové sáčky se zipem. Používá ji řada dalších kolegů.
Problém (a zatím tuším nevyřešený) je ten, že zip sáčky jsou jen na nejmenší entomol. krabice. Na ty cca 30 x 40 cm už nejsou (nemluvě o těch největších motýlářských).
https://www.top-obaly.cz/produkt/zip-sacky-classic :?:
35x45cm je asi málo...
https://www.sacky-tasky.cz/inpage/sacky ... 0wod2r0Fxg
ZIP sáčky.JPG
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od kutilka »

...anebo:
http://www.maxeuro.cz/uzaviratelne-zip- ... 82609.html :)
ZIP.JPG
Docela se divím, že je nenabízí naše entofirmy... :(
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
kos
Příspěvky: 8
Registrován: 09 kvě 2016, 07:06

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od kos »

zeptám se, jak se to označí? nálepkou na igelit?
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od kutilka »

Igelit je průhledný... :mrk
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“