Dezinfekce sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin N
Příspěvky: 81
Registrován: 30 dub 2010, 13:26

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Martin N »

Ještě k tomu nitrobenzenu (mirbanový olej) Má tumorigenní účinek a jako karcinogen je klasifikován ve skupině 2B. Akutně je toxický.

P.S. uvádím to proto, když už jsme nakousli i otázku toxicity jednotlivých látek na člověka, které používáme k dezinfekci sbírek.
Cleridae (gen. Trichodes)
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Renno »

můj názor....k dezinfekci jen levanduli nebo mražák ...žádná sbírka mi nestojí za to abychom si já, moje rodina či děti prznili úmyslně zdraví pokud to mám uložený doma.
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od albert001 »

slyšel jsem, že nějaký chlapi prodávali nitrobenzen s tím, že je to zcela nezávadný a skladovali to v místnosti, kde spali. Myslím, že se ani nedočkali propuštění z vězení.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Martin N
Příspěvky: 81
Registrován: 30 dub 2010, 13:26

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Martin N »

Renno píše:můj názor....k dezinfekci jen levanduli nebo mražák ...žádná sbírka mi nestojí za to abychom si já, moje rodina či děti prznili úmyslně zdraví pokud to mám uložený doma.
Samozřejmě
Cleridae (gen. Trichodes)
Uživatelský avatar
Martin N
Příspěvky: 81
Registrován: 30 dub 2010, 13:26

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Martin N »

albert001 píše:slyšel jsem, že nějaký chlapi prodávali nitrobenzen s tím, že je to zcela nezávadný a skladovali to v místnosti, kde spali. Myslím, že se ani nedočkali propuštění z vězení.
Ono je to ale všechno o množství (koncentraci). Jestli máš takto dezinfikovaných 10 krabic, kde máš po 1 ampulce, navíc to máš v samostatné skříni a větráš, tak to neškodí víc než když musíš čichat kouř po kuřákovi ve výtahu. A to jsem neuved příklad toho, když má někdo na sbírky samostatný kumbál, kam se často nechodí. Zde je riziko kontaminace svého okolí nulová.

Myslím ale, že co se týče poměru účinnosti a "bezpečnosti" k ostatním chemikáliím vede p-dichlorbenzen. Ten nám ale pomalu mizne z pultů obchodů také :drunk
Cleridae (gen. Trichodes)
safrol
Příspěvky: 9
Registrován: 29 dub 2010, 07:34
Bydliště: Loket
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od safrol »

Původní invet byl směsí paradichlorbenzenu a hexachlorcyklohexanu (lindanu)
Obojí je solidní svinstvo. Předposlední forma obsahovala již jen paradichlorbenzen a současná už neobsahuje nic učinného. Mimochodem jedna protisvrabová emulze obsahuje lindan(hexachlorcyklohexan) Jacutin emulze s obsahem 0,3 g gama-hexachlorcyklohexan ve 100 g emulze. Takže bych to s jeho kancerogenitou tak černě neviděl, teda pokud jde o kožní kontakt...
Uživatelský avatar
Martin N
Příspěvky: 81
Registrován: 30 dub 2010, 13:26

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Martin N »

safrol píše:Původní invet byl směsí paradichlorbenzenu a hexachlorcyklohexanu (lindanu)
Obojí je solidní svinstvo. Předposlední forma obsahovala již jen paradichlorbenzen a současná už neobsahuje nic učinného. Mimochodem jedna protisvrabová emulze obsahuje lindan(hexachlorcyklohexan) Jacutin emulze s obsahem 0,3 g gama-hexachlorcyklohexan ve 100 g emulze. Takže bych to s jeho kancerogenitou tak černě neviděl, teda pokud jde o kožní kontakt...
No je, ale jak jsem již uváděl, vše je o množství a dodržení jistých pravidel. Navíc dříve se používalo pro "blaho lidí" před škůdci mnoho látek, o kterých se záměrně "nevědělo", že jsou škodlivé (známé to DDT). A ejhle, dnes mají jejich potomkové oslabenou imunitu, nebo alergie... Nicméně, každý může zvážit, jaký způsob ochrany pro svoji sbírku použije. Já sám doporučuji tu nejméně škodlivou (levandule), avšak zde jak bylo několikrát zmíněno, jde pouze o prevenci. Na likvidaci je zapotřebí (bohužel) použít nějaký hubící prostředek, no a ty jsou samy o sobě svinstva. O invetu jsem četl studii, že je téměř neškodný (psal se rok 1984) :chuckle , no a když se podíváš na složení .... nemusím dál komentovat.
Cleridae (gen. Trichodes)
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Honza H. »

Sice už je to dlouho, co jsem měl chemii, ale tyhle chlorovaný (jodovaný, bromovaný..) uhlovodíky, potažmo cyklický, všeobecně nejsou nic zdravýho.. :cool
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od ivo »

Nellepsi je dat do kazde krabice pachnika(osmoderma eremita),a je po problemu. :D To by jich asi nekdo musel mit i 1000. :lol:
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion »

Kolega koupil v drogerii tablety do záchodu a chci to vyzkoušet místo Invetu. Jsou to takové velké tablety vzhledu Inevetu ůcca 5 cm prměr cca 2 cm tlouštka a obsahují p-dichlorbezen-více neuvádějí, váha 75 g, cena 12 Kč. J eto určené jako prostorový dezodorant. Vyrábí MARCA CZ s.r.o., skladový areál Hradešín, 282 01 Český Brod. Ještě drobnost- nepoužíval jsem Invet do sbírky, ale do smrtiček na exkurzi jako prevence hnití a plesnivění a měl jsem dobré zkušenosti.
anonymus

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od anonymus »

Ivo: tohle je levnější než 1000 páchníků :chuckle

stačí jednou lehce stříknout na víko krabice.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od kormik »

Již několik let používám levandulový olej. Sbírku mám ve skříních, kde kápnu do víčka od limonády na vatu pár kapek a mám klid. Do zásobek s velkou havětí dávám napuštěnou vatičku v celofánu a připíchnu ji do rohu krabice. Nechce se mi používat chemii v bytě, navíc tohle je asi i lepší a doma to po otevření skříní krásně voní. :)
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od J.P. »

A kde ten levandulový olej kupuješ? Jak se to přesně jmenuje, výrobce, cena? Taky bych si chtěl provonět sbírku. :)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od kormik »

Mají to v krámech s vonnými tyčinkami, meditační hudbou a podobnejma věcma. Výrobce netuším, ale musíš kupovat 100%. Pokud koupíš naředěnou náhražku za dvacku, tak je to na prd. Malá lahvička stojí kolem stovky. Ale vydrží na dost dlouho, protože opravdu stačí kapku, až dvě. Kamarád mi koupil lahvičku ve Francii a je to fakt síla. Předtím jsem používal i u nás koupenou a byla taky v pohodě.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Yohaness »

kormik píše:Mají to v krámech s vonnými tyčinkami, meditační hudbou a podobnejma věcma. Výrobce netuším, ale musíš kupovat 100%. Pokud koupíš naředěnou náhražku za dvacku, tak je to na prd. Malá lahvička stojí kolem stovky. Ale vydrží na dost dlouho, protože opravdu stačí kapku, až dvě. Kamarád mi koupil lahvičku ve Francii a je to fakt síla. Předtím jsem používal i u nás koupenou a byla taky v pohodě.
Nejlepší jsou od břeclavské firmy Salus. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
tomak

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od tomak »

Jinak krome levandule (nesnasim ji, boli me z ni hlava) doporucuju silici z citronely - citronove travy. Je to velice ucinny prirodni repelent.
TomaK
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cmelik »

Opravdu nejkvalitnější oleje jsou od švýcarské firmy Just. Jsou dražší, ale opravdu extrahované za studena.
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od albert001 »

Lze si olej též vyrobit - macerováním levandule v oleji několik týdnů až měsíců, následně nalít do lahvičky a nechat zplesnivět :D
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Vážení kolegové,
doporučuji, podle vlastní zkušenosti, metodu zabezpečení krabic proti škůdcům, prachu, případně vlhkosti, kterou zavedl asi Jenda Pulpán. Vkládal muzejky do plastových pytlíků a po několikerém přeložení přečnívajícího zbytku pytlíku, jej zabezpečil kancelářskými sponkami. Pokrokem byly oproti rezavějícím sponkám sponky plastové z NDR. Nyní je to jednoduché, vyrábějí se pytlíky 30 x 40, které mají svoje vlastní zavírání. Nevím, jak ten patent správně pojmenovat, ale jistě to znáte u různých malých sáčků. Je to rychlé, praktické a pokud už usoudíte něco chemického do krabice vkládat, věřím, že se ten smrad lépe udrží uvnitř. Sáček stojí maximálně do dvou korun. Kupuji to na Kladně ve velkoobchodě po stovce kusů. Mohu v Pardubicích či později předvést.

Hezký den.

Vlada

pro kontakt (skoupy@atlas.cz)
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“