Dezinfekce sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

Na burze, aha.
Prosím pěkně, nemá tedy někdo tip přímo na prodejce?
a V Břeclavi je co? Tomu nerozumím?
V Sape na Libuši je spousta vietkongů, tak jsem myslel že tam
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

Bude to vždy na entomologických burzách, kde je R.Udržal. Tzn., nyní následuje Břeclav...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od vapno »

Zakoupil jsem zkusmo balíček na lednové burze v Pardubicích a vskutku to voní veeelmi invetově :). Na další zkušenosti je ještě brzy.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

No já myslím, že to voní naftalínově, naftalínové tablety mi vloni došli a ty voní trochu sytěji než invet. Nicméně v případě, že se vám někde skutečně objeví poprašek pod motýlokem, či broučkem bylo v mé sbírce vždy nejlepší řešení dát tabletu invetu či naftalínu, zabalit krabici do igelitu a pár týdnu nechat. Nikdy,, za 30 let jsem neměl žádnou katastrofu. Preventuji levandulí a co mám na pudě preventuji jednou dvakrát ročně vysířením. Vysíření doporučuji na pudách i z důvodu že je to prevence i dřevních škůdcu a hlavně velmi levná.
Napsal jsem dotyčné firmě s prosbou o vzorek vzít do Prahy. JInak zlatý invet...
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

vapno píše:Zakoupil jsem zkusmo balíček na lednové burze v Pardubicích a vskutku to voní veeelmi invetově :). Na další zkušenosti je ještě brzy.
... - myslíš na první příznaky je ještě brzy, žejo.... :D
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od vapno »

Acmaeodera píše:
vapno píše:Zakoupil jsem zkusmo balíček na lednové burze v Pardubicích a vskutku to voní veeelmi invetově :). Na další zkušenosti je ještě brzy.
... - myslíš na první příznaky je ještě brzy, žejo.... :D
Asi tak ... :D
Marik
Příspěvky: 123
Registrován: 14 bře 2013, 14:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Marik »

Máte zkušenosti s aktuálně prodávaným tekutým Invetem, ve spreji? Používám to v posledních letech, škůdce nemám -ale samozřejmě nemohu říci, že je to díky tomuto prostředku...
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vindobon »

Ve spreji? Znamená to, že to stříkneš do krabice s brouky a pak je to i na hlavičkách špendlíků a když na takovou postříkanou hlavičku sáhnu, tak mi to proniká kůží do organismu?
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Giannis

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Giannis »

Osobně dávám do krabic levandulové kuličky,každé 3 měsíce a nemám žádný problém už roky.
Ty čínské tablety typu "invet,naftalín",těžko odhadnout jejich účinek,aby ale nakonec nadávali někoho jiného do krabic :D
Čínský,Vietnamský nebo jaký to je výrobek,co k tomu dodat,ale je pravda že ta čínská lupa je dobrá.
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od matej »

ješišmarja a já si právě koupil nové čínské volvo
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od matej »

invet hnědý současný funguje jako takový shock iontový nápoj pro škudce. tekuté sajrajty vám po letech zlikvidují špandlíky, krom toho že i povrch brouků zvlhne a nasákne prach, zmatbá.
Marik
Příspěvky: 123
Registrován: 14 bře 2013, 14:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Marik »

Ad tekutý Invet ve spreji- mám na mysli bezbarvou tekutinu, která se sice prodává ve sprejovém balení po 110 ml, ale jednoduše vyšroubuji uzávěr a kapu tekutinu do vaty do klasických baniček. Přijde mi to perfekt, ale jak říkám, neumím exaktně ověřit, jak škůdce hubí. Na obalu napsáno, že jde o tekutou směs ethanolu s empenthrinem.
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od jiri111 »

Tekutý Invet ve spreji používám taky, ale mám tady jednu otázku na zkušenější: jak dlouho si myslíte, že to "vydrží"? Odpar z té baňky je relativně rychlý, za docela krátkou dobu je baňka suchá. Reagent se ale určitě v krabici drží nějakou dobu, je to i cítit. Jak často to obnovujete?
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

No, já jsem si jeden koupil a zkoušel. Můj pocit je ale, že dlouhodobějším používáním sbírka trpí zvýšenou vlhkostí. Ale raději znovu upozorním, jde o dvě moc nesouvisející věci: prevence sbírky a odstranění predátorů. Pro prevenci jsou vždy lepší zdraví neškodnější preparáty a preparáty bez rizika poškození sbírky(zejména špendlíků). Před lety jsem zachraňoval malou sbírku po sběrateli, který léčil octovkou. Octovka je vynikající jako preparát do materiálu v pilinách zamezující hnilobě a plísním. Ale v krabici udělá jediné, sežere špendlíky. Černé i jiné.
Já osobně jsem nyní uvítal možnost zakoupit naftalín. Pro radikální krok ve sbírce, pokud je potřeba je nejlepší alternativou invetu. Mnozí z Vás se jistě dostanete k látkám jiným, jako lesáci, zemědělcí, muzejníci, ale já ne.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Pepa »

Ano, je třeba rozlišovat mezi prevencí a likvidací. Hodně ale záleží jaké má kdo podmínky uložení sbírky. Dlouhodobě nemám problém se škůdci ve sbírce, občas tedy vidím jednotlivě nějakou pisivku, ale to je vše. Rušníka jsem měl naposledy asi před 5 lety a to jen v zásobní papírové krbičce, což byla víceméně moje blbost. A to pouze používám levandulové kuličky do skříně a tak jednou za dva měsíce vystříkám skříň s krabicemi (krabice neotvírám) Biolitem. Pokud už mám něco napadeného, tak nejlépe co použít je vyplynovat krabice (nepatrně pootevřené) oxidem siřičitým. Nejlépe v nějaké plechové skříni. Mám sice svoji pracovnu hned vedle obýváku, nikdo tam nespí ani nijak nechodí,ale chemické smrady z Invetu, naftalínu či jiných agresivních insekticidů se mi fakt čichat nechce.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Štěpán »

V tekutém invetu nebo biolitu podle složení není voda, takže sbírka nemá z čeho zvlhnout. Nejlepší je stříknout zevnitř na víko krabice nebo na smotek papíru v rohu nebo dát do baňky na odpaření. Používám vždy dvojkombinaci biolit proti lezoucím + invet, každý výrobek má totiž jinou účinnou látku. V invetu ji asi před rokem změnili, tekutina má teď barvu domodra, tak pozor, ať nemáte modrou krabici!
Štěpán
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 33
Registrován: 02 kvě 2010, 23:08
Bydliště: Osečná (Liberecko)

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Franta »

Používám také tekutý Invet, nemám problém se škůdci, ale je pravda že v tekutém stavu v krabici moc dlouho nevydrží a je jedno jestli je v baňce nebo na smotku buničiny.
Cetoniidae world, Cerambycidae pal.
Uživatelský avatar
Mick
Příspěvky: 50
Registrován: 12 kvě 2015, 22:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Mick »

Se zájmem jsem pročetl celé vlákno a závěrem bych také přispěl troškou do mlýna... Jsa vystudovaný organický chemik, který se léta hrabal v laboratoři v pěkných svinstvech a už mne nic moc nerozhodí, jsem občas kroutil hlavou nad tím, co si dáváme do krabic :). Po ca 35 letech sbírání brouků a budování sbírky jsem samozřejmě problém desinsekce (nikoli desinfence :) ) sbírky také řešil a po mnoha peripetiích přešel k pyrethroidům - tedy dnes k RAIDU (červený). 1,4-dichlorbenzen i nitrobenzen mám ve skříni v práci ale domů bych to již opravdu netahal. První je kumulativní karcinogen a mutagen (chronicky toxický) a spíše repelent, druhý je jedovatý akutně i chronicky, byť účinný insekticid. A invety, kuličky a jiné věci jsou opravdu spíše repelenty než účinné insekticidy.

Posledních ca 10 let používám Raid - jednak vystříkávám cca každé 2 měsíce vnitřní stěny skříně s krabicemi a pak ještě dávám proužek filtračního papíru nastříkaného venku na balkone do "vlhka" Raidem (1x5 cm) na špendlíku do krabic. Účinné látky Raidu jsou pro hmyz opravdu něco jako Tabun či Sarin pro lidi - extrémně jedovaté neurotoxiny pyrethroidního typu: (±)-cis/trans-cypermethrin a imiprothrin. Oba jsou pro teplokrevné živočichy prakticky neoxické. Navíc to nijak výrazně nepáchne a neovlivňuje to barevnost hmyzu. A pisivky, rušníky a Anobia to likviduje zcela spolehlivě...
Michal Hoskovec: Cerambycidae, Buprestidae, chemická komunikace hmyzu, makrofotografie
http://www.cerambyx.uochb.cz
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od jiri111 »

Díky moc za důležité informace. Taky s tím mám problém (semtam) a souhlasím, že invet a spol je jen takový repelent, mám úplně stejné zkušenosti.
Nicméně k tomu Raidu: když ho dám do krabic, jak často je potřeba ho obnovovat? Filtrační papír - stačí tenká gramáž (taková co se běžně prodává, okolo 80g), nebo nějaký silný?
Uživatelský avatar
Mick
Příspěvky: 50
Registrován: 12 kvě 2015, 22:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Mick »

Stačí běžná gramáž a u těsných moderních krabic obnovuju 2x ročně, breberky nepozorovány již 10 let :).
Michal Hoskovec: Cerambycidae, Buprestidae, chemická komunikace hmyzu, makrofotografie
http://www.cerambyx.uochb.cz
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“