Dezinfekce sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od honzaprazak »

a jak je na tom s dostupností a cenou?
Jan Pražák
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cassida »

A co Biolit ve spreji? Jako účinné látky tam mají: piperonylbutoxid (5 g/kg), tetramethrin (2,5 g/kg) a deltamethrin (0,15 g/kg). Deltamethin býval i v difusilu proti komárům (myslím, že už ho vypustili). Já s tím biolitem mám zatím docela dobré zkušenosti.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Mick
Příspěvky: 50
Registrován: 12 kvě 2015, 22:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Mick »

ad cena: RAID červený (velké balení 400 mL) - podle obchodu od 80 do 120 Kč (nedávno jsem kupoval v Kauflandu za 89,-)
ad Biolit: podobné složení, opět pyrethroidy, myslím že bude stejně dobrý :)
Michal Hoskovec: Cerambycidae, Buprestidae, chemická komunikace hmyzu, makrofotografie
http://www.cerambyx.uochb.cz
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cassida »

Supr. Potom tedy zvítězí aktuální cena jednoho či druhého (a dilema odpadá) :yes
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Mick
Příspěvky: 50
Registrován: 12 kvě 2015, 22:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Mick »

Navíc jsem koukal že Biolit má piperonylbutoxid, což je synergista pyrethroidů, takže by měl bejt ještě účinnější :)
Michal Hoskovec: Cerambycidae, Buprestidae, chemická komunikace hmyzu, makrofotografie
http://www.cerambyx.uochb.cz
carabus1973
Příspěvky: 28
Registrován: 29 dub 2013, 14:43

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od carabus1973 »

IMG_20160306_160613.jpg
Zdravim.kolegove. novy material z iinych sbirek chci dat do.mrazaku.(krabice do igelitu a do pultoveho mrazaku) JAK DLOUHO MAM.BROUKY V MRAZAKU NECHAT? Nehrozi potom kondenz na muzejkach? Pri revizi bedny na stene jsem nasel na 1ks mastne krupeje na krovkach a na druhem kusu vysrazene krystalky,viz foto. Ostatni brouci zcela v poho. Umite poradit jak odstanit. A pote prevenci do krabice? Dekuji pavel
IMG_20160306_160551.jpg
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vindobon »

Odolnost proti mrazu je různá u různých druhů, ale také u různých stádií, a kolísá také podle ročního období; v zimě je mrazuvzdornost vyšší a taky vajíčka můžou vydržet víc než larvy nebo imága, nebo naopak imágo vydrží víc než larva nebo kukla. Rozdíly podle roční doby můžou být hodně velké, například Ips typographus vydrží v létě něco kolem -6° C, v zimě i pod -25° C (Schopf & Kritsch 2010, PDF, viz SCP na obr. 1 na straně 12 vlevo nahoře). Kolik vydrží rušníci, netuším. Můj mrazák udělá -30° C, ale -20 ° C by asi taky mělo stačit (v létě určitě, v zimě snad taky, pokud je sbírka ve vytápěných prostorách). Před zmrazením dávám krabice do igelitu, pak se po vyndání orosí jen zvenku igelit a krabice je pak po ohřátí suchá.

Obecně se doporučuje proti rušníkům zmrazovat aspoň dvakrát v rozmezí několika týdnů, aby se zabily i čerstvě vylíhlé larvičky, pokud tam někde byla přeživší vykladená vajíčka. Jinak na délce zmrazení by tolik záležet nemělo — jakmile klesne teplota pod bod odolnosti, je zvíře mrtvé. Mělo by tedy stačit dát krabici do mrazáku přes noc a pak to po pár týdnech ještě zopakovat.
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 08 bře 2016, 16:11, celkem upraveno 2 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
carabus1973
Příspěvky: 28
Registrován: 29 dub 2013, 14:43

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od carabus1973 »

díky Petře za info. pomohlo. pavel
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cassida »

Co se týká odmaštění, tak Pavle tady: viewtopic.php?f=24&t=1719
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Marik
Příspěvky: 123
Registrován: 14 bře 2013, 14:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Marik »

Zdravím a prosím o názor expertů (Mick) na účinnost látek TRANSFLUTHRIN a ESBIOTHRIN ( obě ve dvou typech Biolitu) , respektive PRALLETHRIN ( v Raidu) pro ochranu našich hmyzích sbírek,
Díky
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od ivo »

Vcera zjisteny ve dvou krabicich pisivky.Kurvy jedny.Krabice dany na 2 hodiny do mrazaku(-17°C).Doposud lezi pisivky mrtve na dne krabice,a nejevi znamky zivota.
Petrvystrcil

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Petrvystrcil »

Carabus 1973-nechápu proč dávat brouky do mrazáku,když pořizuji něco z jiných sbírek? Já to dělám tak že vezmu různé brouky a je jedno zda to je Titan,nebo Exocentrus a dám je na pár hodin do uzavřené plastické nádoby s éterem a veř mě že nemá šanci žádný škůdce přežít.Octan se dostane všude a je jedno zda si rušník postaví zeď z betonu.Jinak do krabic dávám levandulové tablety každé 3 měsíce a nezažil jsem nikdy rušníka,nebo jakoukoliv havěť.A to sbírám už asi 35 let.Dříve jsem dával Invet.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Štěpán »

Petrvystrcil píše:Carabus 1973-nechápu proč dávat brouky do mrazáku,když pořizuji něco z jiných sbírek? Já to dělám tak že vezmu různé brouky a je jedno zda to je Titan,nebo Exocentrus a dám je na pár hodin do uzavřené plastické nádoby s éterem a veř mě že nemá šanci žádný škůdce přežít.Octan se dostane všude a je jedno zda si rušník postaví zeď z betonu.Jinak do krabic dávám levandulové tablety každé 3 měsíce a nezažil jsem nikdy rušníka,nebo jakoukoliv havěť.A to sbírám už asi 35 let.Dříve jsem dával Invet.
Můžeš "Petře" poslat odkaz, které přesně levandulové tablety tak úspěšně používáš?
Štěpán
Petrvystrcil

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Petrvystrcil »

Tady máš ty levandulové tablety/kuličky,dávám do každé krabice po 2 kusech.Mám asi 50 krabic vel.50X40,což je 100 tablet na všechny krabice.Jedno balení obsahuje 20 tablet a stojí 100 korun.Potřebuji 5x balení,nulová hodnota když uvážím co mám ve sbírce.
245064.jpg
245064.jpg (31.64 KiB) Zobrazeno 22157 x
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Michal »

"Dezinfikuji" jednou za čas octanem. Pokapu víko, nebo dno a uzavřu. Díky velké těsnosti krabic je to jedna velká smrtička, kde nic nepřežije. Aby mně to nesmrdělo doma, mám nějaký čas krabice v zip sáčcích. Pak to dám vyvětrat. Ve skříni s krabici mám pak sušenou levanduli s vlastní zahrádky :) hand made :)
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Petrvystrcil

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Petrvystrcil »

Ještě mám jednu variantu že vezmu kalíšek,dovnitř nacpu vatu a zakapu levandulovým olejem i to je velmi dobré.Navíc obě varianty jsou zdraví nezávadné.
Levandulový olej.jpg
Levandulový olej.jpg (8.17 KiB) Zobrazeno 22107 x
kalisek-prumer-15-mm-.jpg
kalisek-prumer-15-mm-.jpg (14.11 KiB) Zobrazeno 22107 x
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od ivo »

Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

Dlouhým testováním jsem zjistil, že rušníkům nevadí ani invet, a ani lindan, natož pak levandule či tabák...
Vše ostatní okolo chcípe, ale larvičky rušníků ("koberčáci") jsou zcela imunní - po tabletách lindanu se procházejí jakoby si chtěly i kousnout....
Biolit uni je sprej s momentálním účinkem, - stříkám 2x ročně na víka beden, okamžitý efekt je, že jsem přiotrávenej a větrám místnost asi týden. Výpary ale téměř okamžitě ztrácí "jedovatost"...
Rušník se ale v krabici s chrousty znovu po nějaké době objevil a načnul Polyphyllu... Evidentně jsou rušníci nejodolnější škůdci sbírek, z minulosti se mi jako prevence nejvíc osvědčil čistý levandulový olej (silně čpící) ze Španělska v lahvičkách - ovšem jako prevence vniku, nikoli likvidátor...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
cleridd
Příspěvky: 52
Registrován: 26 čer 2015, 20:09

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od cleridd »

Letos jsem dostal5 krabis velkych nosoroziku.plne rusnilu.. Aplikoval jsem mirbanku vydatne.mesic jsem nechal byt vig pytli. Po kontrole vysypal drt. Nyni keste konrroluji. Ale myslim ze100%ucinnost.. Akorat se musi pak poradnevyvetrat jeto svinstvo
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od MilanP »

Pytel s levandulí (prodává se na dobrý spaní, myslím) před krabice a levandulový olej do krabic, funguje to spolehlivě. Mám tu sušenou levanduli i mezi materiály na vázaní umělých mušek se stoprocentním výsledkem (proti molům i rušníkům). A to krabice s kožkami a peřím netěsní zdaleka tak dobře jako krabice entomologický.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“