Dezinfekce sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
PetrD
Příspěvky: 195
Registrován: 29 lis 2013, 18:34
Bydliště: Brno/Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od PetrD »

Já bych to tipoval na rusnika. Pak hledat v těle motýla otvor vedoucího do dutinky kterou rusnik vytváří, a pořádné prohlédnout i telo motýla zda tam nesedí. Motýla celého umístit do uzavřené nadoby s parami etylacetatu nebo chloroformu a to by mělo každého škůdce zabít
Uživatelský avatar
Lavenders11
Příspěvky: 118
Registrován: 19 črc 2014, 21:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Lavenders11 »

Děkuji moc za radu :)
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

Dnes jsem v zasklené bedně s velkými brouky objevil rušníka muzejního, seděl těsně vedle tablety vietkonžského Inveto-lindanu velikosti hašlerky, která tam byla celou zimu. Larvička evidentně přežila, a brouk se vylíhl - nebylo poznat, zda žije, tak jsem ho pokřtil etylacetátem, a byl z něj ihned mrskavec...

Závěr: Dnešní Invet od jakéhokoli výrobce neobsahuje nic, co by vadilo hmyzu, jen to pekelně smrdí pseudonaftalínem. 2% Lindanu také rušníkovi nevadí...

Z historie (30 let v paneláku) vím, že nejlepší desinsekce je sucho panelákového bytu od ústředního topení, okořeněné levandulovým olejem (přírodním).
Nicméně na baráku (cihla) je situace trošku jiná, jakási vzdušná vlhkost zde stále je, i když se topí kotlem a všude radiátory, také z okolní "vesnické" přírody vniká asi vícero potvůrek okny....

Ruším veškerá svinstva, a jdu cestou přírodních repelentů - tabákové listí, levanduloví zajíčci, Orion frangrance a levandulový olej natur ve vypařovacích tubičkách.

Všem přeju pozitivní jarní kontrolu sbírky - tzn negativní na nález predátorů !
:hand
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

Iljo,
predátoři jsou zase jenom naši oblíbení broučci, že? :D

Já opět, už po několikáte na foru opakuji svou dlouholetou zkušenost:

a) prevence- přírodní- v místnosti se sbírkami levandule- vydatně pěstuji na zahrádce, plus občas dokoupím na aukru tresť. osvědčilo se mi ale také pěstovat marihuanu( jedna rostlinka v bytě a po celou sezonu je krásná vůně a nevidím jediného mola, či něco jiného. Fakt doporučuji všem vyzkoušet místo pelargonie si v místnosti pěstovat toto. navíc si pak můžete vyrobit masť záda, klouby, či tenis,, teda penis?

b) pokud já ve sbírce postřehnu ukrutného predátora- rušníka ( nikoli pisivky a tak,) nasazuji drstické opatření mirbánem.
Do skleněné flaštičky dám pár kapek, používám roušku a rukavice a krabici dám na dva měsíce do sklepa do velké plastové krabice. Pak krabici vyndám a dám větrat na týden.
100% úspěšnost.

Jo s vietnamským invetem přímo ze sapy,, potažmo na burze prodávaným naftalínem vietnamské destinace jsem se téže nachytal. Myslím že dneska jsou schopni vyrobit i věrné pachové tresti jakýchkoli sajrajtů, od santalového dřeva, zdravých jahod či rajčat ze španělska, nebo invet :sad :sad
dynastes
Příspěvky: 61
Registrován: 05 črc 2010, 17:06

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od dynastes »

Na dezinfekciu používam Incidin - využíva sa v pedikúre a má antimykotické účinky. Pôsobí aj po uschnutí. Odkedy ho používam tak sa mi nestalo, že by boli v krabici plesne ani iné škodce a invet som z krabíc dávno vyhodil.
https://www.dentimedshop.cz/detail/dezi ... 0wod5CkLNg
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od hong »

před zhruba dvaceti lety jsem si koupil zásobu Invetu - asi padesát tub. Používám dodnes, výsledky dobré. Dnešní Invet má asi jinou účinnou látku, než PDB...
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od pája »

Hongu, nemel bys aspon jednu tubu na prodej? Sakra, ta vune mi strasne chybi. Prosiiim
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od hong »

pája píše: 28 úno 2017, 23:14 Hongu, nemel bys aspon jednu tubu na prodej? Sakra, ta vune mi strasne chybi. Prosiiim
SZ
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Radomír »

hong píše: 28 úno 2017, 22:49 Dnešní Invet má asi jinou účinnou látku, než PDB...
Co je PDB.
Pokud vím, tak to byl: paradichlorbenzen + hexachloretan 1:1
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od hong »

Radomír píše: 01 bře 2017, 10:40
hong píše: 28 úno 2017, 22:49 Dnešní Invet má asi jinou účinnou látku, než PDB...
Co je PDB.
Pokud vím, tak to byl: paradichlorbenzen + hexachloretan 1:1
PDB je paradichlorbenzen, o hexachlorethanu nevim...
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Radomír »

Jsem kouknul na etiketu. Máš pravdu.
Co uvádím, to bylo asi starší složení.
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 248
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

http://www.hygiservis.cz/podrobny_vypis ... d_kat_par=

jen takový nápad, nemohlo by fungovat tohle? Paradichlorbenzen v tom je...
Anthaxiini W
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Radomír »

marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion »

marion píše: 31 srp 2010, 14:43 Kolega koupil v drogerii tablety do záchodu a chci to vyzkoušet místo Invetu. Jsou to takové velké tablety vzhledu Inevetu ůcca 5 cm prměr cca 2 cm tlouštka a obsahují p-dichlorbezen-více neuvádějí, váha 75 g, cena 12 Kč. J eto určené jako prostorový dezodorant. Vyrábí MARCA CZ s.r.o., skladový areál Hradešín, 282 01 Český Brod. Ještě drobnost- nepoužíval jsem Invet do sbírky, ale do smrtiček na exkurzi jako prevence hnití a plesnivění a měl jsem dobré zkušenosti.
toto jsem psal před 9 lety tady v tématu, je fajn, že ještě jsou :yes
Uživatelský avatar
Aesculap
Příspěvky: 102
Registrován: 12 črc 2011, 12:52
Bydliště: Ostrov (KV)

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Aesculap »

Pátrám teď po nějaké desinfekci a narazil jsem na ty "pisoárové tablety" (viz výše..). Tak pročítám BEZPEČNOSTNÍ LIST (Radomírův odkaz) a nestačím se divit... (Chtěl jsem to zkopírovat, ale z toho pdf. mi to do html převádí hieroglyfy) - Zkrátka: Zdraví škodlivý, podezření na karcinogenní účinky, vysoce toxický pro vodní živočichy atd... V oddílech č. 4. - 6. BL to jen lehce potvrzují pro likvidaci při úniku. A ptám se - kam asi ta voda z WC jde? Takže "jen" do vodních toků, pakliže běžným způsobem v ČOV nemusí být odbouratelný... To by člověk blil...
Marcel Šolc
Apido-Dharma™
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Radomír »

Aesculap píše: 23 pro 2019, 20:01...Chtěl jsem to zkopírovat, ale z toho pdf. mi to do html převádí hieroglyfy...
???
Přílohy
BL_vonna_tableta_Para_Blok.pdf
(128.6 KiB) Staženo 433 x
Uživatelský avatar
Aesculap
Příspěvky: 102
Registrován: 12 črc 2011, 12:52
Bydliště: Ostrov (KV)

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Aesculap »

Přikládat jsem to už celé nechtěl, jen zkopírovat některé části... Ale to je jedno :-)
Marcel Šolc
Apido-Dharma™
Woody
Příspěvky: 59
Registrován: 13 pro 2014, 18:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Woody »

Pěkně zdravím,

chci zeptat, zdali máte někdo zkušenost s těmito desinfekčními proužky od Entosphinx:

http://www.entosphinx.cz/cs/desinfekcni ... 25-ks.html

Účinnou látkou je tam chlorpyrifos a empenthrin a jejich trvanlivost by měla být přes tři čtvrtě roku. Ještě dělají krystalický thymol, ale upřímně -neznám nikoho, kdo by ho do krabic používal... Děkuji za případné odpovědi.
Lepší motýl v krabici, než-li zmrzlý v lednici.
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Tomas »

Koupil jsem si je kvůli pisivkám na poslední burze v Otrokovicích. Dal do krabic po dvou kusech a zkontroloval za týden. Pisivky se pod nimi schovávali, nic jim to neudělalo ani po delší době tak jsem to vyházel.
Curculionidae, Aculeata.
Woody
Příspěvky: 59
Registrován: 13 pro 2014, 18:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Woody »

Tomas píše: 01 čer 2020, 03:35 Koupil jsem si je kvůli pisivkám na poslední burze v Otrokovicích. Dal do krabic po dvou kusech a zkontroloval za týden. Pisivky se pod nimi schovávali, nic jim to neudělalo ani po delší době tak jsem to vyházel.
Já jsem měl 25 ks z podzimní burzy (myslím, že té Pardubické) a použil jsem z toho asi polovinu - všechno do zasklených krabic, ve kterých se mi tu a tam objevil nějaký bordel. Ve zbytku mám levandulové kuličky od Orionu, které tedy neslouží jako desinfekce, ale pouze coby prevence proti vniknutí škůdců, ovšem 100% a velmi účinná. Tyhle žluté pásky jsou nic méně prezentovány jako desinfekce, proto jsem je zkusil, ale raději jsem to zkombinoval ještě s octanem a udělal z toho na pár dnů takovou improvizovanou smrtičku. Je pravda, že všechno, co bylo v krabicích do té doby živé pomřelo a do teď se to nevrátilo zpátky. Jen mám pochybnosti jestli za to mohou právě tyto desinfekční pásky nebo spíš octan a následně levandulová prevence...

A o tom Thymolu jsem tedy, přiznám se, nikdy neslyšel, proto se na to ptám. :hi
Lepší motýl v krabici, než-li zmrzlý v lednici.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“