Stránka 1 z 1

Špendlíky

Napsal: 13 kvě 2018, 15:12
od michalsiegel
Zdravím :-) už nějakou dobu mě trápí otázka ohledně použití špendlíků ve sbírce. Pokud napichuji přímo exemplář, vždy použiji entomologické špendlíky o vhodné tloušťce (nejčastěji 0-3). Každopádně pokud jedince lepím na štítky, přijde mi použití entomologických špendlíků zbytečné a poměrně drahé. Ono se to nezdá, ale těch drobných brouků je spousta a ty špendlíky prostě proletí během pár dní. Jelikož se jedná o soukromou sbírku, řekl jsem si, že (zejména nosatce, kterých mám teď na preparaci na štítky asi 3OO) na štítky použiji krejčovské špendlíky s barevnou hlavičkou. Používáte také někdo jiné, než entomologické špendlíky? Jde mi zejména o manipulaci s materiálem, protože ty entomologické jsou často delší než klasické.

S pozdravem,
Michal SIegel

Re: Špendlíky

Napsal: 13 kvě 2018, 17:21
od LeChat
Nevím jestli někdo používá nějaké jiné špendlíky, ale pokud máš opravdu tolik malého materiálu, můžeš lepit více kousků na jeden štítek, pokud máš stejnou lokalitu i brouky.

Re: Špendlíky

Napsal: 13 kvě 2018, 17:46
od michalsiegel
To zní zajímavě, díky! :)

Re: Špendlíky

Napsal: 13 kvě 2018, 18:40
od míra
Krejčovské špendlíky používám při preparaci motýlů. Kulatá hlavička je lepší - lépe se drží)) pro dobré upevnění pásků folie při rovnání křídel. Jinak jsem kdysi použil špendlíky s barevnou hlavičkou pro upevnění nadřazených taxonů- rod, tribus.. ale dnes již to nedělám. Použít krejčovský špendlík na brouka, či na štítek je rovněž problematické pro jinou dálku.

Re: Špendlíky

Napsal: 13 kvě 2018, 19:40
od papa
Není ten rozdíl ceny zanedbatelný ....... ?
Malá "rada: jakákoliv změna oproti běžnému "standardu" tě jednou bude mrzet a budeš to předělávat ... věř :)
Je to jako lepit velké brouky na štítky ... až ti to budou determinátoři sundávat, pokud ti to vůbec budou chtít určit, nevyndávat penis u potřebných skupin .. tak dopadneš se špendlíkama apod... (hlavně mne nepřesvědčujte, že je cerdák a roháč pěknej nalepenej :))
A ... např. potemnmíky píchej nerezovýma ... už i tekutina roháčů mne "sežrala" špendlíky :( kvalita šla pěkně dopr...

Re: Špendlíky

Napsal: 14 kvě 2018, 14:04
od bozapetr
papa - :yes

Re: Špendlíky

Napsal: 14 kvě 2018, 15:25
od míra
Ještě doplním svůj předchozí příspěvek. 300 brouků je kapka v oceánu. Cena za špendlíky 150 korun.
Špendlíky zde vůbec nejsou alfou omegou. Pokud se rozhodnu předělat nějakou část své sbírky a samozřejmě například znovu opíchat štítky, nebo motýlky kolem zadečků, automaticky počítám s koupí nejméně tisíce špendlíků. :O :O

Na druhou stranu opravdu nezavrhuji jako podpurnou součást entomologických pomůcek špendlíky z galanterie. Akorát na rovinu- strašně se ohýbají a
po několika použitích letí do koše.

A ještě rada- píšeš velikost špendlíku 0-3.

Já osobně už dnes na štítky používám výhradně 4-5.
Nulka, 1,2 --- po deseti letech jsou na konci životnosti.