Biolit

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Biolit

Příspěvek od prosektor »

Mám dotaz na především na kolegy – chemiky: občas stříknu do krabic Biolit proti rušníkům. Teď jsem koupil po mnoha letech nový sprej a zjistil, že docela voní (oproti starému smraďochovi), tak jsem prostudoval složení. Účinné látky jsou:
Starý: tetramethrin, deltamethrin
Nový: 1R-trans-fenothrin, prallethrin

Jaký máte názor na účinné látky? Je nový Biolit lepší? Nebo jsou ty thriny všechny stejné? Aby to nedopadlo jako s novým Invetem, který přestal fungovat…
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Biolit

Příspěvek od Acmaeodera »

Nové Biolity fungují možná 5 minut, nemá smysl to stříkat do beden. Akorát Ti bude na zvracení a budeš větrat místnost dvě hodiny... neobsahuje to žádný skutečný insekticid. Jen placebo. Dělal jsem to taky-stříkl dvakrát za rok na víko bedny, ale už jedu jen v Orionu.Výrobce: Marca CZ sro.Přišimasy u Č.Brodu.Účinný insekticid - biocid Empenthrin. Pro lidi neškodné (pokud to nejíš)..
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Biolit

Příspěvek od Štěpán »

Používám kombinaci Orionu a Biolitu - smíchám jsem si to dopředu v mističce a leju do krabice na ssavej papír. Ten Biolit, co mám doma, je ještě se starým složením. Jináč ani ten "Orion bariéra" není žádný zázrak, nedá se očekávat účinnost delší než 1-2 měsíce (celý 1 rok, jak je uvedeno na obalu, je iluzorní - vyzkoušeno na trasách pisivek na zdi v koupelně). Pořád je celá řada věcí, co se dá zkoušet - Raid, Biotoll, ... Podle rady zkušeného "deratizátora" si vždycky dělám koktejl z vícero přípravků s vícero účinnými látkami.
Štěpán
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Biolit

Příspěvek od prosektor »

Chlapi díky za rady, orion vyzkouším, neznal jsem ho.
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Biolit

Příspěvek od Martináček »

Zdravím, pro upřesnění se zeptám. V příspěvcích výše byl míněn ten přípravek "ORION BARIÉRA proti lezoucímu hmyzu" nebo "ORION TOTAL ATTACK lezoucí hmyz". Je ten první po aplikaci trvanlivější. Stejně 2 měsíce ochrany jak píše Štepán není moc. Dá se to koupit v drogerii nebo se to musí objednat přímo od výrobce? Dnes jsem se díval ve dvou obchodecg ve Zlíně a nají jen Biolit a Raid. Děkuji za info.
P.S. Záleží jak je ta "bariéra" míněna, zda : a) nastříkam na cesty lezoucích tvorů v bytě a tím pádem to bude lozit jen u souseda... :) b) hmyzák přelepe a "humálně" skape. :mrk :chuckle :rock
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Biolit

Příspěvek od Acmaeodera »

V upozornění na pytlíku stojí (popsáno již výše) že je obsahem skutečný čistý insekticid biocid Empenthrin - zabíjí (nikoli odpuzuje) vše co se pohne v krabici i ve skříni okolo, já našel ve skříni po aplikaci i mrtvého pokoutníka... Ve špajzu jsem si parádně vyhubil moly moučné...už rok mám klid
Funguje to v uzavřeném prostoru skříně půl roku, měním jaro, podzim. Vše ostatní je placebo.
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Biolit

Příspěvek od Štěpán »

Acmaeodera píše: 19 led 2018, 14:04 V upozornění na pytlíku stojí (popsáno již výše) že je obsahem skutečný čistý insekticid biocid Empenthrin - zabíjí (nikoli odpuzuje) vše co se pohne v krabici i ve skříni okolo, já našel ve skříni po aplikaci i mrtvého pokoutníka... Ve špajzu jsem si parádně vyhubil moly moučné...už rok mám klid
Funguje to v uzavřeném prostoru skříně půl roku, měním jaro, podzim. Vše ostatní je placebo.
Iljo a který přípravek přesně používáš?
http://www.marcacz.cz/nase-znacky/orion/
Mám pocit, že kromě spreje "bariéra" používám i nějaké levandulové kuličky ORION z drogerie, ale v nabídce to tam nemůžu najít - je to tohle x molům?
Přílohy
48031524-Orion-fragrance-kulicky-proti-molum-levandule-20-ks-710x1024.jpg
Štěpán
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Biolit

Příspěvek od Martináček »

Aha, takže jsem to špatně pochopil, vycházel jsem ze stránky :
http://www.marcacz.cz/nase-znacky/orion/
Takže to jsou ty pytlíky (2ks) a nikoliv spray? Měl jsem za to, že je to mravence ty polštářky. Takže to stačí jedn pytlík do skříně, do každé krabice netřeba. Raději se ptám, abych měl jasno. Děkuji za rychlou odpověď na můj předchozí dotaz.
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Biolit

Příspěvek od Štěpán »

Martináček píše: 19 led 2018, 14:41 Aha, takže jsem to špatně pochopil, vycházel jsem ze stránky :
http://www.marcacz.cz/nase-znacky/orion/
Takže to jsou ty pytlíky (2ks) a nikoliv spray? Měl jsem za to, že je to mravence ty polštářky. Takže to stačí jedn pytlík do skříně, do každé krabice netřeba. Raději se ptám, abych měl jasno. Děkuji za rychlou odpověď na můj předchozí dotaz.
Do krabice určitě ne. Stačí do uzavřené skříně. Nicméně nejde o pytlíčky, ale kuličky zabalené v perforovaném obalu - 20 ks.
Štěpán
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Biolit

Příspěvek od Martináček »

Štěpán píše: 19 led 2018, 15:03
Martináček píše: 19 led 2018, 14:41 Aha, takže jsem to špatně pochopil, vycházel jsem ze stránky :
http://www.marcacz.cz/nase-znacky/orion/
Takže to jsou ty pytlíky (2ks) a nikoliv spray? Měl jsem za to, že je to mravence ty polštářky. Takže to stačí jedn pytlík do skříně, do každé krabice netřeba. Raději se ptám, abych měl jasno. Děkuji za rychlou odpověď na můj předchozí dotaz.
Do krabice určitě ne. Stačí do uzavřené skříně. Nicméně nejde o pytlíčky, ale kuličky zabalené v perforovaném obalu - 20 ks.
Štěpáne, zdravím Tě. Teď píšeš o těch pytlících levandule, OK chápu. Já myslel to co je v té krabičce na mravence v našem odkazu na stánkách firmy vyrábějící Orion přípravky, tam je psáno 2ks. Ty levandulové pytlíčky jistě hezky voní. Já mám pytlíčky s levandulí přímo ze zahrádky od máti. Ta voní samo sebou. Hodlám ji přemluvit k letošní zvýšení produkce. (možná tajně oseju i nějaké Anrejovo pole, místo řepky nebo kukuřice :chuckle )
Toto je prevence, pokud něco sype v krabici, tak už musí nastoupit razantnější metody než levandule. Bylo taky dříve zmiňováno mražení krabic, ovšem pořád mě trochu vrtá hlavou zda nemůže být na škodu prudká změna teploty krabice tj. +-20°C na -16°C a pak po vyndání zase na pokojou teplotu. Nebo taky otázka orosení tedy kondenzu v krabici, vliv na brouky a štítky...
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Biolit

Příspěvek od Vindobon »

Uvnitř zavřené krabice se nic neorosí. Orosí se studený povrch, který je neustále v proudu stále dalšího a dalšího teplého vzduchu se stále dalšími a dalšími vodními parami. To, co se zvenku vysráží na krabici vyndané z mražáku, je voda, obsažená v mnoha a mnoha litrech vzduchu. Dokud zůstane krabice zavřená, vysráží se z té trochy vzduchu v krabici takové minimum vodních par, že to nehraje žádnou roli (pokud tam vůbec něco zvlhne, po ohřátí je to okamžitě zase suché). A pokud chceš chránit krabici zvenku, než se po vyndání z mražáku zase ohřeje, stačí ji před zmrazením zabalit do igelitu.

Mražák by se naopak dal využít na sušení sbírky: Dám-li do mražáku otevřenou krabici, počkám pár vteřin, než z ní unikne teplý (lehký, tedy stoupající) vzduch a následně tu krabici v mražáku zase zavřu, uzavřel jsem v ní studený vzduch z mražáku, který obsahuje minimum vodních par. Po vyndání do tepla a ohřátí pak mám uvnitř krabice teplý vzduch s relativní vlhkostí jako na Sahaře. Samozřejmě za předpokladu, že v ní nemám čerstvě vypreparované ještě nevyschlé brouky a jen do okamžiku, než takovou vysušenou krabici otevřu a vyvětrám.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Biolit

Příspěvek od drabcik »

Takže Biolit jestli jsem správně pochopil, je na houbeles? Koupil jsem Biolit s desinfekční přísadou proti lezoucímu hmyzu. Celé roky nic a teď najednou koukám, že tesaříkovi v zásobní krabici upadla hlava. Při pohledu do vnitřku torza jen na mne chroupající zvířátko otočilo hlavu, jakoby říkalo- " tak vidíš, že se sem dostanu... " Byla to pisivka. Dotaz tedy zní- funguje Biolit proti pisivkám? Nyní jsou už krabice vystříkány a každá zvlášť zabalena v igelitu.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Biolit

Příspěvek od Štěpán »

Martináček píše: 19 led 2018, 16:34
Štěpán píše: 19 led 2018, 15:03
Martináček píše: 19 led 2018, 14:41 Aha, takže jsem to špatně pochopil, vycházel jsem ze stránky :
http://www.marcacz.cz/nase-znacky/orion/
Takže to jsou ty pytlíky (2ks) a nikoliv spray? Měl jsem za to, že je to mravence ty polštářky. Takže to stačí jedn pytlík do skříně, do každé krabice netřeba. Raději se ptám, abych měl jasno. Děkuji za rychlou odpověď na můj předchozí dotaz.
Do krabice určitě ne. Stačí do uzavřené skříně. Nicméně nejde o pytlíčky, ale kuličky zabalené v perforovaném obalu - 20 ks.
Štěpáne, zdravím Tě. Teď píšeš o těch pytlících levandule, OK chápu. Já myslel to co je v té krabičce na mravence v našem odkazu na stánkách firmy vyrábějící Orion přípravky, tam je psáno 2ks. Ty levandulové pytlíčky jistě hezky voní. Já mám pytlíčky s levandulí přímo ze zahrádky od máti. Ta voní samo sebou. Hodlám ji přemluvit k letošní zvýšení produkce. (možná tajně oseju i nějaké Anrejovo pole, místo řepky nebo kukuřice :chuckle )
Toto je prevence, pokud něco sype v krabici, tak už musí nastoupit razantnější metody než levandule. Bylo taky dříve zmiňováno mražení krabic, ovšem pořád mě trochu vrtá hlavou zda nemůže být na škodu prudká změna teploty krabice tj. +-20°C na -16°C a pak po vyndání zase na pokojou teplotu. Nebo taky otázka orosení tedy kondenzu v krabici, vliv na brouky a štítky...
Ahoj Martináčku,
v těch levandulových kuličkách je také insekticid. MUsíš se na stránkách podívat do záložky "proti molům". Krabičky na mravence doma nepoužívám.
Štěpán
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Biolit

Příspěvek od Martináček »

Vindobon píše: 19 led 2018, 17:26 Uvnitř zavřené krabice se nic neorosí. atd.
Mražák by se naopak dal využít na sušení sbírky : atd.
Díky za odpověď a osvětlení problému. :yes (Tvou citaci jsem zkrátil, ať nepřidávám řádky do diskuse).Takže to shrnu jak jsem to pochopil z Tvých rad a vysvětlení. Uvnitř krabice jsou vysušení brouci a není tam vlhkost. OK. Po vyndání se orosí jen krabice nebo ještě lépe igelit do kterého je to zabaleno, lepší než pokud by vlhlo plátno zvenku. A to je potřeba vědět, protože jak jsem si myslel pokud bych hned krabice po vyndání otevřel a "vyvětral", tak navlhnou brouci a jiný obsah krabice. Mě trochu zmátlo, že se námraza tvoří v mražáku na chlazení (proto se odmražuje), tedy to je voda co to vysálo z mražemých potravin. Já jsem to mylně považoval za stejný případ jako když dám jahody do zavřeného kelímku zmrazit, před použitím vytáhnu a je tam krusta zmrzlé vody, ale to je zmrzlá voda z oplachu nebo z vytažená těch jahod. U zavřené krabice se suchým obsahem je to jinak, tak jak píšeš.
Omlouvám se za odbočení od tématu Biolit versus Orion. (nevím kde byla ta diskuse o mražení krabic v minulosti)
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Biolit

Příspěvek od Acmaeodera »

Orion - totální ochrana....84,90,- kč za pytel v Tetě
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Biolit

Příspěvek od Štěpán »

Acmaeodera píše: 19 led 2018, 21:40 Orion - totální ochrana....84,90,- kč za pytel v Tetě
Jo, to je ta fotka, co jsem sem dal - dělají různé vůně, je to primárně do skříní proti molům. Obsahují empenthrin 0,91 %.
Štěpán
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Biolit

Příspěvek od Acmaeodera »

Funguje to...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Biolit

Příspěvek od Štěpán »

Acmaeodera píše: 20 led 2018, 18:49 Funguje to...
Používám asi rok a zatím jsem nic živého nenašel, pouze sem tam vysušenou pisivku.
Štěpán
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Biolit

Příspěvek od Vindobon »

Martináček píše: 19 led 2018, 20:23...pokud bych hned krabice po vyndání otevřel a "vyvětral", tak navlhnou brouci a jiný obsah krabice.
Přesně. Nejdřív se celá krabice včetně veškerého obsahu musí ohřát na okolní teplotu, až pak se smí otevřít.
Martináček píše: 19 led 2018, 20:23Mě trochu zmátlo, že se námraza tvoří v mražáku na chlazení (proto se odmražuje), tedy to je voda co to vysálo z mražených potravin. Já jsem to mylně považoval za stejný případ jako když dám jahody do zavřeného kelímku zmrazit, před použitím vytáhnu a je tam krusta zmrzlé vody, ale to je zmrzlá voda z oplachu nebo vytažená z těch jahod.
Voda se sráží na povrchu tělesa, které je chladnější než okolí. Je-li těleso chladnější než 0° C, vzniká námraza, je-li teplejší než 0° C, vysráží se voda tekutá. To vše samozřejmě jen za předpokladu, že vzduch, ze kterého se má voda srážet, jí dostatečné množství obsahuje. V kelímku s jahodami se trocha námrazy vysráží ze vzduchu, který v okamžiku uzavření v kelímku byl teplý a tedy s hojným obsahem vodních par. Zůstanou-li jahody v mražáku hodně dlouho, asi se uplatní ještě kolísání teploty a fakt, že i led se odpařuje (sublimuje), tedy se dostává ve formě vodní páry do vzduchu, a tato pára se potom může zase vysrážet. Na tomto principu vzniká i námraza v mražáku na stěně skrývající chladicí trubky.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“