Dezinfekce sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
marion

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion » 01 čer 2020, 10:31

Kdysi jsem použival thymol do smrtiček jako ochranu před plesnivěním a bylo to bez problémů, podobně se osvědčil i starý Invet.(samozřejmě jsem smrtil octanem a Thymol či Invet přidal až pak, jinak brouci ztvrdli). Hlavně u materiálu z vody (vlhké piliny a zřejmě i spory na broucích), mršin a exkrementů to bez toho déle uchovat nešlo (často plesnivěli už za 3 dny).

Woody
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woody » 01 čer 2020, 10:49

marion píše:
01 čer 2020, 10:31
Kdysi jsem použival thymol do smrtiček jako ochranu před plesnivěním a bylo to bez problémů, podobně se osvědčil i starý Invet.(samozřejmě jsem smrtil octanem a Thymol či Invet přidal až pak, jinak brouci ztvrdli). Hlavně u materiálu z vody (vlhké piliny a zřejmě i spory na broucích), mršin a exkrementů to bez toho déle uchovat nešlo (často plesnivěli už za 3 dny).
Takže dát krystal Thymolu do skleněného kalíšku a ten píchnout do krabice je také varianta? Jak se to dávkuje?
Lepší motýl v krabici, než-li zmrzlý v lednici.

marion

Příspěvek od marion » 01 čer 2020, 13:12

netuším já jsem ho používal DO SMRTIČEK při jejich skladování s vláčným materiálem aby neplesnivěl-dával jsem špetku mezi prsty, NIKDY jse nepoužíval jako ochranu v krabicích proti hmyzím škůdcům.

Woody
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woody » 01 čer 2020, 13:47

marion píše:
01 čer 2020, 13:12
netuším já jsem ho používal DO SMRTIČEK při jejich skladování s vláčným materiálem aby neplesnivěl-dával jsem špetku mezi prsty, NIKDY jse nepoužíval jako ochranu v krabicích proti hmyzím škůdcům.
I tak děkuji. Já stejně asi zůstanu u levandulového Orionu jako u prevence a u octanu coby první pomoci při problémech... I finančně je to mnohem šetrnější varianta.

Acmaeodera
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acmaeodera » 01 čer 2020, 20:34

Thymol si můžete i natrhat - obsahují ho mateřídouška, dobromysl, saturejka, divoký tymián...není to ale pravý insekticid, spíš odpuzovač..
Ale určitě účinnější než jakékoliv napodobeniny invetu... Orion je jistota na 3 měsíce
Acmaeodera
Ilja T r o j a n

Karelk

Příspěvek od Karelk » 02 čer 2020, 04:29

Známé je také používání papírů, které obsahují pyretroidy, a odpuzují pisivky či rušníky.

Sieťka

Příspěvek od Sieťka » 02 čer 2020, 11:44

Ja to robím trochu násilne, proste na záchodový papier nakvapkám pár kvapiek octanu a zavrem, po čase ten papier
a nechám zbierku vyvetrať. TO je na rušníky ale na pleseň? neviem ...

Vindobon

Příspěvek od Vindobon » 05 čer 2020, 11:00

Sieťka píše:
02 čer 2020, 11:44
...nakvapkám pár kvapiek octanu...
V octanu se rozpouští polystyrén (lze si tak podomácku vyrobit alternativu Kanagomu); kdyby měl někdo staré krabice s polystyrénovým dnem, tak je třeba na to dát pozor. Ve troše par se polystyrén asi nerozpustí, ale může třeba na povrchu začít tvrdnout, je to závislé na koncentraci, prostě opatrně, vyzkoušet a nepřehánět.

Jinak členovce spolehlivě zabije zmrazení (v létě stačí -20°C 24 hodin, v zimě by mohlo být lepší -30°C 24 hodin, nebo v době od března do října přemrazit). Zajistit promrznutí — tedy necpat krabice do mrazáku nahusto, ale ponechat mezi nimi alespoň 5 mm mezery. No a je-li opravdu zajištěno promrznutí, mělo by stačit i 10 hodin.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at

Woody
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woody » 05 čer 2020, 13:20

Sieťka píše:
02 čer 2020, 11:44
Ja to robím trochu násilne, proste na záchodový papier nakvapkám pár kvapiek octanu a zavrem, po čase ten papier
a nechám zbierku vyvetrať. TO je na rušníky ale na pleseň? neviem ...
S plísněmi jsem naštěstí problém nikdy neměl. Ale preventivně mám v místnosti s materiálem dva odvlhčovače vzduchu - ty obyčejné, tabletové a nemohu si je vynachválit!

Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“