Sháním preparátora mikrolepidopter

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Marik
Příspěvky: 123
Registrován: 14 bře 2013, 14:34

Sháním preparátora mikrolepidopter

Příspěvek od Marik »

Milí kolezi, víte prosím o někom, kdo by byl schopen a ochoten na zakázku preprovat tzv. mikra, případně i větší motýly?
Díky moc za info.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Sháním preparátora mikrolepidopter

Příspěvek od Radomír »

Martine, neměli jsme dost času prodebatovat toto téma. Hovořil jsem s autorem knihy Small moths of Europe. Mikra preparuje přímo na lokalitě - tedy výhradně čerstvé, resp. poloomámené. Tak nevím, jestli je někdo takový machr, že je vypreparuje suché.
Marik
Příspěvky: 123
Registrován: 14 bře 2013, 14:34

Re: Sháním preparátora mikrolepidopter

Příspěvek od Marik »

Radku, díky moc za dodatečné info. Když můžu, nosím domů mikra živá. Ale na dlouhých cestách je okamžitá preparace vyloučená. Stejně to platí, pokud se třeba i do lapače doma nachytá velké množství motýlků, které pak nelze kapacitně zvládnout. Takže suchá mikra preparovat lze, sám to dělám, ale nezvládám množství. ( Samozřejmě, je to na úkor kvality, tak krásné fotky jako jsou ve zmíněné publikaci by podle takto preparovaných exemplářů pochopitelně dělat nešly, ale jako dokladové kusy je to většinou ok. Navíc mám spíš "větší mikra" - zavíječe a obaleče).
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Sháním preparátora mikrolepidopter

Příspěvek od míra »

Mikra preparuji, ovšem, jak uvedeno výše, čím čerstvější materiál tím lepší. Pokud jsou mikra někde rok ve vatě , doporučuji vyhodit.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Sháním preparátora mikrolepidopter

Příspěvek od míra »

Teď jsem dostal dotaz, zda-li lze mikra lepit herculesem... :D No hercules slepí všechno. Ovšem já mikra preparuji buď dvojnulkou, nebo lépe minucií na kousek polysterenu, což je lepší způsob, protože se vám pak lépe zapichují špendlíky do krabice.
Na snímku klíněnka Phyllonorycter parvifoliella (Ragonot, 1875) - rozpětí caa 4mm, délka těla cca 1mm.
klíněnka.jpg
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“