Ztráta barvy motýlic

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od Radomír »

Chystám se pro známého vypreparovat zelenomodré motýlice (Zygoptera). Na druhé straně jsem byl varován, že po čase ztrácejí svou barevnost. Je to pravda? Neexistuje žádná stabilizace barvy?
Uživatelský avatar
MichalK
Příspěvky: 121
Registrován: 02 kvě 2010, 16:28
Bydliště: Kutná Hora

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od MichalK »

U motýlic částečně ztrácí barvu jen křídla, ostatní část těla si svoji barvu ponechává. Jak zachovat barvy - viz příloha (z publikace Vážky: výzkuma ochrana), vyzkoušené to však nemám.
Přílohy
P1040467.JPG
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od Radomír »

Díky, Michale, za rady. Zajímá mě to i z hlediska chemizmu procesu, a tyto rady mne trochu nasměrovaly. Aceton není zase tak reaktivní sloučenina, tak zřejmě půjde jen o nastavení nějaké rovnováhy s vodou. Tomu nasvědčuje i doporučované rychlé sušení čerstvých exemplářů. Jak se dá usuzovat, ty asi nepoužíváš žádné "konzervační" metody při preparaci!?
Naposledy upravil(a) Radomír dne 28 srp 2010, 10:30, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
MichalK
Příspěvky: 121
Registrován: 02 kvě 2010, 16:28
Bydliště: Kutná Hora

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od MichalK »

Já ztrátu barvy neřeším, jediné co dělám, je odstranění obsahu zadečku, jinak jen nechám vyschnout a uložím do sbírky. Bohužel většina druhů barvy opravdu ztratí.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od Radomír »

Je to jen pohodlnost, nebo na zachování barevnosti skutečně nic neexistuje? Když si představím, že by třeba motýli ztráceli barvu, byla by to skutečně škoda. Jsou to barvy chemické nebo fyzikální, tedy založené na interferenci světla?
Uživatelský avatar
MichalK
Příspěvky: 121
Registrován: 02 kvě 2010, 16:28
Bydliště: Kutná Hora

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od MichalK »

U mě jde jen o pohodlnost, determinační znaky zůstávají a to mi stačí.
tomak

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od tomak »

Uchovavat barvy u motylic je v podstate nemozne, casem zacinaji blednout. Plati pro ne v podstate stejny postup jako pro vsechny druhy s kovovym leskem (Lestidae, Nehalennia apod). Zivy material nasackovat a ulozit v chladu na 2 -3 dny, aby vyhladovely. Pak je standardne usmrtit v parach octanu (nesmi s kapalnym prijit do styku) a rychle napnout a ususit. Docela pomaha tzv. liofilizace, ale to uz je slozitejsi. Muzes zkusit je vysusit v acetonu jako sidelka, ale v zadnem pripade se nesmi namocit kridla, jen zadecek (cca 2 - 3 dny), ale hrozi, ze zadecky ztrati lesk.
TomaK
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od Radomír »

Díky za další informaci. Stále se to nějak točí okolo té vody. Zatím mi ale není jasné, zda dochází ke změně fyzikální barvy deformací struktury buněk, anebo ke změně chemické struktury nějakého pigmentu. Bude třeba asi trochu experimentovat.
tomak

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od tomak »

Ahoj,
castecne dochazi ke změně chemické struktury pigmentu (nevratne zmeny), castecne ke zmenam v bunecne strukture (vratne zmeny). Bohuzel u modrych, zelenych barev je to prvni pripad, zatimco u zlutych a cervenych barev jde o vratny proces. Ve vsech pripadech je treba vazky odmastit, rozlozene tuky poskozuji vsechny barvy. U modrych a zelenych barev lze zmeny omezit pouzitim napr mednatych soli apod., v tekutych preparatech nasycenim vazky pred ulozenim do lihu kyselinou boritou atd. Na netu najdes spoustu alchymie. Neco je uvedeno v publikaci ZELENÝ, Jiří; HANEL, Lubomír. Vážky. Výzkum a ochrana. 1. vyd. Vlašim : Český svaz ochránců přírody, 2000 (citace na Krejca V. ..., uz asi nesehnatelnou brozurku, kterou vydal Vasek Lanka v roce 1989? na zaklade mych a brachovych poznamek - byl jsem v emigraci, takze citace je jen na brachu). Asi nejlepsi prehled preparace vazek vcetne chemie je v publikaci R. PIECHOCKI : Makroskopische Präparationstechnik. Leitfaden für das Sammeln, Präparieren und Konservieren. Teil I: Wirbeltiere. Akademische Verlagsgesellschaft Geest&Portig K.-G., 1967. Nekde doma tuhle knizku mam v PDFku, az se vratim do Ceska (asi za mesic), tak prosim pripomen, dam ji na ulozto.cz. Neco je i v Schiemenz H., 1953: Die Libellen unserer Heimat (aktualne to ma Kabourek).
Ja uz vazky dlouho nesbiram a bracha je po smrti, sbirka (Jeseniky a S. Morava) skoncila u Jirky Zeleneho, kde je literatura, to vi buh.
TomaK
Přílohy
CollectingOdonata.pdf
(62.85 KiB) Staženo 679 x
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od Radomír »

Abych trochu dovysvětlil můj problém. Zajímám se o barvy u hmyzu zatím převážně motýlů a s preparací motýlic jsem narazil na skutečnost, že ztrácejí barvu. Proto děkuji za každou informaci, je to pro mě něco nového. PDF si píšu do kalendáře. Zatím zkusím na netu pohledat něco sám.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od Radomír »

Ahoj tomak, už jsi v Česku?
Naposledy upravil(a) Radomír dne 07 říj 2010, 11:16, celkem upraveno 1 x.
tomak

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od tomak »

Radomír píše:Ahoj, tomak, už jsi v Česku?
Ahoj,
nejsem, budu az po novem roce. Zatim jsem jen na netu.
TomaK
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od Radomír »

o.k. díky
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Ztráta barvy motýlic

Příspěvek od Radomír »

:hi tomak, nezapomněl jsi ještě na mně? :)
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“