korkové misky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

korkové misky

Příspěvek od míra »

o víkendu jsem byl pro nějaké věci v ikee. Měli tam malé korkové podšálky(20? korun dva kusy). Pár sad jsem si vzal a vyzkoušel, pokud chci přelepit , napíchnu i se špendlíkem do této podšálky porosím a přikloím, druhý den mohu sejmout brouka a pelepit. Doposud jsem manipuloval i s lístky pod štítkem kdy bylo nebezpečí poškození jedince. šikovná věc.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: korkové misky

Příspěvek od Yohaness »

míra píše:o víkendu jsem byl pro nějaké věci v ikee. Měli tam malé korkové podšálky(20? korun dva kusy). Pár sad jsem si vzal a vyzkoušel, pokud chci přelepit , napíchnu i se špendlíkem do této podšálky porosím a přikloím, druhý den mohu sejmout brouka a pelepit. Doposud jsem manipuloval i s lístky pod štítkem kdy bylo nebezpečí poškození jedince. šikovná věc.
Vůbec nechápu o čem mluvíš. Co je to ta podšálka?
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Renda

Re: korkové misky

Příspěvek od Renda »

míra se evidentně pere s automatickou opravou pravopisu v tabletu (taky se mi to stává) nebo na něčem ujíždí.. (to se mi nestává) :)))
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: korkové misky

Příspěvek od Hali+ »

Yohaness píše:Vůbec nechápu o čem mluvíš. Co je to ta podšálka?
Prostě si pod šálku oblékneš ještě jednu. Asi pro sichr. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: korkové misky

Příspěvek od Renno »

a čemu nerozumíte?....vy už nic nechlastejte ani nehulte na těch srazech...kdybyste se věnovali radějc broukům :D
Mira myslel asi tohle ne!

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/50282945/

jestli to tak funguje tak je to náhodou dobrej nápad :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: korkové misky

Příspěvek od míra »

Ano, děkuji Renno.
U nás doma ( a nejen u nás doma) se malým hrníčkům říkalo a říká šálek(dáte si šálek čaje?) a talířkům pod šálky vždy říkalo podšálky(chcete pod hrníček podšálek? :D ) A nechcete si :D sundat tu prsapodenku?. S tím se peru rád rendo :rofl
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: korkové misky

Příspěvek od hong »

míra píše:o víkendu jsem byl pro nějaké věci v ikee. Měli tam malé korkové podšálky(20? korun dva kusy). Pár sad jsem si vzal a vyzkoušel, pokud chci přelepit , napíchnu i se špendlíkem do této podšálky porosím a přikloím, druhý den mohu sejmout brouka a pelepit. Doposud jsem manipuloval i s lístky pod štítkem kdy bylo nebezpečí poškození jedince. šikovná věc.
dobrá, Míro, díky za dobrý nápad a tip. Ale přece jen se přiznám, že trošku tápu: "napíchnu, přikloím a pelepím". Můžeš trochu více polopaticky? Takže brouky na nevyhovujících štítcích napíchneš do dna podšálku, orosíš (jako celé - brouka i štítek - anebo orosíš dno podšálku?), přiklopíš (čím - tím druhým korkovým podšálkem?) a druhý den přelepuješ (tohle jsem snad rozluštil) na jiný štítek. Ale se spodním - lokalitním - musíš stejně manipulovat...
Je zbytečné mi tu odpovídat, že "su asi ňáké nablblé" - to vím - ale můžeš sem vložit podrobnější popis té tvé manipulace?
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: korkové misky

Příspěvek od bozapetr »

mira se proste ,, boji " manipulace s suchym broukem, aby jej neposkodil, tak jej celeho i se spendlikem, lokalitakem da do misky, jakkoli navlhci (orosi brouka, misku,da dovnitr treba vlhky kousek papiroveho kapesniku-pridal bych kapku octa) priklopi a druhy den muze prepreparovat - tj napr. sunda brouka ze stitku - odlepi a lokalitak napise novy nebo da pak po ususeni stary, co ja vim ... debata o nicem .. a asi i vymeni spendlik, protoze podle mne casem muze zkorodovat
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: korkové misky

Příspěvek od míra »

Mám to doma tři dny, tak jsem dal tip. A za ty slova bez písmenek se omlouvám. Bohužel někdy mám horší vnímání a i když si vesměs texty čtu znova, přehozená, nebo vynechaná písmenka mi unikají. Prostě je nevidím.

Takže vezmu špendlík i se štítky, zapíchnu to do té korkové misky, ono se toho zas tolik nevejde, ale někdy potřebuješ přelepit jeden dva kousky.
vezmu rosiš na kaktusy a mírně seshora orosím a stříknu i do té misky. Pak to překlopím jak vidíte na snímku obyčejnou miskou plastovou z kuchyně, může to být cokoli. V podstatě po pár hodinách( tyhle střevlíčky jsem si sám před lety blbě lepil, takže hercules pustí rychle) nejprve sundám pinzetou brouka a položím na srovnání nohou pod binokl. Sundám lokalitní štítek vyhodím starý nalepovací. Asi i špendlíky za nerezové.
Ten lokalitní se dá asi sundat, některé by se mohlo písmo rozsputit, že. Hlavní pointa a důvod pro mne je, že řada nalepených broučků má nožičky mimo štítek a je nutná pečlivá manipulace, takto se vyvaruji poškození.
Ale jak jsem psal, pro někoho možná zajímavé, pro někoho zbytečný nesmysl.

Dvakrát jsem po sobě přečetl, tak doufám, že písmenka správně. Na větnou skladu ovšem s.b.t.(s.bílej tesák)
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: korkové misky

Příspěvek od hong »

:D :yes díky, jak jsem už napsal, se mnou musíš pomalu, zřetelně a s velkou dávkou trpělivosti...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: korkové misky

Příspěvek od Hali+ »

Přiznávám se, že jsem to pochopil až když jsem si prohlédl ty obrázky. :mrk
Musel jsem si přešlápnout. :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: korkové misky

Příspěvek od Yohaness »

I já už jsem to pochopil... vtip je tedy v tom, že do dna takové misky se dá zapíchnout špendlík a výhodné je to pouze pro brouky, jenž přesahují štítek... Jinak totiž nevidím rozdílu mezi tímto a petriho miskou s navlhčeným ubrouskem. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
angellus
Příspěvky: 281
Registrován: 24 led 2012, 14:11

Re: korkové misky

Příspěvek od angellus »

Noo, já tento úkon provadím v zavírací misce (od váženého salátu nebo "svačinovku") s teplou, skoro až vařicí vodou + občas ta kapka octa a hodim to tam prostě plavat a zavřu....( lok. a det. štítky samozřejmě předem sundám) Za pár minut je hotovo a nijak převratně se mi nic neláme. Snad nedělám nic špatně s vodní lázní :think .
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: korkové misky

Příspěvek od Hali+ »

Já si zase zvykl rozvlhčovat brouky v Okeně. Prostě každý jak jsme zvyklí. :nod
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: korkové misky

Příspěvek od Štěpán »

Já používám prázdné krabičky od Nivey. Dovnitř navlhčený ubrousek a na něj malý kousek polystyrenu, do něj píchnu brouka, přiklopím víčko a dám na PC, reprobednu nebo na cokoliv, co je teplé, urychlí se tím rozvlhčení. Výhoda polystyrenu je v tom, že ti nezplesniví, nemění tvar a může se používat opakovaně. Korek bude mít nejspíš jen omezenou životnost, ale zas neber to, za ty prachy :)
Štěpán
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“