Preparace lihového materiálu

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Haci »

Nemáte někdo zkušenosti s preparací brouků z lihu (krom té, že to nejde :chuckle)?
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od MilanP »

Zkušenost mám takovou, že to jde. Preparoval jsem takhle Elmidy chytaný spolu s dalším vodním hmyzem do pětasedmdesátky lihu. Rozměkčoval jsem je ve vodě s trochou octa.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Adam »

Preparáty z lihu jsem vzdal a dávám to na trojúhelníčky.

Je ale zajímavé, že od šýcarských kolegů dostávám tu a tam materiál v 75% lihu a ti brouci jsou na líh celkem vláční. Nechápu.
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od PavelJakubec »

Jde o to, že pokud ten brouk byl předtím v pasti a následně byl dán do lihu, tak není problém. Nahnilé svalstvo dovoluje preparovat bez problémů a žádné cvičení se nekoná.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Hali+ »

Musím oprášit starší téma... :mrk
Dostal se ke mě materiál uložený v lihu. Je toho moc, většinou bezcenné věci, ale je v tom cca 30-50 kusů brouků, kteří by mi za zpreparování stáli. Kdysi jsem používal pepsin koupený v lékárně (1g v prášku, míchal jsem si to pak už sám), ale bohužel už se neprodává. Máte někdo zkušenosti s hyadázou?
Vybraných pár brouků jsem důkladně osušil a pak přendal do vody s trochou okeny.
Teď nevím, jestli by bylo lepší je 1) po pár hodinách vyndat, úplně vysušit a pak je přendat do hyadázy, nebo 2) vyprat je po pár hodinách v obyčejné vodě a přendat je do hyadázy hned? Asi ta první varianta, že? Aby se vypařilo co nejvíc lihu a ten enzym se lihem nerozložil, že?
A za další, jak dlouho to v tom enzymu nechat? Hodinu? Den? Nemáte někdo zkušenosti? V pepsinu to bylo podle velikosti brouka pár hodin až den, pak už se to rozpadalo, ale u tohodle nevím... Nejspíš by to mělo být obdobné. Asi to prubnu metodou pokus a omyl... Bohužel té hyadázy mám jen 2 ml, tak toho nemám na moc velké pokusy... Bylo by lepší vědět, jestli s tím někdo třeba už nemáte zkušenosti?
Přílohy
hyadasa_.JPG
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Hali+ »

Brouky jsem vyndal z lihu, den je vypíral v čisté vodě s trochou okeny a pak je nechal přes víkend úplně uschnout na sluníčku za oknem. Pak jsem je na jeden den dal do hyadázy. Poté vypral a pokoušel se o preparaci...
Konstatuji, že na malé brouky, cca 2-3 mm to bylo ucházející a dalo by se říci, že jakž takž zpreparovat šli. Větší brouci (cca 10 mm) byli stále tvrdí, zvláště ti hodně chitinizovaní. Nechal jsem je v tom ještě jeden den, ale výsledek byl stále obdobný...
Shrnu-li to, tak hyadázu by šlo použít jako náhradu pepsinu pro malé brouky, cca do 3 mm (při delším působení než 1 den snad až do 5 mm). Pro větší brouky – pepsin je pepsin... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
anonymus

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od anonymus »

Vyndám z lihu, propláchnu vlahou vodou a nechám vyschnout , pak navlhčit v petriho misce na octu aby se to při manipulaci nepoškodilo.Před preparací do Okeny kterou přivedu skoro k bodu varu.Brouci jdou normálně preparovat, a nebo rozvlhčené brouky z octa na 1 minutu do mikrovlnky :)Lze takto připravit i brouky z formalínových pastí.
Vojta
Příspěvky: 101
Registrován: 12 čer 2010, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Vojta »

A prosím Tě, jak dlouho máš ty brouky v octu?
anonymus

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od anonymus »

Podle velikosti brouka, menší (cca do 1 cm) večer dám do misky a ráno mohu s materialem již pracovat .Větší kusy dám jeden den ráno do misky a nechám do druhého dne. (cca 24 hodin).
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od albert001 »

Já materiál z lihu preparuji do větší kapky lepidla, což umožňuje lépe fixovat nohy, ale pokud je hodně ztvrdlý, tak se u dřepčíků smířím s hnusně vypreparovaným kusem a u větších zvířat to dávám na klínek. Rozvláčňování v něčem se bojím - v lihu se smrtí kvůli zachování DNA pro molekulární studium a nějaká ta činidla ji mohou ničit.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Haci »

No on i brouk z lihu na štítku je použitelnej pro DNA jen pár let a pak získatelnost DNA rapidně klesá. I v lihu materiál stárne a ze vzorků starších 7-8 let už se DNA blbě izoluje...
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od albert001 »

To jo. Ale ze vzorků z octanu se DNA nedá izolovat týden po sběru.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od marion »

Honza píše:Vyndám z lihu, propláchnu vlahou vodou a nechám vyschnout , pak navlhčit v petriho misce na octu aby se to při manipulaci nepoškodilo.Před preparací do Okeny kterou přivedu skoro k bodu varu.Brouci jdou normálně preparovat, a nebo rozvlhčené brouky z octa na 1 minutu do mikrovlnky :)Lze takto připravit i brouky z formalínových pastí.
Čeká mně preparace materiálu z lihu tak si chci upřesnit Honzův postup s mikrovlnkou
1-suché brouky do octa na 12-24 hodin podle velikosti a pokud jdou preparovat tak nic, pokud nejdou pak
2-do mikrovlnky na 1 minutu - ten čas v mikrovlnce se týká i mrněk do 5 mm?
anonymus

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od anonymus »

jj přesně tak jak píšeš ,ale do té mikrovlnky je dávám v nějaké vhodné nádobě a jsou ve vodě (ne na sucho) ano včetně kusů menších jak 5 mm
Adam píše:Preparáty z lihu jsem vzdal a dávám to na trojúhelníčky.

Je ale zajímavé, že od šýcarských kolegů dostávám tu a tam materiál v 75% lihu a ti brouci jsou na líh celkem vláční. Nechápu.
Také dostávám material v 75% lihu a jde to jak čerstvý material, jelikož tam přidávají ocet.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od marion »

Díky, ti moji jsou z Malajsek, kde je tuším líh koncentrovaný
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Radomír »

marion píše: 20 srp 2015, 12:26 Čeká mě preparace materiálu z lihu tak si chci upřesnit Honzův postup s mikrovlnkou
1-suché brouky do octa na 12-24 hodin podle velikosti a pokud jdou preparovat tak nic, pokud nejdou pak
2-do mikrovlnky na 1 minutu - ten čas v mikrovlnce se týká i mrněk do 5 mm?
Zkoušel jsem. Dokonce jsem brouky v mikrovlnce vařil v octě. Nejsou sice tak lomiví, ale cvičící zůstávají stále. :think
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od marion »

Brouky z lihu mám jen z Malaiseho pastí a pokud nejdou preparovat nalepím je na bok. naopak jsou lépe přístupné determinační znaky, pokud jsou větší tak se je snažím obpíchat špendlíkama v přijatelném uspořádání končetin, jenže takového materiálu mám minimum, spíše od dipterologů.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Radomír »

Hali+ píše: 29 srp 2012, 22:22... Kdysi jsem používal pepsin koupený v lékárně (1g v prášku, míchal jsem si to pak už sám), ale bohužel už se neprodává...
Čistý by byl k mání, https://www.laboratornatechnika.sk/esho ... 0329.xhtml ale velké balení 53 €/100 g. Nebo toto: https://www.p-lab.cz/pepsin-z-praseciho-zaludku Jaká musí být koncentrace? Co tak toto: https://www.najnakup.sk/krmiva-a-vitami ... sol-100-ml ??
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Radomír »

Sehnal jsem 2 g čerstvě expirovaného pepsinu. Jak se připravuje roztok??
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Preparace lihového materiálu

Příspěvek od Hali+ »

Myslím že to je ve Wiklerovi, nebo nějaké staré Mikroskopické technice. Z hlavy to nevím.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“