Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Pepa »

aphodius píše:Přesně tak, v češtině (ale i v angličtině) se vědecká jména neskloňují, v latině však ano. Kdo si chce psaní lokalitních údajů usnadnit, nechť striktně používá angličtinu - pak ať ovšem vynechá i zkratky latinských slov determinavit, revidit, legit, collectio (det., rev., leg., coll.) atd. Nezapomínejme, že výchozím jazykem vědecké binomické nomenklatury je latina. Kombinace anglických a latinských výrazů nebo jejich zkratek ne téže etiketě působí jako pěst na oko.
A jak napíšeš tyto zkratky z anglických výrazů (tedy mimo leg., tam můžeme polemizovat). Jinak tedy podle toho co jsi právě napsal tak všechny vědecké práce asi budou psány úplně špatně :think
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od aphodius »

Bavíme se o lokalizačních etiketách, nikoli o publikování údajů (v publikacích je nutno citovat přesné znění z etiket, popř. je doplnit upřesňujícícmi údaji zjištěnými autorem, které se pak dávají do hranatých závorek). Jelikož anglické zkratky pro výše zmíněné výrazy nejsou zaužívány, pokládám za ideální používat striktně latinu ve správných tvarech. Je to ovšem možná jen můj ideál, který se mnou pravděpodobně už dnes nikdo nesdílí, a tak se ve většinbě případů objevují zaužívané paskvily... Škoda.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Pepa »

No botanici to budou s tebou sdílet určitě, protože popisy nových rostlin se musí psát v latině. Ale spíš to beru tak, že všechny jazyky se vyvíjí, i když latina zrovna moc ne, a štítek by měl být srozumitelný pro kohokoliv. Ono použít latinu ve správných tvarech už bohužel nikomu nic neřekne, spíš ho to ještě mate, protože to bychom museli používat komplet na celém štítku, tedy vč. názvů zemí a lokalit a to je vlastně nemožné, proto jsem pro to užívat vědecké názvy vždy v prvním pádu.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od J.P. »

Odborné názvy se nikdy neskloňují. Kromě odborných (nikoli latinských, ale spíše z latiny či řečtiny odvozených) názvů taxonů a pár tradičně používaných zkratek, už prakticky žádný zoolog latinu nepoužívá. Než mrvit odborné názvy jejich skloňováním, kde by už dnes skoro nikdo nechápal, o co se jedná, to raději budu v klidu kombinovat tu latinu a angličtinu (nebo češtinu) na jednom štítku.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od aphodius »

No jó, staré časy jsou nenávratně pryč a entomologie je dnes už o úplně jiných věcech než bývala - a mně připadá, že jí čím dál míň rozumím... :S
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od J.P. »

Pepa píše:No botanici to budou s tebou sdílet určitě, protože popisy nových rostlin se musí psát v latině.
Ani ti už ne. Od začátku roku 2012 už mohou být i popisy nových druhů rostlin v angličtině.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od hong »

aphodius píše:Bavíme se o lokalizačních etiketách, nikoli o publikování údajů (v publikacích je nutno citovat přesné znění z etiket, popř. je doplnit upřesňujícícmi údaji zjištěnými autorem, které se pak dávají do hranatých závorek). Jelikož anglické zkratky pro výše zmíněné výrazy nejsou zaužívány, pokládám za ideální používat striktně latinu ve správných tvarech. Je to ovšem možná jen můj ideál, který se mnou pravděpodobně už dnes nikdo nesdílí, a tak se ve většinbě případů objevují zaužívané paskvily... Škoda.
škoda je i to, když při svých kritikách všech cizojazyčných textů (samozřejmě vyjma svých vlastních), vytváříš paskvily v češtině... snažit se psát hezky česky je zase můj ideál
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od aphodius »

hong píše:škoda je i to, když při svých kritikách všech cizojazyčných textů (samozřejmě vyjma svých vlastních), vytváříš paskvily v češtině... snažit se psát hezky česky je zase můj ideál
Pokud narážíš na překlepy, pak je mi tě líto, Hongu.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Pepa »

hong naráží na slovo "zaužívané". Ono je sice ve slovníku, ale má pravdu, je to hrozný paskvil.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od hong »

Pepa píše:hong naráží na slovo "zaužívané". Ono je sice ve slovníku, ale má pravdu, je to hrozný paskvil.
jojo, hong naráží přesně na tohle. Zaužívané je to ve slovenštině, hezky česky je to "obvyklé". Takhle nějak hovořil Gustáv Husák a major Terazky. A kdyby to nebylo ve spojitosti s exhibicí multilingvinní znalosti běžné angličtiny v Anglii, Americe, Kanadě i Austrálii, mlčel bych...
Mimochodem - jak je to s používáním předložky "ex" v běžné velštiné, skotšině či irštině?
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od hong »

Nicméně se omlouvám, neměl jsem to sem psát, nepatří to do tématu.
Mea culpa, mea maxima culpa (to abych byl správně pochopen...;o)))
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od aphodius »

Pepa píše:hong naráží na slovo "zaužívané". Ono je sice ve slovníku, ale má pravdu, je to hrozný paskvil.
V mém okolí je to běžně používané slovo - zřejmě záleží, z jaké oblasti a prostředí kdo pochází.
anonymus

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od anonymus »

Dostal jsem dnes prosbu o pomoc z Italie. Kolega zakoupil tyto štítky (zřejmě na burze v Praze) a potřebuje další od výrobce (prodejce) a ptá se mě zda vím od koho. Nevím poradíte někdo prosím .........prodejce (výrobce) kontakt.Děkuji :)
WP_20170102_08_48_19_Pro.jpg
Petrvystrcil

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Petrvystrcil »

To mě připadá na Kabourka
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Renno »

ty jsou od Šafandy..prodává je skoro na každý burze ...v pardubkách bude určitě taky
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
anonymus

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od anonymus »

Renno píše:ty jsou od Šafandy..prodává je skoro na každý burze ...v pardubkách bude určitě taky
a nějaký kontakt by byl ?

mám jenom :
Jaroslav Šafanda
Hráského 1927/9, 148 00 Praha 4
Telefon: 732 126000

e mail nemá ?
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Renno »

nevím jestli má email....asi si budeš muset počkat na burzu:(
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Tětís
Příspěvky: 122
Registrován: 07 led 2014, 20:46
Bydliště: Plzeň

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Tětís »

V r.2015 jsem s ním komunikoval přes tento e-mail : jaroslav.safanda(zavináč)seznam.cz
Nevím jestli je stále aktuální a funkční.
Ivo Těťál
ivo.tetal@volny.cz
Coleoptera (Carabidae, Staphylinidae), Hymenoptera (Formicidae) střední Evropa, přednostně faunistika západních Čech.
anonymus

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od anonymus »

Díky všem za info
před chvílí jsem mluvil s kolegou Šafandou a na burze nebude, štítky posílá zítra ráno :mrk
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Radomír »

Prosím o pomoc s lokalizací.

PATTAWA, PK 32, Reg KAW
GUYANE FRA. IX.2012
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“