Preparace blanokřídlých

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
bongy
Příspěvky: 2
Registrován: 05 kvě 2010, 19:21

Preparace blanokřídlých

Příspěvek od bongy »

Neví někdo jak preparovat vosy, včely apod. když jim nechtěj povolit křídla? už mě to dohání k šílenství :nerd
předem díky.
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: preparace blanokřídlích

Příspěvek od Libor Dvořák »

Osobně vosy moc neřeším. Na křídlech znaky na určování v drtivé většině případů nejsou, tak je prostě srovnám plus minus podél těla a zafixuju špendlíkama.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: preparace blanokřídlích

Příspěvek od Štěpán »

Tak není to můj obor činnosti, ale kolega Lukáš Blažej je znalec kutilek a podobných potvor a taky jsem se ho ptal na to, jak to dělá, že má všechny ty vosičky pěkně napíchnuté a křídla krásně roztažená. On mi odpověděl, že jde o cvik, trefit se špendlíkem přesně doprostřed hrudi a protnout nějaký sval, který je s těmi křídly spojený. Tím průpichem dojde pak automaticky k roztažení křídel.
Štěpán
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: preparace blanokřídlích

Příspěvek od LucanusCervus »

Pokiaľ viem, niektoré blanokrídlovce majú určovacie znaky aj na krídlach. Napr. počet určitých políčok... Krídla roztiahnuté byť za každú cenu nemusia, ale malo by sa dbať aspoň na to, aby bola dobre rozpoznateľná žilnatina, a dal sa aspoň spočítať počet vretenných a plamkových políčok.
jiri2360
Příspěvky: 6
Registrován: 19 lis 2014, 22:04

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od jiri2360 »

Vyrobil jsem si jednoduché pomůcky z ent.špendlíků č.2 a kousků tvrdého kartonu ve tvaru obdelníčků,které jsem ve vrchní třetině špendlíku přilepil šedou balíkovou izolepou na plocho přez špendlík.Slouží jako opěrka pro vytažení křídel.Zajistím slabšími špendlíky do protisměru a jemnou preparační jehlou křídla povytáhnu nahoru,pak upravím ostatní přívěsky fixací špendlíky dle potřeby.Oba páry křídel jsou takto snadno po zaschnutí pozorovatelná s kompletní žilnatinou a estetika je dokonalá.Používám tuto metodu preparace i pro Diptery
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od J.P. »

Chtělo by to fotku. Podle popisu si to moc neumím představit.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od Pavel L. »

Také si to nedovedu nějak představit.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od Vindobon »

Možná si neumíte představit kousek kartonu, který není špendlíkem probodnutý, ale na který je špendlík naplocho přilepený. Když tuto představu skousnete, porozumíte i zbytku celé procedury. Aspoň si teda myslím, že vím, jak je celý ten postup myšlený — než vyschnou, jsou křídla opřená o ten karton a fixovaná špendlíky, podobně jako jsou končetiny a tykadla při preparaci probodlého brouka fixovaná špendlíky (zde bez pomoci kartonu), než brouk vyschne.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od Vašek »

když jsem se trošičku montoval do Dipter, tak jsem si udělal několik polystyrenových napínadel se stavitelnou šířkou drážky - stejné jako na motýly, ale s rovnými podložkami pod křídla. Při preparaci pak stačily 2 proužky celofánu a pár špendlíku. Šlo to rychle a dobře, estetiku posuď sám. Myslím, že se čtyřmi křídly to půjde stejně jako se dvěmi :)
Přílohy
dipt.jpg
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od Libor Dvořák »

Pěkní ovádi...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
anonymus

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od anonymus »

malá ukázka preparace
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od hong »

technická: nemohl by někdo - třeba příslušný moderátor - opravit zjevné gramatické zrůdy alespoň v názvech kapitol, kde je to nejvíce na očích??
(omlouvám se za to hňydopyšství...;o)))
jiri2360
Příspěvky: 6
Registrován: 19 lis 2014, 22:04

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od jiri2360 »

Vindobon píše:Možná si neumíte představit kousek kartonu, který není špendlíkem probodnutý, ale na který je špendlík naplocho přilepený. Když tuto představu skousnete, porozumíte i zbytku celé procedury. Aspoň si teda myslím, že vím, jak je celý ten postup myšlený — než vyschnou, jsou křídla opřená o ten karton a fixovaná špendlíky, podobně jako jsou končetiny a tykadla při preparaci probodlého brouka fixovaná špendlíky (zde bez pomoci kartonu), než brouk vyschne.
Přesně tak,jak píšeš,je to velice jednoduchá pomůcka a PŘEZ TO VELICE ÚČÍNNÁ .Opěrky křídel se zapíchnou v úhlu k tělu a v úhlu simetrie roztažených křídel,pak se zafixují špendlíky proti podpěrkám,následně nohy a tykadla lze snadno upravit do požadované polohy.Snadné co?
Naposledy upravil(a) jiri2360 dne 26 lis 2014, 17:42, celkem upraveno 1 x.
jiri2360
Příspěvky: 6
Registrován: 19 lis 2014, 22:04

Re: Preparace blanokřídlích

Příspěvek od jiri2360 »

Vašek píše:když jsem se trošičku montoval do Dipter, tak jsem si udělal několik polystyrenových napínadel se stavitelnou šířkou drážky - stejné jako na motýly, ale s rovnými podložkami pod křídla. Při preparaci pak stačily 2 proužky celofánu a pár špendlíku. Šlo to rychle a dobře, estetiku posuď sám. Myslím, že se čtyřmi křídly to půjde stejně jako se dvěmi :)
Křídla jsou dobře roztažená,ale co nohy?Když už estetiku,tak celkovou,vypadá to potom mnohem lépe.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Preparace blanokřídlých

Příspěvek od marion »

Podstatné je jak jsou vidět určovací znaky estetiku bych zařadil až na druhé místo. Takže po určitých zkušenostech preparuju Haliplidy a Cercyony na bok, Pleurophory vzhůru nohama, Histeridy často na bok nebo vystřihávám štítek , něco na trojúhelníčky, u drabčíků levé nohy nechám většinou volně pravé přichytávám ke štítku (některé znaky jsou vidět u roztažených noh některé u volně v prostoru umístěných) atd....
Martina Hylšová
Příspěvky: 12
Registrován: 27 pro 2015, 17:06

Re: Preparace blanokřídlých

Příspěvek od Martina Hylšová »

Moc se omlouvám, nevím, jestli to patří zrovna sem. Mám dvě vosy, žel živé, ve sklenici. Chtěla jsem je usmrtit jedem, co mi dal pán od nás z muzea. Zjistila jsem ale, že jsem si lahvičku nechala potevřenou, tak mi jed vyprchal. Můžu se tedy zeptat, čím je nejlepší zabíjet a kde látku seženu? Zabývám se teda hlavně mravenci, ale když se přichomýtne i něco jiného zajimavého, tak i to. Moc děkuji za odpověď. :)
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Preparace blanokřídlých

Příspěvek od Libor Dvořák »

Éter, etylacetát. Nakap do lahvičky s prosetými pilinami nebo zmuchlaných toaletním papírem. Jinak je možné smrtit například ve skleničce v mrazáku...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Martina Hylšová
Příspěvky: 12
Registrován: 27 pro 2015, 17:06

Re: Preparace blanokřídlých

Příspěvek od Martina Hylšová »

Jejda, no vlastně. Už jdou do mražáku. Díky.
safrol
Příspěvky: 9
Registrován: 29 dub 2010, 07:34
Bydliště: Loket
Kontaktovat uživatele:

Re: Preparace blanokřídlých

Příspěvek od safrol »

bongy píše: 08 črc 2010, 19:33 Neví někdo jak preparovat vosy, včely apod. když jim nechtěj povolit křídla? už mě to dohání k šílenství :nerd
předem díky.
Hymenoptery preparuji tak, jak je na fotkách. Jen u větších druhů preparuji obě křídla, ale jinak stačí jedno. Pod křídlo dám nalepovací štítek, probodnu ho a povysunu do roviny. Křídlo posunu a přilepím nasliněným štětečkem. Po zaschnutí jde křídlo od štítku krásně odlepit.
Přílohy
IMG_4342.jpg
IMG_4343.jpg
LiborK
Příspěvky: 659
Registrován: 06 črc 2016, 21:37

Re: Preparace blanokřídlých

Příspěvek od LiborK »

Zkoušel jsem preparovat nějaké chalcidky. Posmrtná ztuhlost tykadel a nožiček se dá eliminovat denním působením octových výparů. Křidélka jsou ale prevíti a stále drží svoji vztyčenou pozici. Těžké je přinutit do sklopení, a když, tak se překroutí. Navíc navlhčení v těch výparech je někdy pěkně zašmodrchá a slepí a je potíž je narovnat. Četl jsem propíchnutí hrudi na správném místě je uvolní. Vykuchal jsem celou hruď a stále drží vzpřímené. A to na několika jedincích, nějak to nefunguje. Zkrátka se mi nepodařilo dát na štítek jedinou chalcidku dle mých představ s roztaženými křídly. Entomologům to asi stačí nalepené jakkoliv na špičce štítku, chtěl bych lepší. Měl by někdo radu jak přinutit křidélka malých blanokřídlých k volnému sklopení ?
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“