Večer a ráno na lokalitě

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od kormik »

Pro zajímavost sem dávám příklad toho, kolik mi zhruba na jedné lokalitě padne za oběť broučínků (zejména fytofágů) za večer a ráno . Tohle je zrovna loňské Portugalsko. Tak si pak asi umíte představit, proč nemám moc času na determinaci materiálu pro druhé. :D Jsem nějak ve skluzu... No a pár dní mám co teď dělat. Je jasné, že z nefytofágních skupin si dělám jen vzorky, ostatní rozdám a povyměňuju. Ale i tak mě čeká cca 400 ks na preparaci, čtvrtina vykuchat... Jak je to s vámi, kolik baj oko přivezete materiálu z jedné výpravy?
Přílohy
P1250917.jpg
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od Hali+ »

Pěkné Honzo! :) Když se na cestách dostanu k vodě, tak to bývá podobné... :mrk
Pochopil jsem, že u některých vodních skupin skutečně nemá na lokalitě smysl řešit co je to za druhy a tak jedu jako vysavač... Pak z toho někdy mám trochu depky, když se už u preparace ukáže, že z toho vezmu jen vzorek jako doklad a zbytek jsou šunti k vyhození...
Když ale dělám prosevy, tak je to skromnější, to už na lokalitě beru jen některé skupiny, protože to obvykle projedu přes síta. Když ale beru prosev domů do eklektoru, tak toho vezmu víc, když už jsem se s tím táhnul. Nehledě na to, že to pak člověk musí někam vysypat, tak aby byla introdukce co možná nejmenší...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od Ivoš M. »

Mě se líbí jak je to už předběžně roztříděné. :D
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Giannis

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od Giannis »

Kormíku,to máš jako nachystané na velikost pánvičky,už jenom šoupneš vajíčka a je hotovo :D Kolik to tak stojí v Portugalsku,taková delikatesa?
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od Honza H. »

Tak proč to všechno sbíráš? Kdy už se konečně specializuješ a začneš dělat nějakou skupinu pořádně? :cool
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od marion »

Na své první akci v Portugalsku jsem si udělal statistiku-březen 2004 - 14 dnů, rodinná dovolená NE AKCE NA BROUKY a zde je výsledek.

Celkem jsem sebral a vypreparoval 4994 kusů brouků, jednalo se o 626 druhů jistých a 55 nejistých (za jisté považuji jednoznačně odlišné za nejisté takové , kteří jsou hodně podobní, ale přece trochu jiní), dále pak246 kusů jiného hmyzu-převážně ploštic, kde bylo opět95 druhů jistých a dva nejisté.
Nejvíce bylo vodňáků (320 Dytiscidae, 309 Hydrophylidae...), nosatců, dřepčíků, potemníků. Samozřejmě, když se člověk trochu rozkouká tak sběr začne omezovat, takže čísla mohou být větší.

Na dalších akcích na stejných lokalitách už počty klesaly, takže napsoledy jsem třeba vodňáky nesbíral vůbec, taky neberu od pohledu jasné druhy, které už odtud mám. Třeba Carabus sp., Scarabaeus sp., dasytidy, střevlíčky.......
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od karlos »

Prozraďte mi chlapi jedno velké tajemství - kde proboha berete čas na ty tisíce preparací a determinací?????
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od papa »

karlos píše:Prozraďte mi chlapi jedno velké tajemství - kde proboha berete čas na ty tisíce preparací a determinací?????
musíš preparovat a ne malovat :-)
anonymus

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od anonymus »

papa píše:
karlos píše:Prozraďte mi chlapi jedno velké tajemství - kde proboha berete čas na ty tisíce preparací a determinací?????
musíš preparovat a ne malovat :-)
to přece není žádný velký problém i kdyby jsi udělal denně jenom 30 ex tak za rok je to 10 950 ex. Preparuji ročně cca 10 000 - 12 000 ex :) a to u toho dělám spousty jiných věcí (těch 30 ex i s kucháním je tak max. 2 hodinky)
Naposledy upravil(a) anonymus dne 10 úno 2014, 10:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od kormik »

Honza H. píše:Tak proč to všechno sbíráš? Kdy už se konečně specializuješ a začneš dělat nějakou skupinu pořádně? :cool
Já se přeci specializuji - na mandelinky (hlavně Cryptocephalinae) :cool Ale zajímají mě i ostatní fytofágní skupiny, nosatce dělám 15 let paralelně s mandelinkama. Byla by škoda, se jim nevěnovat, když člověk navštěvuje stejné lokality a zná kytky. Navíc za ty roky se z našich sběrů popsalo už několik nových druhů pro vědu. Osatní čeledě jen malou přehledovku o pár kusech. Jen to víš, není to jako s tesaříkama, kdy přivezeš z akce sotva 500 ks (odhaduji). Na jedné lokalitě nabereš klidně 500 ks dřepčíků, ty se pak musí přebrat a vykuchat, aby si zjistil, že mezi 120 vykuchanými kusy běžnějšího druhu, jsou jen tři kusy jiného atp. Ti, kdo dělají malé skupiny, tak potvrdí, viď Marione, Petře, Lukáši... :)
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od kormik »

Honza píše:to přece není žádný velký problém i kdyby jsi udělal denně jenom 30 ex tak za rok je to 10 950 ex. Preparuji ročně cca 10 000 - 12 000 ex :) a to u toho dělám spousty jiných věcí (těch 30 ex i s kucháním je tak max. 2 hodinky)
to je jen teorie, když mám nějaký den více času, musím udělat 100 - 150 brouků. Protože mi chybí těch cca 80 dní, co každý rok trávím v terénu. :D
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
anonymus

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od anonymus »

jasně bral jsem to statisticky :) dnes již mám hotovo 80 ex a ještě tak 50 kousků udělám.Maximálně jsem ale za den vypreparoval 350 ex :whew
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od marion »

Potvrzuji co píše Kormík, už jsem to někde i psal, strávím celý večer nad sběrem, kde kuchám prohlížím a výsledkem třeba je, že z 200 kusů vypreparuju 10, ale všech 200 musím prohlédnout a co neznám nebo je zajímavé, tak vzorky vypreparuju. To jde ale u nás, v cizině si u té drobotiny nejsem vůbec jistý, tak preparuju raději více. Ale třeba tesaříků jsem na téhle akci sebral 8 kusů ! Pokud bych dělal jen tesaříky, tak vypreparovat je není problém :D
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od Honza H. »

kormik píše:
Honza H. píše:Tak proč to všechno sbíráš? Kdy už se konečně specializuješ a začneš dělat nějakou skupinu pořádně? :cool
Já se přeci specializuji - na mandelinky (hlavně Cryptocephalinae)
Vždyť já vím - to bylo malé kamarádské dloubnutí pod žebra.. :) Poté, co jsem si z první větší akce do zahraničí dovezl nejen tesaříky, ale i zlatohlávky, hovňouse, krasce atd. atd. (dosud to všechno leží v mrazáku), jsem se zapřísáhl, že budu ostatní čeledi omezovat na nejnižší možnou míru. Nota bene sbírání čehokoli jiného mě jen zdržuje od hledání toho, kvůli čemu jsem na lokalitu dojel..
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od karlos »

Honzo, přece nevadí, že Tě to zdržuje. Měl bys být rád, že o to zase najdou víc kamarádi :)
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od kormik »

No co si budeme povídat, ono pořád sbírat ty fytofágní věci... za chvilku bych se zbláznil. Navíc si trochu rozšířím obzory i v jiných skupinách. Podaruju kamarády a oni si na mě na svých zahraničních cestách taky vzpomenou. :) Každopádně já mám tu výhodu, že ty své skupiny sbírám brzo ráno (vstávám v pět i dřív a kolem půl deváté je fytofágů už minimum, pokud není pod mrakem) a večer (od šesté do noci), takže přes celý den mám víceméně volno, tak prosejvám, obcházím květy, dloubu ve dřevě, čachtám se v potoce... :nerd Přes poledne si dáchnu pod stromem bo u moře.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od MilanP »

Podle tvých slov to vypadá jak pracovní den asketickýho abstinenta. Něco mi tam nehraje.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od kormik »

MilanP píše:Podle tvých slov to vypadá jak pracovní den asketickýho abstinenta. Něco mi tam nehraje.
No nějakej druh duševní poruchy to bude. :D Ba ne, to je jen příklad mé broukařské praxe v terénu. Mě moc ve vedru nebaví se někam plácat do kopců, když vím, že tam stejně většinou chytnu kulový. Tak si udělám někde předsunutý stanoviště s dostatkem tekutin (většinou piva v potoce), odkud paprsčitě vyrážím do nejbližšího okolí se hnípat. Přes poledne se občas skočí někam do restauračního zařízení, no znáte to. Mám tu zkušenost, že je zbytečný za jeden den udělat pět lokalit, nejlepší je si najít jednu pořádnou a tu celou prohnípat. To se pak najde druhů, navíc nesnáším, když se nemůžu rozhdonout, jestli budu prosvat, sklepávat bo smejkat. Takhle vyzkouším popořadě vše.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od MilanP »

No spíš jsem měl na myslí, že se šíří zvěsti, že někteří na akcích chlastaj jak prokopnutý.
Giannis

Re: večer a ráno na lokalitě

Příspěvek od Giannis »

Tady padají velká čísla,1000,10.tisíc,co to je?Já za sezonu jsem tak někde na 500 tesařících a to někdy ani to ne!Ale je to jenom tím že nedělám nic jiného než Cerambycidae.Ostatní brouky nechávám žít :D Takže zas nejsem,tak špatný entomolog,co Honzo-ty jak se hodnotíš když vypreparuješ 10.000 brouků :blush
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“