Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran stitku

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Hali+ »

No potěš... :doh
A teď si představ, že skoro všechna zvířata co určuju má většinu znaků vespod... Takže nejen z estetických důvodů, ty jsou mi vcelku ukradené, ale hlavně z praktických - to prostě nechápu... Takoví lidé ať se raději dají na filatelii a nepletou se do vědy... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od wayup »

JAKUB píše:nejspíš při přesunu nebo zásahem s moderátorské hůry (to si nestěžuju - ona to nebyla bůh ví jaká perla) zmizel můj povzdech nad lepením brouků, tak jsem konečně udělal tu fotku...pro "pobavení" a znova proklel toho dotyčného "preparátora"
chlupatej chroust Anoxia - velikost 3,5cm nalepono plošně včetně nožek
Udesne. Uz schazelo nalepit jen tykadla a makadla, jako to dela rada lidi u Carabu. Kdyby byl nalepenej v 1 bode, jako to delam ja, sel by ze stitku sundat i bez rozvhceni. Takovejm lepicum poradnej spanking a woodoo ritual spendlikama sedmicmama :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .
Otto Meszároš, Col. Carab.
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od JAKUB »

Petr M. píše:Jakube nikdo to nesmazal,tvůj příspěvek je jinde .... viewtopic.php?f=24&t=374&p=44459#p44459
omlouvám se za takovou duplicitu... jsem to nenašel, takže ten původní prosím smáznout... tahle hrůza stačí v jednom vlákně....:-)
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Nebria »

Opravdu lituju ty brouky co končí ve frťanu lepidla, největší paráda je když se lepí tykadla na štítek lepidlem a znaky jsou na nich, zvlášť ochlupení, to je paráda. Už jsem zažil i doslova depilované brouky ze spodní strany :cry
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od aphodius »

Znám spoustu kolegů, kteří lepí chodidla ke štítku i u Aphodiinů, což v mnoha případech znesnadňuje jejich determinaci, protože pak při určitém úhlu, jež chodidlo při nalepení na štítek svírá s holení, nelze dobře porovnat např. délku metatarsu s délkou horního terminálního ostnu zadní holeně (což je u mnoha podrodů rodu Aphodius důležitý determinační znak).
Zde je příklad ideální preparace hnojníka (chodidla zaujímají polohu přirozeně uhynulého jedince):
Přílohy
Aphodius foetidus
Aphodius foetidus
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Renno »

JAKUB píše: tak jsem konečně udělal tu fotku...pro "pobavení" a znova proklel toho dotyčného "preparátora"
chlupatej chroust Anoxia - velikost 3,5cm nalepono plošně včetně nožek
ježíš to je příšerný...tak tomu se říká zčubená práce :nech
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od wayup »

Renno píše:
JAKUB píše: tak jsem konečně udělal tu fotku...pro "pobavení" a znova proklel toho dotyčného "preparátora"
chlupatej chroust Anoxia - velikost 3,5cm nalepono plošně včetně nožek
ježíš to je příšerný...tak tomu se říká zčubená práce :nech
Jj udes. Mne uplne staci Carabove od jisteho kolegy z jihu Cech - je to jinak celkem mily clovek - ktery brouky lepi zasadne ve 12ti bodech. A neni sam, znam takovych vic. Prepreparovani takoveho brouka je za trest, casto neco upadne, neb to bylo jiz kdysi dolepeno, pls napr. tykadla protazena pod nohama a prilepena hezky po delce pres 5 nebo 6 clanku... to same nohy, tarsy utopene v lepidle..... kdyz nic neutrhnu, je to duvod k male oslave. U mne ma aspon kazdy jistotu, ze nedostane rekonstruovany objekt, pokud to sam neschvali (mam je oznacene) a vsichni brouci jsou nalepeni jen 1 kapkou Herkulesu.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
Juri-Jarda M.
Příspěvky: 25
Registrován: 29 dub 2010, 05:00
Bydliště: Čechy

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Juri-Jarda M. »

Ahoj,

tak když to tady čtu tak se musím zařadit mezi mini čuňata... dělám caraby a přiznávám že lepím na 7 bodů. Tělo a 6 x noha naředěným lepidlem herkules 1:1 a lehce špičkou špendlíku přejedu zespodu nohu a potom přichytím ke štítku. Tykadla lepím ke štítku slinami. Ale myslím si že to dělá 80% amatérských entomologů. Nevím jak jinak to udělat abych měl brouky pěkně srovnané na štítku (lepím od začátku a nechce se mě to vše předělávat na špendlík). Když tak se někdo může hodit foto-seriál jak na to. Určitě by to mohlo inspirovat spoustu lidí.

Jarda
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od pája »

Ahoj Jardo, mohu ti ukazat jak preparuji ja, s jednim lepicim bodem, treba najdes inspiraci (mekka balzova desticka, trojuhelnikovy stitek z PET flasky).
Přílohy
DSCN4822.JPG
DSCN4823.JPG
DSCN4824.JPG
Uživatelský avatar
Juri-Jarda M.
Příspěvky: 25
Registrován: 29 dub 2010, 05:00
Bydliště: Čechy

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Juri-Jarda M. »

pája píše:Ahoj Jardo, mohu ti ukazat jak preparuji ja, s jednim lepicim bodem, treba najdes inspiraci (mekka balzova desticka, trojuhelnikovy stitek z PET flasky).
Díky pájo, tohle vypadá hodně zajímavě. To budu muset vyzkoušet. Časově ty vypadá možná stejně rychlé jako lepení.

Ještě jednou díky

Jarda
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od wayup »

Juri-Jarda M. píše:Ahoj,

tak když to tady čtu tak se musím zařadit mezi mini čuňata... dělám caraby a přiznávám že lepím na 7 bodů. Tělo a 6 x noha naředěným lepidlem herkules 1:1 a lehce špičkou špendlíku přejedu zespodu nohu a potom přichytím ke štítku. Tykadla lepím ke štítku slinami. Ale myslím si že to dělá 80% amatérských entomologů. Nevím jak jinak to udělat abych měl brouky pěkně srovnané na štítku (lepím od začátku a nechce se mě to vše předělávat na špendlík). Když tak se někdo může hodit foto-seriál jak na to. Určitě by to mohlo inspirovat spoustu lidí.

Jarda
No, ja preparuju vicemene po staru, brouk prijde na polystyrenovou ci balzovou podlozku, fixuju jej 2 spendlikama a pak jej ze vsech stran poradne opicham ;-). U brouku s vyraznou skulpturou, kde se drzi spina, jeste natru krovky a stit herkulesem a po zaschnuti "folii" i s necistotami odstranim. Po dokonalem vyschnuti dam take celkovou koupel v lekarskem bensinu (projasni to barvy, brouk se odmasti a veskere chloupky se pekne naprimi) a nalepuji na stitek. Neni to asi tak dokonale symetricke, jako pri nalepovani vsech okokcetin, ale vypada to celkem dobre a ma to sve vyhody, viz. napr snadne odlepeni bez rozvlhceni pri nutnosti studovat spodek. Neni to ale zadne dogma, proste me to nekdy v 80s tak kolega naucil a vyhovuje mi to.
Otto Meszároš, Col. Carab.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od ivo »

Wayupe,to z tou folii z herculesu by mne teda nenapadlo.Treba vyzkouset.kdo vi jestli to ma efekt i treba u takovych Troxu. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Pepa »

Ano, to by byla nádherná depilace troxů :D :rock
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od marion »

Chloupky se kupodivů moc nedepilují-alespoň u Troxů, kteří mají spíše štětinky, ale často lepidlo zateče mezi krovky a štít a ten se utrhne, taky jsem dříve dělal, u Troxů tam jsou determinační znaky, ale jinak zákledm preprace je, aby se brouk co nejméně poškodil a aby byly vidět determinační znaky. Ostatní je věcí estetiky.
Haliplidae, Cercyoni na bok.
Pleurophorus vzhůru nohama.
Scirtidae-trhám zadečky, protože neumím vypreparovat vše co je třeba a pro determinátora je to pak jednodušíí, protože rozvlhčení a přepreparování je spolehlivě rozbije
Atheta samice-preparuju spermateku, samci, medianlobus aedeagu a tuším VII.tergit.
Anotylus sp preparuju aedeagus a celý zadeček odtrhunu a nalepím břišní stranou nahoru
Quedius -Raphirus-hlavně skupina boops trhám parameru a lepím ji zvlášť

Prostě každá skupina jinak.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od wayup »

ivo píše:Wayupe,to z tou folii z herculesu by mne teda nenapadlo.Treba vyzkouset.kdo vi jestli to ma efekt i treba u takovych Troxu. :mrgreen:
Jo.... a da se to pouzit i pri cisteni Julodisu :devil
Otto Meszároš, Col. Carab.
anonymus

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od anonymus »

při čištění brouka stačí kápnout jar a malý kartáče, nakonec opláchnout pod vlahou vodou..........................................pak znám ještě ,,entomologi" co to přelakují bezbarvým lakem :chuckle
Naposledy upravil(a) anonymus dne 28 led 2013, 13:32, celkem upraveno 1 x.
anonymus

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od anonymus »

wayup myslel tuto metodu:
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od wayup »

Presne.
Jo a ten nitrolak je velice progresivni metoda :-)
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od aphodius »

Honza píše::mrk
Ano, to je ukázka špatně vypreparovaných hnojníků. :P
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“