Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran stitku

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran stitku

Příspěvek od wayup »

V poslední době jsem měl značné problémy při repreparaci nekolika desítek převážně velkých Carabů. Občas jsem si s Jimem Morrisonem opakoval "Kill! Kill! Kill!" a snil jsem o tom, s původním preparátorem uspořádat sadistický woodoo rituál za použití skalpelu a rezavých špendlíků #6, vrážených do intimních partií. Asi ve dvou případech jsem brouka v řádu několika set Kč bez milosti vyhodil. Neměl jsem na to nervy, rekonstruovat jej několik hodin pod binokulárem, s pochybným výsledkem.

Nutno říci, že osobně naprosto nechápu nutnost nalepovat brouka (v mém případě typicky Carabidae) velikosti nad 0,5cm ve více, než 1 bodu. Důvody jsou jak estetické, tak ryze praktické.

Sám preparuji víceméně vše na poretenové podložce potažené (filtračním) papírem. Fixuji desítkami špendlíků různé tloušťky, nechám částečně vyschnout, odstraním špendlíky a ještě lehce "plastického" brouka jemně doladím, aby vyhovoval mým aesthetickým kriteriím. Dosuším, nalepím jednou malou kapkou Herkulesu a je hotovo. Jediná nevýhoda tohoto postupu je, že preparace trvá o něco déle. Ale mám za to, že výhody jednoznačně převažují.

Z onoho aesthetického hlediska mi připadá odpudivé, mít štítek zapatlaný Herkulesem, či jiným lepidlem. Zejména při umělém osvětlení to vypadá, jako by si na něm slimáci zajezdili rallye. Někdo teď patrně namítne, že on ty nožky a tykadla lepí jen mikromnožstvím lepidla, popř. třeba lepidlem na tapety či silně naředěným Herkulesem. Nicméně má zkušenost je taková, že jsou to jen kecy a 9 z 10ti lidí to přilepí pěkne "poctivě"; veškeré okončetiny řádně utopí v lepidle. Brouk je pak fixován ideálně ve 11-12ti bodech. Další level může být patrně již jen zalití do Dentakrylu.

Ze stejného hlediska mi vadí i fakt, že v řadě případů takovéto preparace nevysušeného, vláčného, většinou neodmaštěného brouka přímo na štítek, dojde k jeho zabarvení tekutinami, které se z brouka uvolňují (při preparaci na podložce je odsaje filtrační papír). Opět, někomu to nevadí, z mého pohledu je to zbytečně hnusné.

Pak je tu ono praktické hledisko, které je daleko zásadnější. Jak psal již klasik Winkler před 40ti lety, při fixaci končetin lepidlem hrozí jejich odlomení např. při nárazu do krabice či jiném silném zachvění. Sám jsem to několikrát pozoroval, zejména u tykadel a makadel. Naposledy dneska u Megodonta za cca 3 kila. Upadnou velice ochotně a na první pohled to ani není vidět. Projeví se to při rozvlhčení.

Další aspekt je velice komplikované rozvlhčování. Zejména u tykadel, pokud nejsou přilepena jen za koncový článek, ale pěkně "na fest" po celé délce. Obyčejně dojde i při velké opatrnosti a práci s jemnou preparační jehlou či tenkým špendlíkem k jejich odlomení. Pokud se neulomí, zůstanou zapatlaná lepidlem (platí i pro nohy atd) a je zde ještě nenulová šance, že je utrhneme štečekem při mytí v petriho misce.

V extrémním případě byl brouk nalepen jiným, hůře rozpustným či nerozpustným lepidlem, než Herkulesem (opět jsem zažil: patrně Dispercol, Kanagom (dá se občas rozpustit acetonem), ultimativně pak kyanakrylát, tj. vteřinové lepidlo). Většinou zbývá již jen ten odpadkový koš a mentální woodoo.

Otázka: proč je při preparaci 3cm velkého střevlíka nutno nalepit jej na štítek ve 12ti bodech?

1. Potřebuju to sekat jak Baťa cvičky
2. Jsem líný a je mi jedno, že se to někomu při repreparaci rozsype, nemá se v tom vrtat, ne?
3. Jsem neschopná lemra a jinak to neumím
4. Je mi jedno, jak hnusně to vypadá

Tož tak.... nemohl jsem si pomoci.... v poslední době toho bylo dost.
Naposledy upravil(a) wayup dne 22 lis 2012, 19:14, celkem upraveno 1 x.
Otto Meszároš, Col. Carab.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

Pokud jsou vidět determinační znaky pak za 4.je správně, alespoň z mého pohledu. Stejně tak mohu napsat mnohořádkový elaborát jaký má význam přepreparovávat brouky pokud je nepotřebuje vykuchat nebo nevidím určovací znaky. Každý ať si dělá co mu vyhovuje.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Každý ať si lepí brouky jak je mu libo... (viz třeba zrovna obrázek vpravo)
Ale pokud po mě někdo chce determinovat něco z mých skupin, tak brouky utopené v lepidle jsem začal vracet. Skutečně nemám čas s vyprošťováním taxonomických znaků z lepidla. :mrk
Naposledy upravil(a) Hali+ dne 20 lis 2012, 23:33, celkem upraveno 1 x.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

marion píše:Pokud jsou vidět determinační znaky pak za 4.je správně, alespoň z mého pohledu. Stejně tak mohu napsat mnohořádkový elaborát jaký má význam přepreparovávat brouky pokud je nepotřebuje vykuchat nebo nevidím určovací znaky. Každý ať si dělá co mu vyhovuje.
Nu, z mého pohledu je to prasárna. Zrovna se mi kvůli zasr.... lepidlu rozsypal další brouk, takže tak. Při výměně preferuju brouky napíchnuté na špendlíku, když už to musí být. Ad přepreparování, pokud chci vyndat např. penis, nic jiného mi nezbývá.

Ad "Pokud jsou vidět determinační znaky pak za 4.je správně, alespoň z mého pohledu." to by se dalo parafrázovat třeba, že je jedno, jak ženská vypadá, pokud má ty... sekudnární znaky, ne? :-) Prostě se ve sbírce snažím o jistou úhlednost.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Renda

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Renda »

nevím proč se pořád zcela výjimečně setkávám s napichováním - zvláště u Carabů mi příjde lepení jako zvrhlost, napichování mi nepříjde méně "estetické" a navíc je to maximálně praktické a velmi rychlé - ale jak psal Hali - každý ať si dělá co chce :)
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od MilanP »

Víceméně souhlas s Marionem. Nicméně pokud brouci necvičí, snažím se u brouků, určených do mých krabic o určitý soulad se standardem. Nohu v nejhorším přilepím trocho lepidla na tapety. Co se týče brouků, kterí mne nezajímají (tesaříci, krasci, střevlíci a podobná havěť) a jsou určení na rozdání, resp. směnu, nerovnám jim končetiny vůbec a lepím je Herkulesem na štítek a snažím se, aby nohy nepřečnívaly štítek. Anebo ještě lépe lepidlem na tapety (v případě, že jde o hromadný nalepení na větší štítek podle skupin). Sběratelé těchto ozdobných skupin si stejně většino hlídají úpravu a preparaci na svoji velikost štítků. To lepidlo na tapety se mi zdá v případě menších brouků lepší obecně, na štítku po něm nezůstavají stopy. A ve vodě se velmi rychle při rozvhčení rozpustí.
Nemáte někdo přehled, čím se lepí na štítky ve světě, kde ti chudáci sběratelé neznají náš Herkules. Existuje ještě nějaká výroba Syndetikonu? Herkules vyhovuje a je levný, niméně bych chtěl něco vědět o alternativách.
A Otto, ženský bych do entomologie netahal.To srovnání kulhá na obě nohy.:-)
Giannis

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Giannis »

Ted naposled jsem dostal zásilku z Ruska od Danilevského a velice se mě líbí jeho styl nalepení brouka na štítek.Nebudu komentovat jeho styl celkové preparace,to víme že u rusáků není dokonalá,ale nalepení na troůhelníkový štítek se mi líbí,poněvač je brouk viděn i ze spodu,pro nějakou determinaci jsou všchny znaky viditelné a navíc štítek nebude do budoucna žlutý,poněvač je tak malinký že není ani vidět.
anonymus

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

Jeden můj kolega říká ,, Vědě je jedno jak je brouk vypreparovaný " ...............já dodávám ,, ale mě ne" :)

Na Sardinni (v Italii) lepí nějakým hnusem co se po rozvlhčení brouka rozplizne a udělá takový rosol, pomůže hodit brouka do vařící vody a je po problému rosol se úplně rozpustí. (mimochodem na Sardinii už lepí brouky Herkulesem :) )
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od JAKUB »

hodně se ve světě lepí rybím klihem (tuším tomu rakušáci říkají fishleim), zkoušel jsem a to je to hoooodně dobrý na štítku to není vidět a vodou lepidlo mizí i beze stopy, z mé zkušenosti mnohem lepší než tapeťák......
cleridae a fulgoridae kolem koule
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od MilanP »

Děkuju, mají to v potřebách pro výtvarníky a restaurátory.
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od pája »

http://www.sandragon.cz/klih-rybi-tekuty/ , http://www.manahuna.cz/manahuna/eshop/6 ... -Rybi-klih - tady jsou vzorecky. Vypada to zajimave.
Jinak ja se priklanim k estetice bez lepidla - pouzivam platove trojuhelnicky k prichyceni nozicek a tykadel dokud brouk nevyschne. Trva to, je to obcas piplacka, ale vypada to pekne a rozvlhcovat to je radost.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od hong »

pája píše:http://www.sandragon.cz/klih-rybi-tekuty/ , http://www.manahuna.cz/manahuna/eshop/6 ... -Rybi-klih - tady jsou vzorecky. Vypada to zajimave.
Jinak ja se priklanim k estetice bez lepidla - pouzivam platove trojuhelnicky k prichyceni nozicek a tykadel dokud brouk nevyschne. Trva to, je to obcas piplacka, ale vypada to pekne a rozvlhcovat to je radost.
Rybí klih vypadá zajímavě, ale zaujala mě i marže českého obchodníka: za 200 nakoupím, za 320 prodám...;o))
Přílohy
fischleim.JPG
fischleimcz.JPG
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od JAKUB »

marže jsou samozřejmě zajímavá politika - vzhledem k tomu že mě marže živí tak tomu docela rozumím... :head , ale je toho 1/4litrutakže tak hravě pro 3 lidi na půl života?
asi před 4 lety jsem dostal necelou decku, je pravda že jsem teda za poslední rok nevypreparoval ani nohu :oops: , ale nemůžu říct že by významně ubylo.....a když tak jedině proto že jsem lempl a většinou to co jsem si do epruvetky odlil tak jsem zapomněl zavřít :mrgreen:
cleridae a fulgoridae kolem koule
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od MilanP »

Jakub: šel bych do toho hned, ale přímo na webovkách píšou expiraci 1 rok. To jediný trošku odrazuje. Můžeš potvrdit, že i po 4 rokách brouky lepí, i když třeba pro ty restaurátorský účely už vhodný není?
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

MilanP píše:Jakub: šel bych do toho hned, ale přímo na webovkách píšou expiraci 1 rok. To jediný trošku odrazuje. Můžeš potvrdit, že i po 4 rokách brouky lepí, i když třeba pro ty restaurátorský účely už vhodný není?
i já bych to rád vyzkoušel, mít to ale v ledničce a po roce vyhodit, to mi přijde zbytečné plýtvání. Herkules není špatný, ale pokud potřebuju rozvlhčit, tak nikdy se nerozpistí a táhne se jak žvýkačka, proto u prcků často používám hydantoinát-nebo jak se to jmenuje viz debata a zalévání aedeagů
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od JAKUB »

marion píše:
MilanP píše:Jakub: šel bych do toho hned, ale přímo na webovkách píšou expiraci 1 rok. To jediný trošku odrazuje. Můžeš potvrdit, že i po 4 rokách brouky lepí, i když třeba pro ty restaurátorský účely už vhodný není?
i já bych to rád vyzkoušel, mít to ale v ledničce a po roce vyhodit, to mi přijde zbytečné plýtvání. Herkules není špatný, ale pokud potřebuju rozvlhčit, tak nikdy se nerozpistí a táhne se jak žvýkačka, proto u prcků často používám hydantoinát-nebo jak se to jmenuje viz debata a zalévání aedeagů
tuším dihydantoinformladehyd

přijdu domů a vyzkouším v jakém je stavu, dlouho jsem nic s tim nedělal....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Pepa »

No lepení přívěsků je fakt nešvar, hlavně u malých brouků, ono je to fakt hrůza odlepovat třeba Agrily, když mají všechny nohy a tykadla pomalu zalitá v herkulesu. Pochopím ještě přidržení lepidlem u větších brouků, ale u těch co jsou menší než jeden cm to fakt nechápu. :head Po čerstvějším lepení, tak do roka, Herkules se ještě docela dobře rozpustí, ale jak časem vyzraje, tak se z něj stává taková ta žvýkačka a to je fakt hnus. Na to už musím použít drsnější rozvlhčení 15- 20% roztokem kyseliny octové a zahřátím na min. 60°C (položím na topení), pak se to celkem dá dobře odlepit a očistit. Problém je jen u těch brouků co jsou citlivé na změnu barev, tam to může změnit zbarvení brouka. Takže rovnou můžu vzkázat všem, že Agrily přilepené na obdélníku ve všech možných bodech těla na určení neberu, protože ztratím víc času odlepováním než určováním :puke
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Fčelda »

no jo, musis se holt naucit urcovat bez odlepovani :) I taci pry jsou a Agrila poznaji ciste svrchu. :rock
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Pepa »

Fčelda píše:no jo, musis se holt naucit urcovat bez odlepovani :) I taci pry jsou a Agrila poznaji ciste svrchu. :rock
No většinu taky poznám svrchu, ale někdy holt to jinak nejde než odlepit :mrk :party
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od JAKUB »

MilanP píše:Jakub: šel bych do toho hned, ale přímo na webovkách píšou expiraci 1 rok. To jediný trošku odrazuje. Můžeš potvrdit, že i po 4 rokách brouky lepí, i když třeba pro ty restaurátorský účely už vhodný není?

no tak to lepí, nalepil jsem brouka v pohodě, možná je to trošku žlutší, počkám až to vyschne a dám zítra další report, uskladněný to mám normálně v pracovním stole ve 100ml polyetylénce - smrtičce

pokud by někdo chtěl vzorek na zkoušení tak bych do malý enedorfky mohl poskytnou tak 3-5 vzorků.....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“