Nalepování brouků na štítky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Radomír »

Marione, díky za vysvětlení. :kiss Trafil som capa, je skutečně trepem capiny = kecám voloviny (já!).
Myslím, že toto fórum je na takové úrovni, že zanášet zde nějaké osobní nebo citově nadnesené výroky, je naprosto zbytečné. :hand
Moje odborná úroveň v broukovědě je posunuta spíš do sportovní úrovně. To znamená, že mě baví něco si zasbírat, ale nehoním se za nějakými špeky. Velmi mnoho preparuji, a více mě baví interdisciplinární obory - témata jako: Motýli a barvy, problematika výskytu forem, vývoj mimetiků, hmyz a fotografování....
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Barand »

Najde se tady někdo kdo větší brouky nenalepuje na štítek. Nebo jsem poslední?
Renda

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Renda »

tady by jeden byl :hi ...větší píchám na nerez
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Nebria »

Hodně se stále napichují zástupci rodu Carabus a Cetonidae, co ovšem naprosto nechápu je lepení brouků větších jak 6cm :nech
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Petr M.
Administrátor
Příspěvky: 267
Registrován: 29 dub 2010, 12:03
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Petr M. »

Velké brouky napichuji na špendl normálně.... :mrk
Petr Matúšových
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od krep »

Hm....já i velké apiony lepím :chuckle
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Cmelik »

Hele, Krepe, já kdysi nakoupil zbytečně moc štítků 45 x 16 mm. Nechceš tedy pár balíčků? Zadarmo, samozřejmě. :)
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od krep »

To by bylo fajn...bych je měl vždy na pěknou sérii tak 50 apionů :rofl
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Giannis

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Giannis »

Osobně velké druhy tesaříků dávám na špendlík,tím myslím druhy kolem 4 až 6 cm,ale i tohle co je na fotce je dobrá inspirace jak větší druhy nešpendlit.Jednoduché a vístižné.Roháče jsem viděl na Aukru,ale opravdu je to pěkně nalepené asi budu o tom přemýšlet.Možná to někdo z vás preferuje.
Přílohy
Rohac.jpg
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Cassida »

Jo, přiznám se, že s některými kousky to dělám taky tak. Akorát ctím "pravidlo pravé ruky" :) Tj. špendlík je od brouka napravo (jako kdyby to mělo jít do pravé krovky).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Nebria »

Taky to používám u Carabus, ale některé věci opravdu napichuju Procerus gigas na štítku (i takto šikovně) je už opravdu za hranicí únosnosti :)
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Barand »

Zdravím. Já tomu stejně nerozumím. Proč když tady vidím fotku velkých střevlíků, tak jsou v drtivé většině nalepení na štítcích. Jaký to má výhody - já žádný nevidím. Ano neprochází skrz brouka kus "železa", ale není vidět zespoda a z estetického hlediska to taky nevypadá moc hezky když je každý štítek jinak veliký. A ty práce stím. Proč se moderní entomologové ubírají tímto směrem a ne naopak. Děkuji za vysvětlení.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Yohaness »

Proč si myslíš, že se moderní entomologové ubírají tímto směrem?
Kdo je to "moderní entomolog"?
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Barand »

Připadne mi to jako jistý trend. Dřív to rozhodně nebylo nebo bylo, ale ne tak časté. Jak píšu drtivá většina fotek velkých Carabů zde zveřejněná je toho důkazem. Jestli se mýlím tak poraďte. Zajímá mě to.
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od PavelJakubec »

Moderní entofilatelista možná tak úplně nepřemýšlí o tom, jak by se s broukem nejlépe pracovalo a upřednostňuje estetickou stránku, ale asi není dobrý je zaměňovat s entomology. :D
Caraby nedělám, takže netuším, jak moc podstatná je spodní strana těla, ale jestli jsou znaky z vrchu, tak je to asi šumák.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Yohaness »

Na tohle téma jsem vedl již několik debat. Jde o to, jak který sběratel vnímá estetiku. Mě se taky líbí hezky udělaná sbírka, taky se snažím vzhledně preparovat. Ale dle mého názoru může i sbírka napíchaných Carabusů vypadat pěkně. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Cassida »

Přiznejme si, na fotce určitě vypadá o něco lépe brouk bez hlavičky špendlíku. Tj. už i pro takové účely není špatné aspoň 1 kouska mít ve sbírce nalepeného (i u nefilatelistů).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od karlos »

Barad - tak jsi snad pochopil, že si to může preparovat každý jak chce a jak se mu to líbí. Někdo upřednostňuje estetiku, jiný determinaci, jiný.... prostě si to dělej jak chceš a jak se to líbí Tobě.
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od pája »

Cassida píše:Přiznejme si, na fotce určitě vypadá o něco lépe brouk bez hlavičky špendlíku. Tj. už i pro takové účely není špatné aspoň 1 kouska mít ve sbírce nalepeného (i u nefilatelistů).
Martine, co vul to nazor. Driv jsem striktne dbal na to, aby moje sbirka nebyla sbirkou filatelisty - bral jsem defektni kusy, taxon byl zastoupen jak nalepenymi tak i napichanymi exemplari. Casem se ze me filatelista stal a vetsinu brouku lepim - i velke Caraby. Stitek zabrani poskozeni preparatu, kdyz se zvoli jen nekolik malo rozmeru stitku - krabice s hmyzem vypada proste esteticky. Nalepeny kus - bavim se jen o tesaricich, krascich a stevlicich se taky lepe vymenuje, protoze neni poskozeny vpichem. Jine vyhody to ale - u druhu nad 2 cm - podle me nema. Kdo to s entomologii mysli vazne, at se ridi klasikou - napr. Maranem; spodni strana tela je proste dulezita. Existuji kompromisy (pruhledne stitky, trojuhelniky, ruzne lepeni nastorc), ale fakt je, ze to jsou hlavne filatelisticke vlivy. Spravne preparuji Americane - sice je to hnus, a casto se zda, ze brouk umrel primo na spendliku ( a to dost dramaticky), ale na druhou stranu, neni problem s kontrolou treba vybezku predohrudi, ze? Svuj styl si kazdy voli sam podle sveho naturelu a podle faze sveho vlastniho vyvoje. ;-) Sem dneska nejakej ukecanej...
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Cassida »

pája píše:Sem dneska nejakej ukecanej...
To teda jo, to ses rozšoup :) Škoda že si nemohl dorazit do Nemošic.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“