Nalepování brouků na štítky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od PavelJakubec »

Cassida píše:Přiznejme si, na fotce určitě vypadá o něco lépe brouk bez hlavičky špendlíku. Tj. už i pro takové účely není špatné aspoň 1 kouska mít ve sbírce nalepeného (i u nefilatelistů).
On je totiž obrovský problém špendlík ve Photoshopu vyretušovat. :D
Jak psal Yohaness. Záleží na estetickém cítění každého a taky na skupině. Když si někdo chce nechat určit nebo zrevidovat úhledně nalepenou krabici hrobaříků, tak ho derminátor pošle víte kam.
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Haci »

Mno nevím, zda-li američané preparují tak správně. Nejde o to jestli brouk vypadá, že "chcípnul" na špendlíku či štítku v kapce lepidla, ale o fakt jak to dělají. Zcela běžnou praktikou je pro ně používání nepřiměřeně velkých špendlíků nebo lepení brouků sekunďákem či epoxy lepidlem... Pak mají ještě jednu specialitku - propíchnout brouka špendlíkem z boku krovek skrz na skrz a ten omotat kolem dalšího špendlíku... Či systém ruské mikulášské berle v mezi krovky, nejlépe do štítku, aby si jej někdo nemohl náhodou prohlédnout. Zkrátka ať si každý lepí či pícha brouky jak chce.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Radomír »

PavelJakubec píše:On je totiž obrovský problém špendlík ve Photoshopu vyretušovat.
Retušoval jsem špendlíky u fotek motýlů. S klonovacím razítkem to docela jde.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Yohaness »

Radomír píše:
PavelJakubec píše:On je totiž obrovský problém špendlík ve Photoshopu vyretušovat.
Retušoval jsem špendlíky u fotek motýlů. S klonovacím razítkem to docela jde.
On to taky Pavel myslel ironicky, všimni si smajlíka... :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Radomír »

a - jo! :blush
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Haci »

Yohaness píše:
Radomír píše:
PavelJakubec píše:On je totiž obrovský problém špendlík ve Photoshopu vyretušovat.
Retušoval jsem špendlíky u fotek motýlů. S klonovacím razítkem to docela jde.
On to taky Pavel myslel ironicky, všimni si smajlíka... :mrk
Sice to jde a i poměrně snadno, ale teď jsem akorát realizoval fotky pro mou monografii, kde jich je přes 400. Takže jsem brouka na při preparaci radši nalepil, abych měl o starost míň. Osobně nerad sahám do fotek v Photoshopu a pokud ano, tak co nejméně to jde. Fotka má vystihovat realitu a ne umění v tomto případě. Nějaké druhy mám pouze jako historické typové exempláře, takže pěkně se špendlíčkem budou i v publikaci.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Nebria »

Tak se podívejme na preparaci jednoho druhu, jak na štítku, tak na špendlíku. A teď co je estetičtější?
IMG_6188.jpg
IMG_6189.jpg
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Renno »

takovou preparaci podle spodního obrázku už dělaj jen staří klasici ještě podle Winklera...dnes se píchá trochu jinak...brouk je rozvitější a je z něj víc vidět...vypadá téměř stejně jako nalepený, jen není na štítku....vizuálně je to daleko hezčí..je to trend posledních let..jen je pak šance víc z něj něco urazit :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

Myslím, ře debata tady už byla a nikam se nedostala, a ani se dostat nemůže, protože to stejně závisí na zvyku každého z nás (já lepím-protože 90% mých sběrů jsou pod 11 mm).
lepení-argument že nalepený je estetičtější nesedí, viz některé preparace v determinacích
napichování-argument, že je to vhodnější pro determinaci sedí, proč ale pak nepíchat i malé brouky na špendlíky 000 či menší ?,(viz třeba USA), - argument, že na štítku tak nedrží platí taky jen částečně, protože můžu štítek v místě vpichu vystužit, nepíchám je na konec ale vedle brouka vpravo a pokud jde o pevnost, tak speciálně chrousti a málo chitinování brouci se i na špendlíku točí.

Prostě je to jen o zvyku a argumenty jsou zástupné, preparujme jak chceme, ale snažme se usnadnit práci determinátorům to je podstatné.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od míra z. »

Můj naprosto nejvíce používaný štítek je 12x5, z čehož vyplývá, že drtivou většinu brouků lepím. Estetika pro mě ovšem není primární záležitost, to jsou data (lokaliťák). Jak píše Marion, každý se má právo rozhodnout sám, zda nalepit nebo napíchnout. U nosorožíků, které sbírám jsem si určil maximální velikost štítku, na který ještě lepím, zbytek napíchnu. U opravdu velkých brouků nemám stejně dobrou zkušenost s nalepováním - brouci se časem protáčejí, štítek se naklání dolů atd.(jasně že se může protáčet i napíchnutý brouk). Vím, že se to řeší různě, obepichováním, napichováním štítku na více špendlíků, zesilováním štítku, ale to už je pro mě jednodušší napíchnout brouka. Navíc pokud se se sbírkou pracuje, tak je napíchnutí brouka pro tento účel praktičtější.
Pokud něco dávám k determinaci, tak se snažím vyhovět požadavkům determinátora - např. Haliplidy jsem Milanovi předával nalepené na boku.
Brouky, které získám od kolegů darem či výměnou vůbec nehodnotím podle toho, zda má v krovce dírku nebo ne, to je mi fakt šumafuk, hlavně, že je brouk lokalizován a v určitelném stavu.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 828
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Adam »

Renno píše:takovou preparaci podle spodního obrázku už dělaj jen staří klasici ještě podle Winklera...dnes se píchá trochu jinak...brouk je rozvitější a je z něj víc vidět...vypadá téměř stejně jako nalepený, jen není na štítku....vizuálně je to daleko hezčí..je to trend posledních let..jen je pak šance víc z něj něco urazit :mrk

Jsem starý klasik :rock Schovat pod brouka co nejvíc. Preparaci "na zeď" nevedu od dvanácti let.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Nebria »

On se totiž ten trend efektně schovat co nejvíc do světa vrací, tedy u napíchnutých kusů (viděl jsem u několika velkých sběratelů Carabus), na druhou stranu musí i tady člověk dávat pozor aby při snaze schovat co nejvíc, neschoval i důležité. Jinak tato preparace podle mého názoru i lépe využívá místo v krabici, než rozčapený brouk :). Jasně že je to jen o názoru každého preparátora a sběratele, ale proč o tom nepokecat, na to fórum je.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Barand »

Zdravím. Konečně jsem dostal plnohodnotné odpovědi. A získal jsem větší přehled o názoru a přístupu jiných k tomuto tématu. Já tedy zůstávám u Napichování.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Preparace... Hmm... To slovo už jsem myslím někde slyšel...
Většina kolegů, co mi někdy dala úhledně preparované Haliplidae k determinaci ví, v jakém stavu se jim vrátili. ;-) Pěkně nalepení na levý bok (protože jsem pravák), s nohama a tykadly ohnutými ke štítku, aby se to nepolámalo. Pro mě je podstatné ta zvířata co nejjednodušeji určit, estetiku už nějaký ten pátek neřeším. Ano, moc rád bych je někdy měl hezky vypreparované, ale na to nemám čas...
Stejně tak u preparovaných Byrrhidae je dobré vidět aspoň jedno přední chodidlo. Jinak je to ztráta času. Když při determinaci vyřadím "jasné" druhy, tak zbytek stejně kuchám...
Poslední skupina co dělám je rod Hydrophilus. U něj mě tedy může čert vzít, když jsou nalepení... :-(( Většinu znaků mají zespod. No a protože jsou velcí a těžcí, lidi je lepí kvantem Herkulesu. Když říkám kvantem, myslím opravdu hodně velké množství, asi tak jako na utopení chrousta... Hydrophilové mají totiž obvykle klenuté břicho a zadeček, tak je asi vcelku umění, aby se po nalepení nesvalili "na bok". Jenže to čištění...!!! :-((( Jsou to veliká zvířata a přesto se determinují podle kýlů a chlupů! Některé kusy bych při determinaci nejraději rozšlapal, když člověk ztrácí čas na jednom olepeném broukovi a pořád ten sopl nejde sundat... :-( Přimlouval bych se tedy rod Hydrophilus nelepit, alespoň před determinací... On to tu myslím už zmiňoval i Míra, že s velkými nalepenými brouky se také špatně manipuluje. Pokud je ale chcete jen neurčené na zeď do vitrínky, preparujte si je jak je Vám libo... ;-)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od LeChat »

Nechce se mi zakladat nove tema, proto to hodim sem.
Jake velikosti stitku berete? Koukam na ruzne vzorniky a nemuzu se rozhodnout. Jde mi hlavne o rozmery na delku, tak abych mel techto velikosti co nejmin. Napada me odstupnovani po 3 mm, jenze mi to stemi vzorniky jaksi nevychazi.
ivo
Příspěvky: 2439
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od ivo »

Ja osobne se ted dost venuji nosatcum,takze ja nejvice pouzivam 11x4.Dale to je 11x5,14x5,14x6.
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

Používám téměř všechny štítky, které výrobci nabízejí-mimo čtvercových
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od MilanP »

11x5 a 14x6, jiný skoro neznám.
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od JAKUB »

používám tak do rozměru 25x9.... a to z důvodu že za brouka ještě dávám rozložený genitálie....teda u Cleridů.....dřív jsem hodně lepil i věci větší, ale nikdy jsem nešel do extrémů abych třeba nalepil batoceru nebo potápníka, postupem času když sem se trošku jako oddech začal vrtat v polyphyllách tak si nadávám jak vzteklej křeček když to sundavám ze štítku....jednak je to strašlivá a hnusná práce a druhak je to taková ztráta času.....
no a ještě je výbornej špek když někdo udělá, a to fakt musel vymyslet hlavou, točícího brouka na štítku zespoda zakápne sekundovým lepidlem nebo lakem..... :devil to je taky bomba....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Nebria »

:D :clap Jo lidská genialita nezná mezí,mimochodem už jsem viděl kanadskej balzam jako lepidlo jistící štítek proti protáčení a i brouka takto přilepenýho, brouk na špendlíku zajištěnej proti protáčení kapkou Patexu, no prostě krása, člověk se aspoň nenudí. :rofl
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“