Nalepování brouků na štítky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

Karelk píše:Jak nalepit 2 mm kovaříka?
tak jako tohle :)
DSC_0001 (8).JPG
Cyrtotyphlusalfredoi Colacurcio Uliana 2012.JPG
Vindobon
Příspěvky: 1539
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Vindobon »

Karelk píše:Děkuji za návod, ale stále váhám se do toho pustit, protože kovařík je tak tenký, že jej beru jen na vlhký štěteček. Pak ty brouky jsem sbíral pro kamaráda a ptám se na to jen kvůli tomu, že za chvíli budou suchý i když rozvlhčit by něměl být problém. Navíc mám jen okulár a jenomu kovaříkovi už jsem neopatrným pohybem špendlíku odtáhl štít od krovek, takže je vidět ten pružný dřík a vrátit to nevím jak, ale stejně mu chybí nějaká noha tak to nevadí. Nechtěl bych ale ostatní zkazit.
Já na malé broučky používám dva štětečky. Brouk leží na zádech, oběma štětečky, v každé ruce jeden, současně a střídavě přidržuji brouka a vytahuji nohy a tykadla do stran, případně současně oběma štětečky vytahuji nožky tak, že žádným štětečkem není nutné brouka přidržovat, protože tažení pravých noh se vyrovná současným tažením levých noh. Chce to vyzkoušet a časem se dostaví cvik. Kdybys potřeboval pár desítek malých broučků na trénink, zkus někdy odpoledne, když bude hezky teplo a bezvětří, nejlépe v parný den tak dvě-tři hodiny před západem slunce, mávnout párkrát síťkou nad kupou sena či hnoje. Bývají v tom nejrůznější drobní broučci, mimo jiné z rodu Monotoma, kteří jsou trošku placatější a tedy vhodnější pro začátek cvičení než nějaký polokulovitý Cercyon (kterých v té samé síťce taky bývají kvanta). Dobře usmrtit, tedy buď nachytat větší množství brouků, kteří vypotí vodu, nebo kápnout do smrtičky nejen pár kapek octanu, ale i vody (ve smrtičce musí být vlhko, ale ne mokro - stěny smí být mírně orosené sotva viditelnými droboučkými kapičkami vody, jakmile jsou ale kapičky větší nebo se začnou dokonce slévat a stékat po stěnách smrtičky, tak to už je mokré příliš). Počkat dva-tři dny, než pomine posmrtná křeč, a hurá do preparace.
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 13 čer 2016, 16:45, celkem upraveno 2 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Pepa »

Taky používám při preparaci minibrouků dva štětečky, velikost 0, 000, výjimečně 5 nulku. štětce kupuju v potřebách pro výtvarníky, důležité je aby měl kvalitní špičku a byl tužší. Pod binclem broukovi položenému naznak vytáhnu tykadla a nohy, brouka obrátím a přenesu štětečkem na štítek. Lepím na kapku lepidla (používám Herkules ředěný vodou v poměru 4:1 (4 díly lepidla a díl vody). Lepidlo nanesu na štítek tupým entošpendlíkem (na malou kapičku lepidla vyhovuje špendlík velikosti 00 až 1). Poté nasliněným štětečkem přenesu brouka na lepidlo, lehce přitlačím, srovnám a rychle upravím nohy a tykadla, štětečkem pouze slinami bez lepidla. Preparuju takto bez problémů i milimetrové kůrovce aj.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Karelk
Příspěvky: 166
Registrován: 27 zář 2013, 17:48

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Karelk »

Děkuji za podrobný návod, ale já to asi nechám kamarádovi pro kterého jsem brouky sbíral, když to bude chtít.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

Přidržuju mikroskopickým krycím sklíčkem, nožky vytahuje špendlíkem, lepím na kapičku lepidla, přenáším štětečkem nebo špendlíkem, větší brouky cca od 4 mm-nanáším lepidlo na štítek, brouka mám břichem nahoru a přiložím štítek s lepidlem na něj. Kulaté brouky prepariju na polystyrenové podložce s důlkem příslušné velikosti.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Radomír »

Vindobon píše:... Počkat dva-tři dny, než pomine posmrtná křeč ...
Toho jsem si nikdy nevšimnul. Podle mě je malý brouk usmrcený dobře (jedna-dvě kapky octanu na 100 ml objemu smrtičky) nebo zůstane cvičící navěky. Ale to už tu bylo x-krát probíráno.
Vindobon
Příspěvky: 1539
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Vindobon »

Dva-tři dny jsou s rezervou, nevylučuji, že stačí den. Bezprostředně po usmrcení jsou ale dle mých zkušeností brouci tuzí a až po nějaké době začnou být postupně vláční. Možná ale máme jen rozdílné představy o tom, co je vláčný brouk. Pro mě je brouk vláčný tehdy, když mu pouhým působením gravitace klesají nohy a tykadla.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

Někteří brouci cvičí navždy (speciálně u některých je to častější-meligethes sp, někteří nosatci), ale ihned po usmrcení se preparují hůř, buď cvičí nebo ty nohy se musí vytahovat "silou", je lepší nechat je odležet, ale jak už se psalo výše, závisí to na vlhkosti, na množství octanu, na přímém kontaktu brouka s octanem atd....
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Radomír »

Vindobon píše:... Pro mě je brouk vláčný tehdy, když mu pouhým působením gravitace klesají nohy a tykadla.
:O u malých brouků jsem to nikdy nepozoroval.
Vindobon
Příspěvky: 1539
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Vindobon »

Aneb kdo chce rejpat, důvod najde, že jo, Radomíre. Tak si představ velkého vláčného brouka, kterému gravitací klesají nohy, a stejně vláčného si představ malinkého broučka, kterému by gravitací nohy klesly též, kdyby nebyly přilepené vlhkostí nebo mastnotou. Slovíčkaříš okolo blbosti a pomíjíš to, o co šlo: že čertsvě usmrcený brouk je tužší než když se počká 2-3 dny. Tohle platí i pro malé brouky, navíc je ztuhlost u nich nepříjemnější než u velkých, protože velkého brouka, je-li tuhý, v nejhorším silou nějak přemluvíš, zatímco malému tak leda všechno urveš.

Marion má samozřejmě pravdu v tom, že různé skupiny brouků bývají i po perfektním usmrcení různě vláčné a nosatec sotva bude podobně vláčný jako třeba střevlík. Ale i nosatce a kůrovce lze usmrtit tak, že se dají dobře preparovat, včetně snadného přilepení tarsů na štítek. Zásadní jsou dvě věci: co nejméně octanu a přítomnost vodních par (ne mokra). Ale tohle už tu myslím opravdu bylo někde řešeno.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

Já ,protože nejsem estét, bych ještě vyzdvihl jednu věc, brouk má být hlavně vypreparován tak, aby bylo co nejvíce determinačních znaků přístupných. Pamatuji si, že jsem se snažil kulatým chlupatým broučkům perfektně vytáhnout nohy a přitom jsem jim odřel částečně ochlupení, jenže na nohách žádné determinační znaky nejsou, zatímco v tom ochlupení ano, od té doby jim nohy nevytahuju vůbec, sice to není tak hezké, ale pro určení je to jedno. jenže, a to je hlavní, to chce cvik a znalosti, určitě nemá cenu začínat preparování broky do 3 mm.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Radomír »

Vindobon píše:Aneb kdo chce rejpat, důvod najde, že jo, Radomíre...
Tak si dej pozor na to, co píšeš.
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

jsou tam k mání i průhledné štítky

http://www.insectnet.eu/glue_boards.php
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od bozapetr »

a jake lepidlo je dobre na tyhle pruhledne stitky ? melo by byt asi taky po zaschnuti priluhledne ... herkules je mlecny ...
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

bozapetr píše:a jake lepidlo je dobre na tyhle pruhledne stitky ? melo by byt asi taky po zaschnuti priluhledne ... herkules je mlecny ...
to samé čím zalévám aedeags
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od bozapetr »

no to je drahy spas ... ale diky za radu, honzo
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Není, dělám to skoro u většiny drobotě. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hadesia »

Máte niekto praktické skúsenosti s transparentnými štítkami http://www.entosphinx.cz/cs/168-nalepov ... nsparentni
1. Neprehýnajú sa po určitej dobe, neodlepuje sa od nich hmyz? Ako dlho ich už používate?
2. Je cez ne vidieť, nie teda len že metasternum je fialové so žltými hviezdičkami, ale jemné chĺpkovanie, lesk, chagrén, atp
3. Sú precízne vysekané s rovnými okrajmi, nie ako "krave z pysku"?
4. Ponúka tam aj dva druhy lepidiel určené práve na tieto štítky, jedno z toho je "rybí klih". Máte s nimi skúsenosti, držia dobre? Ktoré je lepšie?
Skutočne by mi pomohlo keby som mal niečo aby som nemusel odlepovať ak potrebujem porovnávať, pokiaľ mám dosť veľkú sériu z lokality tak niečo kľudne nalepím na bok alebo chrbát, ale ak mám len pár kúskov je mi to ľúto.... Ak máte niekto praktické skúsenosti bol by som veľmi povďačný. Veľmi sa bojím starnutia plastických materiálov...
Rozmýšľal som že ak by mi to narúšalo estetiku krabice kľudne pod to ešte dám aj biely, to by už problém byť nemal...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Fish glue jsem na brouky přestal používat okamžikem, kdy jsem poprvé vyzkoušel DMHF... :mrk A tapety v bytě mít nechci. :chuckle
http://www.lmii.com/products/finishing/ ... -fish-glue
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od bozapetr »

jake skupiny brouku na to chces nalepovat ? muj osobni nazor je ten, ze jsou zbytecne. stejne u drobnosti jako jsou vodaci ty znaky pres stitek neuvidis. strihej si sve stitky.ze stavajicich,co pouzivas. do vecka, na pulku, sikmo ...aby byla videt polovina brouka. pod to pichni pak cely stitek
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“